Pred nami je burno vremensko dogajanje. V noči na petek in v petek dopoldne bodo Slovenijo zajele obilne padavine s krajevno močnimi nalivi. V višjih legah se krepi jugozahodni veter, s katerim k nam doteka vse bolj vlažen in topel zrak.
"Zahodno, osrednjo in južno Slovenijo so že zajele krajevne plohe, ki za zdaj še ne prinašajo večje količine dežja. Situacija se bo začela zaostrovati v drugem delu noči, ko se bodo padavine na zahodu krepile in se do jutra razširile nad vso državo. Takrat se bo precej okrepil tudi veter v nižjih plasteh ozračja. Ker bo ozračje nestabilno, bodo nastajale nevihte z močnejšimi nalivi, ki se lahko nad istimi območji obnavljajo dalj časa. Burno vremensko dogajanje bo trajalo nekaj ur. Sredi dneva se bo ozračje umirilo," je na portalu Meteoinfo pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan.
Tudi zadnji izračuni meteoroloških modelov po njegovih besedah kažejo, da bo največ dežja padlo na območju južnega predgorja Julijskih Alp ter v pasu od Idrije prek severnega dela Ljubljanske kotline do Koroške, torej na območjih, ki so jih prizadele že avgustovske poplave. Veliko dežja bo tudi na Notranjskem in Primorskem, kjer bo jutri zjutraj in dopoldne v večjem obsegu poplavljalo tudi morje. Močne padavine bo marsikje spremljal veter, ki bo predvsem v višjih legah lahko povzročil obsežnejše vetrolome.
"Pozorno spremljajte napovedi in opozorila pristojnih služb ter bodite previdni, saj so zaradi izrednih vremenskih razmer, obsežnih poplav in vetrolomov lahko ogrožena življenja," poziva.
Arso izdal rdeče opozorilo
Zaradi izrednih vremenskih razmer je Agencija RS za okolje (Arso) za petek za večji del države izdala rdeče vremensko opozorilo. Rdeče opozorilo zaradi padavin velja za severovzhodni, severozahodni in jugozahodni del države, rdeče opozorilo zaradi vetra pa le za severozahod in jugozahod. Za preostali del države velja oranžno opozorilo.
"Ocenjujemo, da so meteorološke razmere izredne," je opozoril Branko Gregorčič iz Agencije za okolje. Razmere se bodo začele slabšati že v prvem delu noči, ko se bodo okrepili tudi zračni tokovi. Deževati bo začelo že zvečer, a najhuje bo v drugi polovici noči in zjutraj, je opozoril.
"Nalivi bodo lahko vztrajali tudi nekaj ur," je izpostavil. Večina padavin bo v 12 urah dosegla med 60 in 140 litrov na kvadratni meter, je še dodal. Za primerjavo: v avgustovskih neurjih je padlo okoli 200 litrov na kvadratni meter. Gregorčič je opozoril tudi na močan veter in intenzivne padavine.
Območje intenzivnih padavin bo predvsem v predgorju Julijskih Alp ter pasu preko Škofjeloškega hribovja proti Kamniško-Savinjskim Alpam, torej na že prizadetih območjih ob avgustovski vremenski ujmi. "Šlo bo za kar zelo intenziven vremenski dogodek," je napovedal Gregorčič.
"Dobra novica je ta, da se bo vreme po neurju hitro umirilo," je še dejal.
Reke bodo močno naraščale
Arso ob napovedanem močnem deževju napoveduje, da bodo danes ponoči reke začele močno naraščati. Sprva bodo naraščale na zahodu, kasneje pa tudi drugod po Sloveniji. Posamezne, predvsem manjše reke na zahodu, severu in v osrednji Sloveniji ter v porečju Kolpe bodo poplavljale. Večja verjetnost za poplavljanje rek bo na Vipavskem in Gorenjskem. Nekatere reke in hudourniški vodotoki lahko poplavijo tudi v večjem obsegu. Ob močnih krajevnih nalivih bo verjetno poplavljanje zaledne in padavinske vode, drugod po državi pa lahko pride do razlivanj na območju pogostih poplav.
Padavine bodo padle na že namočena tla in hitro napolnile rečne struge, največ težav pričakujejo s poplavljanjem padavinske in zaledne vode. Med območji je hidrolog Andrej Golob iz Arso izpostavil porečje Vipave, Idrijsko-Cerkljanskega hribovja, Škofjeloškega hribovja in Kamniško-Savinskih Alp. Na teh območjih lahko reke hitro narastejo, nekatere poplavijo tudi v večjem obsegu in bolj silovito, je opozoril Golob.
"Ker gre za območja, ki so bila že najbolj prizadeta med avgustovskimi poplavami, smo za ta porečja izdali najvišjo stopnjo opozorila. Za ostala pa oranžno opozorilo. Na teh območjih pozivamo prebivalstvo, da izvedejo samozaščitne ukrepe – umaknejo vozila, zaščitijo objekte," je opozoril hidrolog.
Pri tem tipu dogodka so ukrepi zelo omejeni, pravi poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Če spremljamo radarsko sliko, ta veliko pove, je zelo ažurna in se na tak način da veliko zavarovati," pravi Šestan, ki pa poudarja, da je treba predvsem zavarovati življenja. "Naj poplavi avto, glavno, da ne poplavi šoferja," je še zaključil Šestan.
Pojasnil je, da je zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema."Upam in pričakujem, da bodo ljudje tudi tokrat upoštevali vsa naša priporočila," je dejal. "Edini cilj je, da zmanjšamo škodo in preprečimo človeške izgube," je poudaril.
Sunki vetra lahko dosežejo 100 kilometrov na uro
Po besedah Gregorčiča z Arsa se bo v drugi polovici noči in v petek zjutraj močno okrepil tudi jugozahodni veter. Na izpostavljenih legah je pričakovati sunke blizu 100 kilometrov na uro.
Po besedah direktorja Zavoda za gozdove Gregorja Daneva so napovedane razmere "za slovenske gozdove eden o najhujših scenarijev", saj veter in deževje lahko povzročita nove vetrolome.
Danev je zato ljudi pozval, da od danes zvečer ne hodijo v gozdove, delavci pa naj v gozdovih jutri tam ne delajo. "Še posebej apeliramo na tiste, ki še imajo mehanizacijo v gozdovih, da jo do zvečer umaknejo iz gozdov," je poudaril.
Povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov
Iz Geološkega zavoda Slovenije pa opozarjajo, da od danes popoldan in vključno do jutri zaradi napovedanih povečanih količin padavin in predhodne namočenosti tal obstaja povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob nedavni ujmi.
Kot so izpostavili, povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja za celotno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin.
Prebivalce zato opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih. Prav tako poudarjajo, naj ljudje upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija. "Pozivamo državljane, da ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja," je opozoril Miloš Bavec iz Geološkega zavoda.
Nižji deli obale bodo lahko poplavljeni tudi prek pol metra višine
Za obalo je za petek od 4. do 11. ure izdano rdeče opozorilo zaradi napovedanega povišanega plimovanja. "Jutri dopoldne bo v večjem obsegu poplavilo tudi morje ob slovenski obali. Ravno v času visoke jutranje plime bo sovpadalo s padcem zračnega tlaka ob prihodu ciklona, okrepljen bo tudi južni veter in to bo povzročilo dodaten znaten dvig morske gladine, tako da bodo nižji deli obale lahko poplavljali tudi v višini preko pol metra," je pojasnil hidrolog Golob.
Ker bo okrepljen tudi veter, bo močnejše tudi valovanje morja. "To pa ob tako visoki gladini lahko povzroča dodatne težave," je opozoril.
Iz Občine Izola so sporočili, da naj bi gladina morja začela upadati po 9. uri. Od 5. ure bo za promet zaprto Sončno nabrežje od Trga republike do Velikega trga. "Občani naj čim prej umaknejo svoja vozila z gramoznega parkirišča ob Srednji šoli Izola ter z Velikega trga," so sporočili.
Pozvali so jih k skrbi za lastno varnost in zaščito svojega imetja. "Obenem jih prosimo, da si čim prej priskrbijo protipoplavno zaščito (panele, deske, polivinil, protipoplavne vreče). Za tiste, ki si vreč s peskom ne morejo zagotoviti sami, jih bo v omejenih količinah priskrbela občina s civilno zaščito in Komunalo Izola. Na treh lokacijah: pred sedežem občine na Sončnem nabrežju 8, med lokalom Bariera in malim pomolom ob mandraču ter pred Podestatovo palačo na Verdijevi ulici 1 jih bodo od 17. do 18. ure delili izolski taborniki. Dostava na dom ni predvidena," so zapisali.
V stanju pripravljenosti so vse intervencijske službe. Izolski gasilci bodo po potrebi postavili protipoplavne baraže na Sončnem nabrežju in Velikem trgu.
Regijski center za obveščanje Koper je sicer zaradi visokega plimovanja morja v Piranu že danes ob 8.24 sprožil sireno javnega alarmiranja z namenom opozorila na nevarnost, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje. Morje je prestopilo rob obalne črte in zalilo Prešernovo in Kidričevo nabrežje. Raven morske gladine v Piranu se je že v noči na sredo povzpela na 315 centimetrov, morje pa je poplavilo parkirišče na piranski punti.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.