V Ilirski Bistrici so se danes, da bi si ogledali škodo, zbrali tudi župan občine, poveljnik civilne zaščite za Slovenijo, poveljnik za Notranjsko in državni sekretar na obrambnem ministrstvu. Kot je uvodoma poudaril župan Gregor Kovačič, ga pomirja, da je Civilna zaščita tako usposobljena, kar pomeni, da so lahko občani pomirjeni ob takšnih neprilikah in da ni potrebe po paniki in vznemirjenosti.
V oddaji 24UR ZVEČER je kasneje župan dejal, da so razmere na terenu pod nadzorom ter da sanacija potka po načrtu. "Občina bo občanom po svojih in zakonskih možnostih seveda tudi pomagala," je dejal. Pohvalil je organiziranost vseh ekip v sistemu občinske civilne zaščite. Na terenu je bilo okoli 50 gasilcev, 21 pripadnikov civilne zaščite in tudi drugih, pohvalil pa je tudi domačine, ki so nesebično pomagali svojim sosedom. Podobno pa tudi lokalni podjetniki, ki so priskočili na pomoč.
Poveljnik Civilne zaščite in domačin Srečko Šestan je pohvalil vse strukture zaščite, ki so učinkovito in v kratkem času nastopile. "Verjamem, da bodo uspeli z zaščito najbolj kritičnih objektov, zato tudi iščejo dodatne krovce, in da bodo preprečili hujše stvari, ki se nam obetajo v petek z nekim močnim deževjem." Tudi poveljnik CZ za Notranjsko Sandi Curk je dodal, da so vključili pomoč vseh občin v regiji in da vneto iščejo dodatno pomoč, predvsem v krovstvu.
"Tudi za nas je bilo to nekaj novega," je pojasnil poveljnik Občinskega štaba CZ Ilirska Bistrica Luka Špilar. "Gre za dejanski tornado, ki nas je doletel in povzročil izjemno škodo. Vsi smo vajeni močnih vetrov, burje, ampak ko vidiš, kaj lahko naredi ta sila, ostaneš presenečen in ni prav jasno, kako je to sploh mogoče." Kot je nadaljeval, smo tisto, kar smo gledali včasih po televiziji, zdaj pripeljali tudi med nas. Zahvalil se je vsem enotam, ki so delovale in še delujejo, kot je dodal, pa so s hitrim odzivom preprečili kar nekaj nadaljnje škode. Upa, da bodo preprečili tudi nadaljnjo škodo na rizičnih objektih, ki jih še morajo zasilno prekriti s ponjavami. "Upam, da nam uspe in da dokončamo dan normalnega vremena, da si ljudje lahko opomorejo in trajno sanirajo poškodbe," je zaključil.
"Velika hvala in zasluga reševalcem, ki so pri svojem delu bili v prvih 10 minutah povsem premočeni, nekateri so se vsaj šestkrat morali preobleči. Tisto, kar daje optimizem, so Slovenci in Slovenke, optimizem v Primorke in Primorce," je dodal Curk. Časovni interval nezgode je bil kratek, je poudaril, vendar se je veliko zgodilo, tako da zdaj lovijo minute, da bi še vsaj pet prizadetih hiš rešili pred novim neurjem, ki ga je moč pričakovati jutri.
"Zaskrbljenost, da ne bi dobili povračila, je preuranjena"
V Ilirski Bistrici je prisoten tudi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, ki je dejal, da je zaskrbljenost občin, da ne bi dobili povračila, preuranjena, država bo namreč tako kot lani v enakem postopku povrnila tudi stroške gasilskim društvom.
"Hitimo s tem, da občine čimprej zberejo vse podatke o intervencijah na svojem območju, da lahko ta sredstva prejmejo, hkrati pa smo jih obvestili, naj nam s pomočjo gostinskih društev dostavijo podatke o dejanskih stroških gasilskih društev. Na podlagi končnega poročila o intervenciji bo sledil razrez in tudi zagotovitev plačila, to je utečen sistem." Poudaril je, da je vsaka skrb odveč, morda so tudi v tej naglici v občinah pozabili, kako je sistem stekel lani, ampak bo vse urejeno.
"Trenutno kaže, da nikogar ne bo treba trajno ali za dalj časa preseliti iz poškodovanih objektov," je še poudaril po ogledu škode. Izrazil je tudi upanje, da bodo vsi poškodovani objekti kolikor toliko varni do petka, ko je napovedano novo deževje.
Tornado na območju Ilirske Bistrice poškodoval 11 objektov
Na območju Ilirske Bistrice je nastal tornado, ki je po do sedaj znanih podatkih poškodoval 11 objektov. Popolnoma so bile poškodovane štiri hiše, ki jih je neurje odkrilo, odtrgalo je strehe, ljudi pa so evakuirali, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Bojim se, da bo poškodovanih streh še veliko več, ki pa jih prebivalci niso uspeli niti videti, ker se je hitro stemnilo, nalivi pa so bili premočni, da bi šli iz hiš."
Intervencija je potekala zelo dobro, veliko ekip je bilo na terenu, vse je potekalo po ustaljenih pravilih, je dodal Šestan. Na terenu je bila celotna občinska gasilska zveza, kar pomeni sedem gasilskih društev, po Šestanovi oceni je to čez 100 gasilcev, bili pa so tam tudi cestarji, Policija, pa tudi domačini, ki imajo mehanizacijo, dvigala in nakladače ter pomagajo.
V vasi Zarečje in Zarečica je bilo nekaj podrtih dreves, ampak so tam domačini s pomočjo gasilcev ceste že usposobili za nujno prevoznost. Kot so nam povedali v Gasilskem društvu Ilirska Bistrica, ogled še vedno poteka, več o škodi bo znano kasneje.
Poveljnik Civilne zaščite Ilirska Bistrica Špilar je dodal, da se intervencija nadaljuje, trenutno poteka na 15 objektih, od tega je pet objektov resneje poškodovanih z odkritimi ostrešji v vasi Koseze. "Na terenu je 40 gasilcev, 21 pripadnikov Civilne zaščite," je pojasnil. Trudijo se odstraniti, kot je nadaljeval, kar je podrtega, in dodatno zatesniti strehe.
Včeraj sta bili evakuirani dve hiši, ena družina je bila prestavljena v sosednjo hišo, v drugi hiši pa živi starejša gospa, ki so jo prav tako premaknili k sosedovim. "V bivalnem delu ni uničeno nič, samo strehe. Poskušali jih bomo zatesniti, da bi bile normalne za bivanje," je dodal. Se bo pa intervencijski del danes še nadaljeval, odvisno je tudi od tega, ali bodo razpoložljivi krovci.
V Kosezah pri Ilirski Bistrici torej že potekajo nujna sanacijska dela, da bi hiše vsaj zasilno zaščitili pred dodatno škodo ob morebitnem novem deževju, je povedal tudi župan Kovačič. Želi si predvsem, da bi čim prej našli krovce. Na ogledu danes pričakujejo tudi Rudija Medveda z obrambnega ministrstva.
Nenavaden vremenski pojav, ki je podiral elektroenergetske vode in drevesa, je po doslej zbranih podatkih odkril ali poškodoval 11 streh. Na delu so gasilci vseh društev v občini, Civilna zaščita in delavci Cestnega podjetja Koper in Elektra Primorska.
Kot je povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Curk, natančne podatke glede povzročene škode še zbirajo. "Gre za odtrgana ostrešja, v nekaterih primerih celo za betonski venec, kar je zelo redko," je še dejal Curk. Takoj po dogodku so aktivirali štiri občinska gasilska društva in občinski štab, velik je bil tudi odziv prostovoljcev, tako da so kljub hudemu nalivu lahko vsaj del ostrešij zaščitili s polivinilom.
Na srečo v dogodku ni bil nihče poškodovan, na občini pa danes že potekajo sestanki za zagotovitev dodatne intervencijske pomoči prizadetim, je povedal predstavnik Civilne zaščite in dodal, da že dopoldne na ogledu in sestanku pričakujejo državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Rudija Medveda.
Pri posredovanjih se je danes z lestvijo priključilo še postojnsko gasilsko društvo, v naslednjih nekaj dneh pa bodo ob pomoči civilne zaščite potekale aktivnosti za vsaj delno zmanjšanje škode.
"V nekaj dneh ne moremo postaviti nove strehe, lahko pa vsaj nekoliko pomagamo ljudem," je dejal Curk, ki je omenil, da je šlo za zelo ozko območje tornada. "Neverjetno je, da je na primer hiša s postavljenim gradbenim odrom ostala nepoškodovana, zraven pa je bila uničena streha sosednje hiše," je dodal.
Prebivalci po njegovem tudi danes ugotavljajo škodo na svojih nepremičninah, ki pa je bila manjšega obsega, medtem ko bodo nekatere prizadete hiše vsaj začasno nevseljive, medtem ko bodo v drugih ljudje lahko začasno bivali vsaj v pritličnih prostorih.
Tudi župan Ilirske Bistrice Kovačič je opisal posledice, ki jih je za seboj pustil za Slovenijo nenavaden vremenski pojav tornada. Po njegovih besedah je na petih hišah ostrešje v celoti odkrito, zato delajo na tem, da bi jih čim prej zaščitili vsaj toliko, da morebitna nova deževja ne bi povzročala dodatne škode. Za prebivalce je bilo čez noč poskrbljeno, večina jih je lahko ostala doma, ena od občank pa je noč preživela pri sosedih, je dejal župan.
Neurje povzročalo škodo tudi drugod
Na upravi za zaščito in reševanje so sicer dogodke zabeležili na območjih regijskih centrov Maribor (16), Postojna (15), Celje (13), Koper (11), Kranj (šest), Murska Sobota (tri), Nova Gorica (dva) ter po enega v Ljubljani, Slovenj Gradcu in na Ptuju.
Zaradi obilnega dežja je meteorna voda poplavila več kletnih prostorov objektov, ogrožala objekte, prav tako so ponekod narasli vodotoki. Sunki močnega vetra so odkrivali ostrešja objektov in podirali drevesa.
Sprožila sta se dva zemeljska plazova, ki sta ogrožala objekte. Na terenu je bilo aktivnih skupno 36 gasilskih enot, od tega tri poklicne, ki so opravile skupno 75 intervencij. Gasilci so odstranjevali podrto drevje, zasilno prekrivali poškodovana ostrešja, črpali meteorno vodo, s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte in s folijo prekrili plazišči, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.
Pristojne službe še vedno odstranjujejo posledice neurij izpred nekaj dni. Ta so v zadnjih tednih škodo povzročala po vsej Sloveniji.
V Podravju zaradi neurja največ dela v Slovenski Bistrici in Račah
Na območju Podravja so imeli ponoči zaradi neurja največ dela gasilci na območju občin Slovenska Bistrica in Rače - Fram. V prvi so morali posredovati sedemkrat, v drugi pa osemkrat. O težavah poročajo še z območja Lenarta, Dupleka in Šentilja, medtem ko je bilo na Ptujskem treba posledice neurja odpravljati le v občini Zavrč.
Kot so sporočili z mariborskega regijskega centra za obveščanje, so v času večernih neviht na območju Slovenske Bistrice zabeležili sedem dogodkov, predvsem zaradi poplavljenih objektov in dvorišč.
Med drugim so gasilci iz Spodnje Polskave in Zgornje Bistrice črpali meteorne vode iz kleti stanovanjskih objektov, čistili strugo potoka in postavljali protipoplavne vreče ter tako preusmerjali tok meteorne vode stran od objektov.
Osemkrat so morali zaradi podrtih dreves in poplavljenih objektov posredovati v občini Rače - Fram. Gasilci iz Frama, Podove in Rač so med drugim odstranili podrto drevo s cestišča in črpali meteorno vodo iz kleti stanovanjskih objektov, s postavljanjem protipoplavnih vreč pa so prav tako preusmerjali tok meteorne vode in s tem preprečili njen vdor v objekte.
V občini Lenart so morali gasilci v Zgornji Voličini s folijo prekriti 200 kvadratnih metrov plazu, ki je ogrožal stanovanjski objekt, o dogodku pa so obvestili vse pristojne občinske in druge službe.
Nekaj manjših posredovanj je bilo ponoči še v občinah Duplek in Šentilj, od nikoder pa ne poročajo o morebitnih poškodovanih.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.