Slovenija

Za organizatorje referendumske kampanje se je prijavilo 28 organizatorjev

Ljubljana, 02. 11. 2022 19.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S., U.B., STA
Komentarji
7

V nedeljo, 27. novembra, bomo spet odšli na volišča in glasovali o treh zakonodajnih referendumih, in sicer o noveli zakona o vladi, noveli zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli zakona o RTVS. Volivke in volivci se bodo namreč odločali, ali so za uveljavitev omenjenih treh zakonov ali proti. V referendumsko kampanjo se je sicer prijavilo 28 organizatorjev, so sporočili z Državne volilne komisije (DVK), skupaj gre za 59 prijav. Sodelovanje so napovedale prav vse parlamentarne stranke. Tudi krščanski demokrati, ki pa naj bi - za zdaj neuradno - zamudili s prijavo na državno volilno komisijo.

27 prijav so prejeli samo za referendum o noveli zakona o RTVS, od tega 12 prijav pravnih oseb, sedem prijav političnih strank in osem prijav fizičnih oseb. Samo za referendum o noveli zakona o dolgotrajni oskrbi pa so na DVK prejeli 12 prijav, in sicer prijav sedmih političnih strank, štiri prijave pravnih oseb in eno prijavo fizične osebe. Za organizacijo referenduma o noveli zakona o vladi je prispelo deset prijav. Od tega je šest prijav političnih strank in štiri prijave pravnih oseb, so sporočili iz Državne volilne komisije.

Vložitev podpisov za razpis treh referendumskih pobud.
Vložitev podpisov za razpis treh referendumskih pobud. FOTO: 24ur.com

Med političnimi strankami, ki so se podale v kampanjo, so med drugim Gibanje Svoboda, Levica, SDS, SD in SLS. Sodelovanje v predreferendumski kampanji so sicer napovedale vse parlamentarne stranke, naj bi pa po neuradnih informacijah Krščanski demokrati zamudili s prijavo. 

Svojo kampanjo je napovedalo skupno 13 organizacij. Med drugim pravnica Barbara Rajgelj z zavodom za kulturno raznolikost, Janez pobodnik z zborom za republiko. O zakonu RTV bosta v prihodnjih tednih razpravljali obe novinarski združenji. Pa tudi društvi javnosti dobro poznanih Ladislava Trohe in Vilija Kovačiča. Zanimivo, ko gre za referendum o RTV, je svojo kampanjo napovedal tudi sindikat taksistov.  

Med posamezniki, ki bodo osebno nagovarjali državljanke in državljane pa so državni svetnik Rajko Fajt, člana SDS Dominik Štrakl in Alenka Forte, sicer zdravnica in nekdanja državna sekretarka, publicist Aljoša Harlamov, teolog in filozof Janez Juhant, pa tudi predsednik programskega sveta RTV Peter Gregorčič in generalni direktor javne RTV.

 

Na zakonodajnem referendumu volivci odločajo o potrditvi zakona, ki ga je sprejel Državni zbor, pred njegovo razglasitvijo. Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.

V referendumsko kampanjo o spremembah zakona o RTVS s sloganom Zaščitimo drug drugega se podaja tudi Inštitut 8. marec. Kampanjo bodo financirali s prostovoljnimi prispevki, v kampanji za spremembe zakona o vladi in dolgotrajni oskrbi pa se Inštitut ne bo vključeval. Kot je za 24ur povedala predsednica inštituta Nika Kovač, se bodo člani neprofitne organizacije z avtobusu podali na teren. V referendumsko kampanjo glede zakona o vladi se ne bodo vključili, ker se jim zdi ureditev ministrstev individualna stvar vsake vlade, prav tako pa o ukinitvi posameznih ministrstev, ki jih zakon predvideva, govorijo celo člani vlade. V kampanjo o zakonu o dolgotrajni oskrbi se ne bodo vključili, ker ne poznajo nove ureditve in koncepta, ki ga pripravlja vlada, so pojasnili.

Ugotovili so namreč, da lahko "brezkompromisno stojijo" samo za zakonom o javni RTVS, so pojasnili. Po njihovi oceni namreč novela zakona o RTVS povsem umika vlogo politike, tako državnega zbora kot vlade, pri imenovanju članov programskega sveta RTVS, torej organa, ki upravlja in nadzira delovanje RTVS ter sprejema najpomembnejše odločitve. Umik politike iz javnega medija pa omogoča avtonomno delovanje hiše RTVS in neodvisno novinarstvo ter uredništvo, so pojasnili. 

27. novembra bomo glasovali o treh zakonodajnih referendumih.
27. novembra bomo glasovali o treh zakonodajnih referendumih. FOTO: Profimedia

Bogate izkušnje z referendumi imajo tudi v Gibanju za otroke in družine. Obraz gibanja Aleš Primc je za 24ur povedal, da bodo "bomo strokovno, kulturno, spoštljivo sodelovali v razpravi". 

V kampanji Zaščitimo drug drugega bodo po navedbah inštituta sodelovali številni prostovoljci iz vseh delov Slovenije, sredstva za kampanjo pa bodo zbirali v obliki prostovoljnih prispevkov na računu, ki so ga odprli za namen kampanje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jank
02. 11. 2022 16.54
+0
Na BLEFERENDUMIH bomo glasovali 3X ZA in s tem tudi 3X ZA PROPAD SDS.
Jožica55
02. 11. 2022 13.50
+0
3x ZA, ZA, ZA!!!!!!!
Stoenka
02. 11. 2022 19.20
-3
3krat za plus naročnina za rtv mora bit 209ev..
Pajo_36
02. 11. 2022 13.48
+5
ZA! lagali ste pri zbiranju podpisov SDSovci, tole kar delante na RTV je katastrofa, dokazali ste v dveh letih kako ste nesposobni. Pa mi je vseeno ali je SDS ali desen, nesposobni ste. Če sem jaz nesposoben v službi se me odpusti, e tako.
INAZ
02. 11. 2022 13.43
-3
Me prav zanima koliko prostovoljnih prispevkov bo zbrala Kovačeva. Bo odprla račun ali bo šlo spet kar po domače.
pekoči paradižnik
02. 11. 2022 18.44
+2
kogo1
02. 11. 2022 13.22
+1
Zakaj tratimo denar za nepotrebne kaprice neke stranke , kaj niso volilci in volilke izvolili poslance v državni zbor oni se morajo ukvarjati z tem , nihče jih ni za ušesa vlekel v parlament, sami so hoteli tja , če pa niso dorasli oz. sposobni odločanati je najbolje da odidejo ampak kot nespozobneži brez podpore o plači