Analize kažejo, da se v čebelah pojavljajo tri aktivne substance– terbutrin, fluvalinat in klotianidin. Prav interakcija fluvalianta in klotianinida je lahko privedla do pomora čebel.
Kot so povedali na današnji novinarski konferenci kmetijskega ministrstva v Ljubljani, prve analize v domžalskem primeru – pogin je prijavilo 35 čebelarjev s 500 panji – kažejo na vzorčno povezavo med insekticidom klotianidinom, toksičnim insekticidom (pripravek poncho), ki se uporablja pri dodelavi semen koruze ob setvi proti talnim škodljivcem, ter isto aktivno snovjo, ki jo je lahko zaneslo na posevek sosednje ogrščice. Druga možna povezava je, da bi bilo seme ogrščice prav tako dodelano s klotianidinom, čeprav je na deklaraciji imenovana snov imidakloprid (pripravek gaucho). Zato je potrebno počakati še na analize semena ogrščice. V vseh treh vzorcih mrtvih čebel, ki so jih odvzeli, so našli tudi nedovoljeno zdravilo fluvalinat za zatiranje varoje.
"Klotianidin najdemo tudi v zemlji, v neposredni bližini oljne ogrščice in v sami oljni ogrščici," je dejal glavni republiški inšpektor Matjaž Kočar in dodal, da nadaljujejo z analizo, kaj se dogaja s tretiranim semenom v Sloveniji. "Trenutno je v postopku inšpekcijskega pregleda semenarska hiša, ki se ukvarja z distribucijo oz. dodelavo posameznih semen z dovoljenimi sredstvi. Nadaljevali bomo z raziskavo, ali je šlo v tem primeru za uvoz že tretiranega semena oljne ogrščice ali pa je bilo to seme tretirano v Sloveniji," je dejal.
Da preprečijo nadaljnje pomore čebel, raziščejo in dokončno potrdijo možno povezavo med zastrupitvami čebel in setvijo tretiranega semena, ministrstvo vsem čebelarjem predlaga preventivni umik čebel z bližine polj cvetoče oljne ogrščice v preletni razdalji čebel, je povedala državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Branka Tome. "Odredili bomo tudi začasno prepoved prometa in prodaje fitofarmacevtskih sredstev poncho FS 600 rdeč (klotianidin), cruiser 350 FS in cruiser 70 WS (tiametoksan), gaucho FS 350 in gaucho WS 70 (imidakloprid) ter umik tretiranega semena koruze in ogrščice, ki je že v Sloveniji," je dejala.
Kot je povedala Tometova, bodo kljub temu da nepravilna uporaba fitofarmacevtskih sredstev ni neposredno vzrok aktualnemu pomoru čebel, med drugim povečali informiranje javnosti o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev, spremenili pravilnik o izobraževanju uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev (med drugim bodo ponovno uvedli obnavljanje znanja o uporabi teh sredstev na pet let) in nadaljevali s poostrenim nadzorom pravilne uporabe in prometa s temi sredstvi.
Ministrstvo bo plačilo škode čebelarjem za umrle čebele predvidoma uredilo v okviru uredbe o finančni pomoči ob nepredvidljivih škodnih dogodkih v kmetijstvu. Kot je povedala državna sekretarka, uredbo še pripravljajo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.