V LMŠ so Levico na koalicijska pogajanja povabili po tistem, ko so ugotovili, da je možnost pogajanj z NSi v drugem krogu iskanja mandatarja za sestavo nove vlade izčrpana. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je ob tem zatrdil, da gredo v pogajanja z Levico resno in ne zato, da bi "izgubljali čas in imeli neke scenarije zadaj".
Za mizo so najprej sedli zgolj predstavniki LMŠ in Levice, kasneje pa so se jim pridružili še predsedniki in predsednica iz SMC, SD, DeSUS-a in SAB.
Po sestanku sta pred kamere skupaj stopila Šarec in koordinator Levice Luka Mesec. "Današnji sestanek je pa seveda pokazal, da pogovori imajo smisel," je povedal prvi. Drugi pa - v podobnem tonu: "Čeprav pot do morebitnega dogovora ne bo lahka - ni nemogoča."
Kljub optimističnim besedam je že jasno, da so razhajanja velika, čeprav do konkretne vsebine sploh še niso prišli. Tako je imel Mesec kar nekaj pripomb na osnutek koalicijske pogodbe. V Levici so v roke dobili tistega, ki ga je dorekla peterica levosredinskih strank, brez obljub, ki so jih dodatno dali NSi. Kljub temu Mesca ni prepričal.
Notri so nekatere stvari, s katerimi se absolutno ne strinjamo. Kot je višanje sredstev za vojsko, nadaljevanje privatizacije. Ni nobenega resnega programa za odpravo revščine, je preveč slepega podrejanja zahtevam Natu, je našteval. Po njegovem predlog sporazuma finančno ne vzdrži, medtem ko, zagotavlja, njihov bi.
V nedeljo v Kamniku
Šesterica predsednikov se bo znova sestala v nedeljo ob 10. uri v Kamniku in glede na to, da časa ni veliko, bodo pogajanja maratonska. V enem tednu želimo priti do besedila koalicijske pogodbe, je dejal Mesec, ki je že včeraj opozoril, da bo treba pohiteti, saj mora Levica pred morebitnim podpisom koalicijske pogodbe izvesti še interni referendum, na katerem lahko glasujejo vsi člani stranke.
Šarec kljub zahtevni nalogi ostaja optimističen in ponavlja, da vlado lahko dobimo v drugem krogu. "Če bi danes ugotovili, da smo tako narazen, da nima smisla, potem bi šli pač vsak svojo pot. Ker smo ugotovili drugače, smo se vsi strinjali, da bomo vložili ves potrebni napor za dosego cilja, ki pa je oblikovanje vlade v predvidenih rokih, se pravi ciljamo na drugi krog," je dejal.
Kakšno obliko sodelovanja bi lahko Šarec ponudil najbolj levi stranki v parlamentu?
Levico je doslej zanimalo izključno sodelovanje preko nekakšnega pridruženega članstva, tipa "partnerstvo za razvoj". Za tak način so bili sprva zainteresirani tudi v LMŠ, a po že drugem umiku NSi so se stvari korenito spremenile. Šarec zdaj želi, da Luka Mesec in tovariši ob morebitnem sodelovanju prevzamejo politično odgovornost in v vlado prispevajo svoje ministre. Tudi prvaku LMŠ se v tem primeru ideja Luke Mesca kot morebitnega naslednjega ministra za delo - to so predlagali v SD - ne zdi tako neverjetna.
Vodja Levice je sicer po današnjem srečanju povedal, da tudi možnost projektnega sodelovanja ostaja.
Mesto v koaliciji ni več zagotovljeno
Petorček ima z Levico 52 glasov, torej dva več kot z NSi. To pa pomeni, da lahko ena izmed manjših strank, torej bodisi SAB ali DeSUS, če bo kaj preveč izsiljevala, iz koalicije na koncu izpade, pa bo Šarec še vedno imel večino - sicer šibko, 47 glasov, a ta računica vsekakor lahko vpliva na ta pogajanja, je v oddaji Svet pojasnil novinar Miha Orešnik.
KOMENTARJI (1752)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.