Slovenija

Za mlečno afero kriv dermo spray

Ljubljana, 17. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Potem ko so prejšnji teden na ptujskem in prleškem v mleku spet odkrili kloramfenikol, so strokovnjaki opravili vse možne teste, kako je v mleko sploh prišel. Kot so dejali na kmetijskem ministrstvu, je dermo spray edini dokazani vzrok za prisotnost prepovedanega antibiotika v mleku.

Dermo spray se je že od začetka omenjal kot najverjetnejši vzrok. Strokovnjaki so spet testirali krmo, čistilna sredstva za molzne naprave in razpršilo za zdravljenje ran in vnetij dermo spray, ki se je izkazal kot vzrok. »Vsekakor smo s poskusi tretiranja seskov, ran na parkljih in koži dokazali, da se v vseh primerih posledično nahaja kloramfenikol v krvi, urinu in se izloča z mlekom,« je dejal Milan Pogačnik, dekan veterinarske fakultete.

Dermo spray je edini dokazani vzrok za prisotnost prepovedanega antibiotika v mleku
Dermo spray je edini dokazani vzrok za prisotnost prepovedanega antibiotika v mleku FOTO: POP TV

Kljub temu dermo spray ostaja v prodaji, saj od leta 2000 v njegovih navodilih jasno piše, da se lahko uporablja le za pse in mačke. Da bi kmetje direktno dodajali kloramfenikol v mleko, je malo verjetno, saj bi v tem primeru morale biti količine odkritega antibiotika tudi desetkrat večje kot so bile.

V.d. direktorja veterinarske uprave Simona Salamon pa je vnovič opozorila, da so za odkrivanje kloramfenikola odgovorne mlekarne, veterinarji jih le nadzorujejo. »Nosilec dejavnosti odgovarja, da sprejema neoporečno surovino in da daje v promet neoporečno surovino oziroma tudi neoporečno živil,« meni Salamonova. Kmetijski minister Franc But pa je poudaril, da so od policije in tožilstva v primeru mlečne afere pričakovali več in kot je poudaril, so le-ti od primera v celoti odstopili, češ da gre za prekrške, kar pa ni njihova stvar.

Doslej se je pri sodniku za prekrške znašlo 22 kmetov, ki jim grozi denarna kazen od 50 do100 tisoč tolarjev, če pa imajo registrirano podjetje, jim grozi od pol do 10 milijonov tolarjev denarne kazni.

O tem problemu smo se pogovarjali z državno sekretarko za prehrano na ministrstvu za kmetijstvo, Vido Čadonič Špelič.

Vida Čadonič Špelič
Vida Čadonič Špelič FOTO: POP TV

Kljub prepovedi so očitno kmetje uporabljali dermo spray tudi pri kravah molznicah. Kako boste oz. bi sploh lahko preprečili, da ga ne bi še naprej?

Ravno danes smo predstavili ukrepe ministrstva skupaj z VURS-om, kako želimo preprečiti, da bi se kloramfenikol še pojavljal v mleku. Očitno so kmetje še uporabljali to sredstvo, ob dejstvu, da je že od leta 1999 prepovedano. Vsaj tako je pokazala tudi uradna preiskava, ki jo je opravila veterinarska fakulteta.

Kakšni so ukrepi?

Ti ukrepi so takšni, da so se pogovorili najprej s predstavniki v veterinarski stroki, ki dela na terenu, da bodo še bolj pozorni pri prodajanju dermo spraya, kajti treba je povedati, da je le-tega dovoljeno uporabljati pri tretiranju malih živali, to pomeni pri živalih, ki ne prihajajo v prehransko verigo. Dogovorili smo se tudi s predstavniki organizatorjev odkupa mleka, da bodo vsakega kmeta posebej še enkrat pismeno seznanili s tem, da je dermo spray prepovedan in mu ponudili v podpis izjavo, da le-tega ne uporablja. Veterinarska uprava bo poostrila tudi nadzor, povečala število vzorcev odvzetih za monitoring in izobraževala tako kmete kot veterinarje in veterinarske inšpektorje, torej vse, ki sodelujejo v tej verigi od hleva do mize.

Prejšnji teden ste odkrili kloramfenikol v mleku treh kmetov, ki so priznali, da so uporabili dermo spray. Kakšna kazen čaka te kmete?

Če je v njihovem mleku dejansko dokazan kloramfenikol, potem jih vsekakor čaka obisk pri sodniku za prekrške, kajti po prvem odstavku 33. člena zakona o veterinarstvu je to prekršek. Če pa je šlo za večje količine, gre lahko tudi za prestopek.

Že decembra je bilo jasno, da je dermo spray eden od vzrokov za pojav kloramfenikola v mleku. Zakaj niste že takrat jasno prepovedali uporabo dermo spraya za zdravljenje krav?

Dermo spray je v Republiki Sloveniji prepovedan že od leta 1999 za uporabo pri zdravljenju živali, ki pridejo v prehransko verigo oz. pridejo v prehransko verigo njihovi proizvodi. Očitno se vsi tega niso resno držali. Zato te dodatne akcije, ki sem jih prej opisala.

Ali je možno, da kmetje tega niso vedeli?

Tudi to bi lahko bilo možno, zato bomo šli na posebno izobraževanje, tudi preko kmetijsko - gospodarske zbornice in preko vseh akterjev, ki pridejo na kakršen koli način v stik z mlekom.

Kaj pa če boste odkrili, da je kdo od veterinarjev predpisoval dermo spray za zdravljenje krav?

Tudi to je možno, da bi odkrili. Seveda je treba to uradno ugotoviti, v tem primeru tega veterinarja čakajo sankcije, ki so znane preko veterinarske zbornice. Taka sankcija bi lahko bila, v končni fazi, tudi odvzem licence.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10