Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so z devetimi glasovi za in nobenim proti potrdili dopolnjen predlog zakona o potnih listinah. Z osmimi glasovi za in nobenim proti pa dopolnjen predlog novele zakona o osebni izkaznici.
Koalicijski poslanci Svobode, SD in Levice so sicer podali kar nekaj dopolnil k zakonskima predlogoma, a so bili ti bolj tehnične narave oz. so upoštevali predloge zakonodajno-pravne službe DZ. Slednja je na seji opozorila, da v dopolnilih niso upoštevane vse pripombe, ki jih je podala.
Kot je na seji odbora navedla državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle, ima biometrično osebno izkaznico od njene uvedbe marca 2022 že več kot 790.000 državljanov, ta izkaznica pa se je dobro uveljavila tudi v funkciji kartice zdravstvenega zavarovanja. Predlog novele zakona o osebni izkaznici pa to funkcijo uporabe osebne izkaznice prinaša tudi za državljane, mlajše od 12 let.
![Biometrično osebno izkaznico ima od njene uvedbe marca 2022 že več kot 790.000 državljanov.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Oct2022/dad9436d9b16f5aacc6c_62843645.jpg?v=d648&fop=fp:0.44:0.29)
Oba predloga zakonov med drugim prinašata novosti pri predložitvi fotografije, potrebne za izdajo potne listine oziroma osebne izkaznice.
Obvezna bo digitalna fotografija
Po predlogu obeh zakonov bo tako obvezna predložitev digitalnih fotografij, ki jih posname fotograf z aplikacijo e-fotograf, s katero je bilo narejenih že skoraj 60 odstotkov vseh osebnih izkaznic. Za popravke obraza ali za primere, ko fotografije iz naprav fotografa ne bodo brisane, zakona predvidevata globo. Predloga zakonov pa predvidevata tudi izjeme, v primeru katerih bo predložitev fotografije še vedno možna na papirju.
Predloga zakonov uvajata tudi več poenostavitev za upravne enote in odpravljata ovire za državljane, je navedla Heferle. Med drugim se poenostavlja sledenje vročitvam, podaljšuje se hramba prstnih odtisov v uradni evidenci, uvaja se tudi možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o datumu izdelave osebne izkaznice ali potne listine ter predaje dokumenta na pošto.
Predloga zakonov prinašata tudi pravno podlago, ki bi vladi omogočila določitev plačila obrazca potnega lista oz. osebne izkaznice iz drugega vira, če je do poškodbe, uničenja ali pogrešitve prišlo v naravnih in drugih hujših nesrečah.
Skladno s predlaganim zakonom o potnih listinah bi odslej lahko v tujini zaprosil za izdajo potnega lista državljan, ki se tam nahaja iz kateregakoli razloga, predlog bi odpravil tudi prepoved hrambe kopije potnega lista v elektronski obliki in zagotovil podlago za vpogled v fotografije pri ugotavljanju istovetnosti.
Vzpostavlja pa tudi novo vrsto potne listine za vrnitev, ki se izda državljanom EU na diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tretjih državah, v primerih, ko v tej državi nimajo svojega predstavništva in ostanejo v tej državi brez potovalnega dokumenta, če ga izgubijo, se jim ukrade ali uniči. Ta potni list bi veljal največ 15 dni in omogoča vrnitev domov ali v državo prebivanja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.