Padavine na zahodu in jugozahodu države so povzročile močan odtok rek, zlasti manjših rek in hudournikov, ponekod so se sprožili tudi zemeljski plazovi. Količina padavin je bila največja na severozahodu. Bovec je do sedaj prejel že več kot 320 litrov dežja na kvadratni meter, Vogel pa celo več kot 435 litrov na kvadratni meter. V Idriji so beležili 240 litrov padavin na kvadratni meter.
Kot je pojasnil hidrolog Agencije RS za okolje (Arso) Janez Polajnar, so to padavine, ki že sodijo med izredne pojave. Posledično se je vodnatost rek na tem območju preko noči močno povečala. Nekatere reke, zlasti Idrijca z njenimi pritoki in Vipava, so poplavile, močno so narasle tudi ostale reke v zgornjem Posočju.
Še so mogoči močnejši nalivi
Vse do večera se obetajo ponovne padavine v obliki močnejših nalivov. Ker reke v zahodni in osrednji Sloveniji ne morejo več sprejeti dodatne vode, pa lahko tu pride do dodatnih poplavljanj. Tako lahko dodatno narastejo reke, ki so že poplavile, predvsem pa manjši vodotoki in hudourniki predvsem na območju škofjeloškega ter idrijsko-cerkljanskega hribovja, na območju Bohinja ter tudi v Posavju in na Gorjancih. Do večera na Arsu pričakujejo lokalno tudi preko 60 ali 70 litrov na kvadratni meter, ob močnejših nalivih lahko tudi več.
Meteorna voda zaliva kleti, veter odkriva strehe
Meteorne vode so zalile več objektov na Idrijskem, nekatere so morali zaščititi z vrečami peska. Za ulico Pot svetega Antona v Idriji je zemeljski plaz ogrožal stanovanjsko hišo. Gasilci pa so imeli kar nekaj dela tudi zaradi močnega vetra in poškodb na strehah objektov ter zaradi naplavin, podrtih dreves in vejevja na cestišču.
S protipoplavnimi vrečami so tok hudournika preusmerili tudi v Gorenjih Novakih v občini Cerkno, kjer je hudournik ogrožal stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje, veter pa je odkril strešno kritino. V Cerknem je voda zalila del strojnice mini hidroelektrarne. V Plavah v občini Kanal pa so gasilci pomagali pri reševanju bagra iz struge reke Soče.
V Čepovanu v novogoriški občini je poplavilo proizvodne prostore lesno predelovalnega obrata, gasilci pa so s svojim posredovanjem preprečili podoben scenarij v proizvodnih prostorih tovarne Imok v Dolenji Trebuši v občini Tolmin.
Neurje je nevšečnosti povzročalo tudi drugod po Sloveniji. V Cerkljah na Gorenjskem so meteorne vode in voda iz naraslega potoka zalile več stanovanjskih objektov; gasilci so vodo izčrpali iz 12 objektov. Prav tako so na pomoč pri črpanju vode priskočili v Koroški Beli v občini Jesenice, kjer je zaradi močnega dežja voda tekla v prostore tovarne Acroni.
Neurje je vplivalo tudi na promet na slovenskih cestah. Regionalna cesta Bled-Bohinjska Bistrica je v Bohinjski Bistrici pri bencinskem servisu zaradi poplavljenega cestišča zaprta. Obvoz pa je možen po cesti Jereka-Srednja vas-Ribčev Laz. Popolne zapore cest zaradi poplavljenega cestišča so tudi na cestah Petrina-Mirtoviči v Grivcu, Grgelj-Fara pri Žagi in na LC Blate-Rakitnica.
Na spletni strani Slovenskih železnic pa sporočajo, da je zaradi previsoke vode v Bohinjskem predoru do nadaljnjega prekinjen tudi ves železniški promet med Bohinjsko Bistrico in Podbrdom. Organiziran je nadomestni prevoz z avtobusi, so še izpostavili.
V Bohinju je težave povzročal narasli potok Savica. Ta je ogrožal objekt v Ukancu, ki so ga zaščitili s protipoplavnimi vrečami. Na več mestih je bila poplavljena cesta Ribčev Laz-Ukanc, Kamp Danica pa je bil delno poplavljen. Podrta večja drevesa so poškodovala most čez potok Savica. V Ribnem na območju blejske občine pa so zaradi poplavljene ceste pred mostom zaprli most preko Save Bohinjke, prav tako so zaprli cesto med Ribenskim in Bodeškim mostom.
V Bohinju je popoldan veliko težav povzročil tudi močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival strehe. Med drugim je veter v Bohinjski Bistrici dvignil ostrešje na objektu Občine Bohinj, pri čemer so padajoči zidaki ogrožali mimoidoče, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Streha ni v celoti odkrita, je pa poškodovana, je pojasnil poveljnik štaba civilne zaščite Bohinj Dušan Pfeifer.
Veter je odkril streho tudi več drugih stanovanjskih objektov in hlevov, izruval pa je tudi kovinsko ograjo, ki je ogrožala promet. Gasilci so posredovali pri osmih objektih z odkrito streho, ker so se močni sunki vetra pojavili, ko je nastopil mrak, pa veliko občanov verjetno še ne, da imajo poškodovano streho, je pojasnil Pfeifer.
Veter je podrl tudi več dreves, ki so padla na cesto in tudi daljnovod. Posredovali so prostovoljni gasilci Bohinjska Bistrica, Savica-Polje, Gradišče in Češnjica. V akcijah, ki so potekale na približno 20 lokacijah, je sodelovalo okoli 40 gasilcev.
Režijski obrat Občine Bohinj je zaradi povečane motnosti vode na izviru, ki so jo povzročile obilne padavine, izdal ukrep prekuhavanja pitne vode na vodovodnih sistemih Bohinjska Bistrica, Voje in Nomenj.
Po podatkih meteorologov nas je zvečer dosegla še fronta z neurji. Opozorilo zaradi naraščanja meteorne vode in hudournikov še velja, saj bodo ponoči sprva še pogoste padavine, ponekod tudi nevihte z močnejšimi nalivi. V severovzhodni Sloveniji bo prehodno zapihal severni veter. Proti jutru bodo padavine slabele.
Do srede noči lahko reke na zahodu ponovno nekoliko porastejo, v drugem delu noči pa je pričakovati poraste predvsem manjših rek v vzhodnem delu države. Možna so manjša razlitja ob rekah. Ob močnejših nalivih lahko ponoči porastejo in poplavijo manjše reke in hudourniki v večjem delu države.
Opozorilne pretoke presega Soča s pritoki v zgornjem toku, Sava Bohinjka s pritoki, Vipava s kraškimi pritoki ter Kolpa v zgornjem in srednjem toku. Pretoki teh rek pa so večinoma ustaljeni, so zapisali na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Kako je bilo ponoči?
Zaradi obilnega deževja v noči na nedeljo so največ nevšečnosti občutili na severnem Primorskem. Od tod namreč prihaja največ poročil o zalivanju objektov in plazovih. Kljub temu večje škode ni bilo. Močneje so naraščale reke v porečju Idrijce.
Na cesti Idrija-Razpotje se je sprožil zemeljski plaz, nanos in podrto drevo pa sta poškodovala osebno vozilo. Nedaleč stran v Srednji Kanomlji se je sprožil plaz za stanovanjsko hišo. Gasilci so prekrili plaz z zaščitno folijo in uredili odtekanje vode, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
V Cerknem je voda zalila del strojnice mini hidroelektrarne, gasilci pa so nato v poplavljeni prostor postavili črpalke. V Čepovanu v občini Nova Gorica je poplavilo proizvodne prostore lesno predelovalnega obrata, gasilci pa so s svojim posredovanjem preprečili podoben scenarij v proizvodnih prostorih tovarne Imok v Dolenji Trebuši v občini Tolmin.
Intervencije gasilcev zaradi zalitja predvsem pritličnih delov stanovanjskih hiš so bile potrebne še v Dolenji Trebuši, v Podsabotinu v Brdih, v Čepovanu in Prvačini v občini Nova Gorica ter v Renškem Podkraju v občini Renče. V več krajih pa so gasilci s preusmerjanjem meteorne vode preprečili zalivanje objektov.
Težave povzročal tudi veter
Ponoči je sicer tudi pihalo. Zaradi močnega vetra se je tako v Begunjah pri Cerknici podrlo drevo, ki je pri tem padlo preko električnega droga in potrgalo električne vodnike. Zaradi kratkega stika in iskrenja je zagorela trava. V bližini sta se na relaciji Topola pri Begunjah-Cajnarji zaradi močnega vetra podrli smreki. Tudi na cesti Podvelka-Ribnica na Pohorju sta se preko cestišča in električnih drogov podrli drevesi. Večjih posledic kljub temu ni bilo.
Z današnje tiskovne konference Arso:
Kakšno bo vreme jutri?
Ponoči se bo hladilo, meja sneženja se bo v severni Sloveniji spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov. Jutri bo oblačno, občasno bodo še krajevne padavine, deloma plohe. Predvsem ob morju bodo krajša sončna obdobja. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, ob morju okoli 9, najvišje dnevne od 4 do 8, na Primorskem od 10 do 15 stopinj Celzija.
V torek bo prevladovalo oblačno vreme, občasno bodo še krajevne padavine. Meja sneženja bo občasno na okoli 500 metri nadmorske višine. V sredo bo suho vreme.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.