Minister Zdravko Počivalšek je minuli konec tedna obiskal Ormož, kjer se je srečal z ustanoviteljico Tovarne sladkorja v Ormožu Terezijo Štefančič ter županom Danijelom Vrbnjakom, ki je Počivalšku predstavil projekt Tehnološkega parka Ormož ter izgradnjo distribucijskega centra.
Po sestanku na občini pa se je dan nadaljeval za gostilniško mizo. Kot smo izvedeli, se je v petek popoldne pred gostišče Taverna v Ivanjkovcih pripeljalo vsaj 11 avtomobilov. Osem jih je parkiralo na zgornjem parkirišču in trije na spodnjem. Med vozili je bil tudi audi gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, na fotografiji (skrajno desno) pa je videti tudi beli renault clio, službeni avtomobil direktorice Prodajno servisnega centra Ljutomer Marije Kralj.
Poleg Počivalška in Kraljeve so se srečanja udeležili še nekateri funkcionarji, privatniki, člani stranke SMC ter poslanka državnega zbora Mojca Žnidarič. Žnidaričeva je na družbenem omrežju zapisala, da je bil v Taverni organiziran sestanek z obrtniki, predstavniki Obrtne zbornice Ormož in Ljutomer. Kar pa kot kaže ne drži.
Po naših informacijah naj bi bila na srečanju prisotna Daniel Zelko, šef Obrtne zbornice Ljutomer, ter tudi Mitja Kos, sicer privatnik in vinar ter član SMC, ki pa, kot še nekateri gosti, ni neposredno povezan z obrtnima zbornicama Ormož in Ljutomer. Zelko na naša vprašanja ni želel odgovoriti, dejal je le, naj v torek pokličemo "na firmo". Pogovarjali smo se tudi s Kosom, ki je povedal, da se sestanka ni udeležil, da pa je bil v gostišču takrat prisoten približno deset minut, ker se je ločeno sestal z najemnikom Dinom Kruhobercem.
Ob tem ni odveč poudariti, da so v Sloveniji še vedno v veljavi ukrepi, kot so prepoved zbiranja ljudi in prehajanja občin, prepovedano pa je tudi obratovanje gostišč, restavracij, gostiln, kavarn, slaščičarn, okrepčevalnic in barov. Dovoljen je sicer osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, pri katerem je zagotovljen minimalni stik s potrošniki.
Če pri prepovedi zbiranja veljajo nekatere izjeme za dejavnosti, ki se izvajajo za zagotavljanje izvajanja nalog države, samoupravnih lokalnih skupnosti, javnih služb in za organe političnih strank, pa bi kršenje ukrepa o prepovedi izvajanja gostinskih storitev lahko imelo posledice tako za udeležence kot za lastnika gostišča. Če namreč udeleženci druženja niso jedli in pili, se samo od sebe zastavlja logično (in verjetno retorično) vprašanje, zakaj je moral na delo priti tudi kuhar?
Kuhinja, ki "je v renovaciji", normalno obratuje
Ker smo želeli stopiti v kontakt s kuharjem, smo poklicali v gostišče Taverna, kjer so nam potrdili, da se je pri njih res odvil sestanek Počivalška s predstavniki obrtne zbornice in člani SMC, vendar nam s kuharjem niso pustili govoriti. Najemnik gostinskega lokala Dino Kruhoberec, sicer tudi član Obrtne zbornice Ormož, je povedal, da gostje pri njem niso obedovali. So pa pili, čeprav je tudi ponujanje pijače v lokalih v skladu z veljavnimi odloki vlade prepovedano.
"Radenska, navadna voda in to je to. Jaz kuharja zagotovo ne bom plačal za en dan." Ko smo mu povedali, da je po naših informacijah kuhar prav zaradi sestanka moral na delo, pa je Kruhoberec dejal, da ta že ni mogel priti, ker da renovirajo kuhinjo.
Pa temu očitno ni tako. Ko smo v gostišče poklicali z drugega telefona in povprašali, ali lahko naročimo jedi za družinsko praznovanje, so nam povedali, da ni nikakršnega problema ter da lahko poleg hrane na meniju izberemo tudi jedi po naročilu.
Ob tem pa je nenavadno, da je Kruhoberec v ponovljenem telefonskem pogovoru dejal, da je vseh njegovih 14 zaposlenih na čakanju. "Tisto hrano, ki bo na voljo za valentinovo, pa bom pripravil jaz."
Za pojasnila glede sestanka smo poskušali priklicati ministra Počivalška, vendar smo bili tako v nedeljo kot danes neuspešni, saj se minister ni odzval na klice in sms sporočila. Se pa je minister oglasil na družbenem omrežju, kjer je zapisal, da se je "odzval vabilu predstavnikov OZS Ormož in Ljutomer na pogovor o njihovih težavah in naših ukrepih. Izbrali so prostor, ki je ustrezal preventivnim ukrepom NIJZ in ki kaže potencial za razvoj turizma. Šlo je za uradni poslovni sestanek, ti so dovoljeni. Pil sem samo vodo." Vprašanja o dogodku poslali tudi na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Zakaj je sestanek potekal v gostišču, ko pa ima obrtna zbornica svoje prostore?
Poslanka Žnidaričeva, ki je potrdila, da je bila organizatorica izključno poslovnega dogodka, je kljub našim zanesljivim informacijam zanikala, da bi v gostišču postregli kosilo. Povedala pa je, da se je sestanka udeležilo devet oseb. Poleg nje še pet predstavnikov obrtne zbornice, minister Počivalšek, njegova piarovka ter poslanec SNS Jani Ivanuša. Ta nas je zavrnil, saj z našimi vprašanji ni bil zadovoljen in zato nanje ni želel odgovoriti. Dejal je, da je pričakoval vprašanja povezana z gospodarstvom ter težavami, ki tarejo obrtnike. "Z ozirom da takih vprašanj niste posredovali vam žal nimam kaj odgovarjati," je zapisal v odgovoru.
Žnidaričeva pa je v pogovoru potrdila, da so v lokalu pili vodo in radensko ter upoštevali vse ukrepe. Kot je dejala, gre za dogodek, ki so ga načrtovali lansko jesen, vendar je zaradi zaostrovanja epidemije padel v vodo. Priznala je, da pri organizaciji dogodka za mnenje niso vprašali NIJZ, najemnik lokala pa da se je strinjal s tem, da se sestanek odvije pri njih, z namenom, tako Žnidaričeva, da predstavi svojo lokacijo in da se gostje vrnejo k njemu, ko bodo razmere to dopuščale. "Gre za lokacijo, ki jo želimo predstaviti vsem gostom, vedno, ko koga pripeljemo v naše kraje," je dejala.
Pa vendar še vedno ostaja neodgovorjeno vprašanje, zakaj je sestanek Počivalška in predstavnikov obrtne zbornice potekal v gostinskem obratu, ko pa ima obrtna zbornica svoje prostore? Žnidaričeva ob tem priznava, da bi sestanek verjetno organizirala drugje, če bi vedela, da bodo temu sledili tako ostri odzivi.
KOMENTARJI (2943)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.