V Prestranku smo prestregli pripravljeno vlakovno kompozicijo prve resne donacije Ukrajini, ki že mesece prosi za pomoč pri obrambi države. Krvava invazija Vladimirja Putina se je omejila na fronto na vzhodu ob Donbasu in na jugu pri Hersonu, kjer se ukrajinska vojska pripravlja na protiofenzivo. Slovenija je še pod ministrom Matejem Toninom ustavila poskus vojnega dobičkarstva, ko je Upravno sodišče odločilo, da podjetje S Lux ne sme teh vozil preprodajati na vojno območje. Dogovor pa je izpeljalo ministrstvo Marjana Šarca in, kot kaže, z izjemno ugodnimi pogoji za Slovenijo. Od ZDA bo tako Slovenija dobila precejšen dobropis, ki ga bo po naših informacijah uporabila za opremo, ki jo potrebuje pri svojem delovanju.
Vozila BVP M80A so bila dolga leta spravljena in konzervirana med tanki in drugimi oklepniki v bližini Pivke, dekonzervacija pa je trajala več tednov. Logistične težave so preprečevale hitrejšo odpravo proti Ukrajini, po vsej verjetnosti zaradi prepovedi Madžarske transporta orožja na vzhod. Viktor Orban se je namreč na veliko veselje Vladimirja Putina odločil, da mora vojaška pomoč Ukrajini preko Avstrije in Poljske.
Gre sicer za precej staro vojaško tehniko, ki jo je Slovenija podedovala še od Jugoslavije, izdelal jih je Yugoimport pred 40 leti za potrebe Jugoslovanske ljudske armade. Bojno vozilo pehote oziroma pešadije je amfibijsko gosenično vozilo s posadko treh vojakov in prostorom za oborožen oddelek. Ima 20 milimetrski top, mitraljez in lanserje protitankovskih raket Maljutk. Več kot 500 BVP-jev ima še danes Srbija, po 100 pa BiH in Hrvaška. BVP M80 je svoj vojni krst prestal na krvavih bojiščih Jugoslavije, Slovenija pa je tako izpolnila obljubo Ukrajini in prispevala k njeni domači obrambi.
Kot je za naš portal že povedal obrambni minister Marjan Šarec, je Slovenija darovala tanke Ukrajini: "Darovala je bojna vozila pehote. 35 teh vozil s kalibrom 20 milimetrov, še jugoslovanske proizvodnje. To je že bilo sprejeto in je v teku." Kot je povedal, darujejo tudi druge države in Slovenija ni posebnost. Gre za stara vozila. Slovenija je v preteklosti darovala pehotno orožje, čelade, zaščitne jopiče ... Slovenija je kar nekaj tega dala. Naš arzenal tega, kar lahko damo, se je izpraznil, je še povedal Šarec. Kot je še dodal, je Slovenija zavezana, da bo še naprej pomagala: "Močni smo pri razminiranju, kar je pomembno. To je humanitarna zadeva, po vsaki vojni je treba območje razminirati, drugače so civilne žrtve, vemo, kako je še danes na Hrvaškem in v Bosni. Lahko ponudimo inštruktorje za posadke za ukrajinsko vojsko, po vsej verjetnosti na našem terenu ali pa tudi kje na terenu Nata."
Danes popoldne so slovenska bojna vozila prispela na svoj cilj.
KOMENTARJI (1854)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.