Predstavniki poslanskih skupin, združeni v koalicijo, so znova opozorili na nujnost varčevalnih ukrepov, komentirali pa so tudi včerajšnje dogajanje na slovenskih ulicah, na katere so se odpravili sindikati javnega sektorja. Tako je Marko Pogačnik iz stranke SDS dejal, da moramo javno porabo nujno uskladiti z realnostjo. Z zadolževanjem smo šli predaleč, zato so varčevalni ukrepi nujni, je razložil in dodal, da moramo uravnotežiti javne finance. Kot pozitivne navaja torkove sprejete zakone, tako da bodo njihovi učinki konkretni, in sicer pričakuje rast BDP in znižanje brezposelnosti.
Pogačnik je sicer komentiral tudi pobude in pozive, naj vlada poveča stopnjo DDV, a sam meni, da to ni pametno. Dvig DDV vidi kot skrajni ukrep, saj prinaša s seboj negativne posledice za državljane. Dvig DDV za eno ali dve odstotni točki ne bi bil dovolj, a že ta dvig bi ljudje občutili kot podražitev življenjskih potrebščin, sama država pa bi izgubila na konkurenčnosti. "Tisti z višjimi prihodki bi se odločali za nakupe v sosednjih državah," je še opozoril na negativne posledice dviga DDV.
Opozarja, da potrebujemo konkurenčno gospodarstvo, saj nam drugače ne bo uspelo, brez njega pa tudi ne moremo pričakovati pravične socialne politike. Ob tem pa odgovarja na kritike, da socialna država umira oziroma da je že mrtva. "Slovenija je socialna država in taka bo tudi ostala,“ odločno dodaja.
Dodal je tudi, da se je "kriza začela 2008, v obdobju 2008–2011, ko se je država enormno zadolževala", in njihova stranka ni bila na oblasti. "Žal se ti ukrepi niso sprejemali že prej, saj bi bile zdaj bolečine manjše," pravi Pogačnik in dodaja, da bodo v primeru, če ne bomo sprejeli varčevalnega paketa, rezi in bolečine še hujše.
Z njim se strinja tudi Bojan Starman iz vrst Liste Gregorja Viranta, ki poudarja, da z ukrepi ne smemo odlašati, saj nam (iz Bruslja, bonitetne hiše, op. p.) že žugajo. Pravi, da moramo znižati porabo in začeti varčevati, pri tem pa se moramo poenotiti. Dodaja tudi, kar je predsednik vlade Janez Janša v zadnjih dneh nekajkrat poudaril, da se je vlada potrudila, da je iz paketa varčevalnih ukrepov izločila najšibkejše sloje, je pa breme varčevanja naložila tistim, ki so še zmožni kaj privarčevati. Pri tem je Starman uporabil besede, "smo zmožni kaj privarčevati“. Čudi se in ne razume sindikatov, ki po njegovem mnenju stavkajo sami proti sebi. "In tudi proti tistim, če ti ukrepi ne bodo sprejeti, ki so najbolj prizadeti v tem postopku," je dodal in razložil, da sindikalistom ni mar za svoje ljudi, temveč jim je mar le za to, kako rušiti to vlado. S tem pa bi vse pahnili v položaj, ki bi postal neobvladljiv in bi pomenil katastrofo, še poudarja.
Franc Jurša iz vrst stranke DeSUS je dejal, da moramo do rešitve priti s socialnim dialogom, saj je za to že skrajni čas, a priori zavračati ukrepe pa ni pametno. Opozarja, da bodo v nasprotnem to storili drugi, in sicer neka tehnična vlada, ki bo dobila ustrezna navodila iz Bruslja. "Mi pa bomo tisti, ki jih bomo (ukrepe in navodila) morali izvajati," dodaja Jurša. In to, tako Jurša, bodo morali sindikati doumeti. Takrat bo mogoče doseči tudi kompromis. Opozarja pa, da sindikati niso enotni in so razdvojeni.
Iva Dimic iz NSi pravi, da se je varčevanje v realnem sektorju in gospodarstvu začelo že mnogo prej, opozarja pa, da javni sektor varčevanja očitno še ni občutil. Meni, da je bila stavka nepotrebna, saj je bilo včeraj na mizi še veliko možnosti za dogovarjanja. A ob tem opozarja, da sta za poganja potrebna dva. Upa, da bodo sindikati pokazali več posluha, saj "delamo za skupno blaginjo".
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je na današnji tiskovni konference vlade dejal, da se je s sindikati težko pogajati, saj sindikati niso enotni.
PS: Razumen odziv na nerazumne poteze vlade
Na zadnje dogodke v državi ter besedni dvoboj med Janšo in sindikalisti so se odzvali tudi v Pozitivni Sloveniji. Pravijo, da so premierjeve izjave presegle vse meje.
Melita Župevc je dejala, da v stranki razumejo razloge za stavko javnega sektorja. "Vlada namreč z ignoranco socialnega dialoga, s podcenjevanjem javne in parlamentarne razprave o ključnih vprašanjih v državi, neusklajenimi rešitvami in zlasti z radikalnostjo predlaganih ukrepov sama postavlja temelje blokade in konflikta. Tako družbenega kot političnega," je ocenila. Pravi tudi, da tako radikalni vladni varčevalni ukrepi niso potrebni, zato je stavka javnega sektorja "razumen odziv na nerazumne poteze vlade", ki bo morala stopiti korak nazaj. Vlada namreč po njenih besedah niti ne razume sporočila ljudi, ki so nezadovoljni.
Pošiljanje "državljanov na luno" in podobne izjave po njenih besedah kažejo na "izrazito podcenjevanje državljanov". "To je oblastna aroganca," meni. Njen kolega Jani Möderndorfer pa dodaja, da gre za poniževalno komuniciranje, Janša pa "ne razume in ne ve, da je to, kar se je v sredo dogajalo v Sloveniji, stavka iz obupa". Vlada namreč, je pristavil, ni imela resnega dialoga s socialnimi partnerji. "Želimo si imeti predsednika vlade, ki je strpen in ima normalen dialog, ne žali čustev ljudi, ki živijo bistveno slabše od njega in niso krivi, da so v položaju, v kakršnem so, v položaju, ko jih je strah prihodnosti," je bil do Janše oster vodja poslancev PS.
Odzval se je na Janševo izjavo, da so v sredo stavkali tisti, ki jih kriza še ni prizadela. Toda Möderndorfer ocenjuje, da jih je že prizadela in da jih bo s predlaganimi varčevalnimi ukrepi vlade še naprej. Prav tako je prepričan, da "nihče v Bruslju te vlade ne sili", da tako hitro in na takih področjih izvede prav take varčevalne ukrepe. To je le ena od možnosti, ki jih je predstavila ta vlada in ne Bruselj, pravi in dodaja, da obstajajo tudi druge poti.
Möderndorfer sicer verjame, da se bodo vlada in sindikati dogovorili. "Toda ena in druga stran, zlasti pa vlada, morata vedeti, da to ni vojna in ne bitka za zmago, saj iz tega ne bo prišel nihče, ki bo zmagovalec," opozarja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.