
"V primerjavi z lanskim letom opažamo več obiskovalcev, gre predvsem za dnevne goste," pravi Bruno Kuzmin svetovalec za odnose z javnostmi iz občine Piran. "Poudariti moramo, da vsako leto zadnji teden v juniju zaznamo občuten porast obiskovalcev, letos pa toliko bolj, predvsem zaradi trenutnega stanja povezanega s covidom-19," sporočajo iz Pirana.
V občini Bohinj ugotavljajo, da je nočitev v primerjavi s preteklimi leti precej manj. "Glede na razpoložljive podatke v tem letu pričakujemo od 45 do 50 odstotkov nočitev manj," pravi Katarina Košnik, svetovalka za odnose z javnostmi iz občine Bohinj. Glede dnevnih gostov sicer kakšnih zanesljivih podatkov nimajo, a ocenjujejo, da je število dnevnih obiskovalcev približno na enaki ravni kot prejšnja leta.

Kazen znaša 200 evrov in je novost letošnjega leta
V primeru, da boste parkirali zunaj označenih parkirnih mest, torej ob kakšnem makadamu ali obrobju poti, vas lahko doleti zelo visoka kazen. "V letu 2020 kazen znaša 200 evrov in je novost letošnjega leta," za občino Bohinj pojasnjuje Košnikova.
Če boste na Bledu parkirali na zelenici, boste prejeli kazen v višini 100 evrov. "To velja od leta 2019 dalje," sporoča Primož Lah, vodja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Bled, Bohinj in Železniki.
V Piranu so opazili, da obiskovalci zavestno puščajo osebna vozila na varnostno in drugače neprimernih mestih. Pravijo, da je višina kazni sicer določena na podlagi Zakona o pravilih cestnega prometa. Za manjše prekrške, kot je parkiranje na razdalji manj kot pet metrov pred prehodom za pešce ali kolesarje, znaša kazen 40 evrov, za večje, kot je parkiranje na prehodu za pešce ali nepreglednem delu ceste, pa 80 evrov.
Za neplačilo parkirnine boste na Primorskem odšteli 40, na Gorenjskem pa 80 evrov
V primeru, da parkirnine ne plačate, vas lahko doleti 80 evrov kazni. "V letu 2020 pa uvajamo tudi možnost plačila celodnevne parkirnine (v primeru neplačila parkirnine se zaračuna strošek celodnevne parkirnine). V kolikor parkirnine posameznik še vedno ne plača, sledi prekrškovni postopek pristojnega organa in plačilo kazni," sporoča Košnikova iz občine Bohinj.
V Piranu vam, v primeru neplačila predpisane parkirnine, upravljavec zaračuna celodnevno parkirnino na podlagi cenika. "Če voznik ne poravna parkirnine, poda upravljavec prekrškovnemu organu – redarski službi Občine Piran – predlog za uvedbo prekrškovnega postopka, v tem primeru znaša kazen 40 evrov, in še 40 evrov sodne takse," pojasnjuje Kuzmin iz občine Piran.

Cene parkiranja od 0,10 pa do 3 evre na uro
Parkirne površine se običajno delijo glede na oddaljenost od centra mesta oziroma jezera, na podlagi oddaljenosti pa so določene tudi cene.
V Bohinju so parkirišča razdeljena na tri območja: I. območje – osrednje območje TNP/200 m oddaljenost od jezera, II. območje – robno območje TNP ter III. območje – območje zunaj TNP. Za parkirišče v I. območju boste odšteli 3 evre na uro. "Cena se z oddaljenostjo od jezera znižuje," pojasnjuje Košnikova.

Tudi na Bledu cene parkiranja niso enotne, višina je odvisna od oddaljenosti od jezera. Gibljejo se od pol evra pa do dva evra, čeprav boste povprečno odšteli prav 2 evra na uro. Več kot polovica parkirišč je časovno omejena. "Gre za javna in zasebna parkirišča. Na javnih so tarife že več let nespremenjene," pravi Lah.
"Na območju občine Piran je več ponudnikov plačljivih parkirnih mest, tako javnih plačljivih parkirnih mest oz. parkirišč, s katerimi upravlja Javno podjetje Okolje, kot zasebnih parkirišč in garažnih hiš, s katerimi upravljajo zasebne družbe," pojasnjuje Kuzmin iz občine Piran. Cene parkiranja s katerimi upravlja JP Okolje, niso enotne, pač pa kot v Bohinju in na Bledu oblikovane glede na njihovo mikrolokacijo.
"Obiskovalcem priporočamo, da parkirajo v garažni hiši Fornače in se nato z brezplačnim avtobusom odpeljejo do Pirana, ali pa se sprehodijo po piranski promenadi, do središča mesta je približno 10 minut hoje. Ena izmed možnosti je, da parkirajo svoja vozila v Luciji ali v Portorožu in se nato z mestnim avtobusnim prevozom pripeljejo v mesto Piran," svetuje Kuzmin.
"Cena vstopa v mestno jedro mesta Piran znaša 5 evrov na uro v sezoni in 3 evre zunaj sezone, vse to z namenom, da se omeji vstope vozil v staro mestno jedro," pravi Kuzmin in pojasnjuje, da po drugi strani cena na parkirišču TPC v Luciji, ki predstavlja upravno središče kraja, znaša le 0,10 evra. Cene na zasebnih parkiriščih se gibljejo okli 1,9 evra na uro.
Pripravite drobiž – avtomati ne vračajo denarja

Čeprav večinoma parkomati ne vračajo denarja, obstajajo druge možnosti plačila. "Parkomati omogočajo tudi plačilo s kartico, ponekod tudi mobilno plačevanje, torej SMS ali aplikacija ali preko orodij za klepet (Viber, Whatsapp, Facebook messenger in Apple business chat)," pravi Košnikova. Orodja za klepet omogočajo tudi preverjanje in podaljševanje parkirnine na daljavo. "V nekaterih primerih nam zaradi tehničnih zahtev še ni uspelo omogočiti alternativnih možnosti plačevanja, bo pa to urejeno takoj, ko uredimo ustrezne tehnične podlage," sporočajo iz občine Bohinj.
Tudi na Bledu in v Piranu (razen avtomat v garažni hiši Arze) parkomati ne vračajo denarja. "Niso blagajne na zaprtih parkiriščih," pravi Lah iz občine Bled. Vsi sicer sprejemajo kovance, nekateri tudi bankovce. "S SMS je mogoče plačati na vseh parkiriščih," še sporočajo iz Bleda. Tudi v Piranu se da plačati preko SMS-a ali aplikacije Easy Park, z bančno kartico plačilo ni možno.
Na voljo tudi 'park and ride' – parkirišča z brezplačnim avtobusnim prevozom
Občina Bohinj v zadnjih letih v sodelovanju s Turizmom Bohinj in drugimi deležniki izvaja aktivnosti umirjanja prometa, optimizacijo prometa ter spodbuja rabo alternativnih oblik naravi prijazne mobilnosti. Tako po besedah Košnikove uspešno sledijo strateškemu cilju izboljšanja trajnostnega upravljanja s prometom, naravnimi viri in prostorom z namenom ohranjanja Bohinja.
V letu 2020 s parkirišč in vasi v Bohinju do Bohinjskega jezera, Ukanca, slapa Savica, planine Blato, planine Voje, Soriške planine brezplačno vozi sedem linij organiziranih prevozov z večjih parkirišč (P + R) in vasi ter ena linija avtobusa Hop-On Hop-Off na Pokljuko. Vozni redi so različni, prilagodili pa so jih na podlagi izkušenj uporabnikov iz preteklih let. "Število prepeljanih potnikov iz leta v leto narašča, v letu 2019 je bilo prepeljano skoraj 50.000 potnikov," razlaga Košnikova. Na Bledu "park and ride" parkirišč nimajo.

Na območju občine Piran sicer nimajo urejenih klasičnih P + R parkirišč, imajo pa vsa večja parkirišča v neposredni bližini avtobusna postajališča, kjer avtobusi vozijo na 15 minut. "Poleg tega se lahko vsi obiskovalci, ki parkirajo v zasebni garažni hiši Fornače ali naši občani, ki parkirajo na zunanjem parkirišču na Fornačah, do mesta Piran pripeljejo z brezplačnim avtobusom (prevozi so financirani iz proračuna občine, izvaja jih JP Okolje), ki vozi na vsake 7 minut," pravijo iz občine Piran.
KOMENTARJI (618)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.