Od 4. do 10. novembra potekajo poostrene aktivnosti policistov za zmanjšanje prisotnosti alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Hkrati poteka tudi akcija 'Slovenija piha 0,0'.
"Namen akcije je ozaveščati o nevarnosti udeležbe v cestnem prometu pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter zmanjševati število prometnih nesreč, povezanih z alkoholom in drogami," sporoča tiskovni predstavnik Policijske uprave (PU) Maribor Miran Šadl.
Alkohol vzrok za kar polovico nesreč s smrtnim izidom
Na območju PU Maribor bodo v noči s sobote na nedeljo izvajali poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov po metodologiji 'promil'.
"Vožnja pod vplivom alkohola še vedno predstavlja ključni sekundarni dejavnik prometnih nesreč. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč se je na mariborskem območju letos nekoliko povečal v primerjavi z 2018 in je znašal 8,8 odstotka," pojasnjuje Šadl.
Delež alkoholiziranih povzročiteljev pa je izrazito velik pri prometnih nesrečah s hujšimi posledicami, saj je pri prometnih nesrečah s smrtnim izidom znašal 50 odstotkov, pri nesrečah s hudo telesno poškodovanimi pa 21,9 odstotka.
Pijani vozijo prehitro in po nasprotnem voznem pasu
Najpogosteje so bili povzročitelji pod vplivom alkohola pri prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi neprilagojene hitrosti in nepravilne strani ali smeri vožnje. Povprečna stopnja alkoholiziranosti med povzročitelji prometnih nesreč je kar znašala 1,51 grama alkohola na kilogram krvi.
Policisti voznike pozivajo k spoštovanju cestno prometnih predpisov in jim svetujejo, da se primeru uživanja alkoholnih pijač, ne glede na zaužito količino, ne odločijo za vožnjo v cestnem prometu. S tem boste prispevali k svoji varnosti in varnosti drugih udeležencev v cestnega prometa.
"V jesenskih, zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih so še posebej ogrožena kategorija udeležencev cestnega prometa pešci, saj so pogosteje v prometu udeleženi v časih, ko so vozne razmere na cestah slabše, na primer slabša vidljivost, spolzko vozišče," še opozarjajo policisti in dodajajo, da lahko največ za svojo varnost storijo udeleženci cestnega prometa sami.
Nasveti za voznike: - upoštevajte, da so na cestah tudi pešci, odstopite jim prednost; - hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve hitrosti; - na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno (pred šolami, v naseljih); - zunaj naselij vozite po sredini prometnega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču. Nasveti za pešce: - poskrbite, da boste v prometu vidni: nosite svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešca (odsevne trakove, kresničke); - upoštevajte prometne predpise: prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih (če obstajajo) oziroma ob levem robu ceste; - predvidevajte ravnanja drugih udeležencev v prometu. |
AVP: Ključnega pomena za vse udeležence v prometu je, da so dobro vidni
Ob prihajajočih hladnih dneh, ki bodo minili tudi v duhu prazničnega razpoloženja, vse od martinovanja do praznovanja ob koncu letu, voznike k odgovornemu ravnanju pozivajo tudi na Agenciji za varnost prometa (AVP). Alkohol in neprilagojena hitrost ostajata ključna dejavnika tveganja za nastanek prometnih nesreč, opozarjajo.
"V promet se zato podajte le s trezno glavo, upoštevajte pravila in predpise ter vozite strpno, odgovorno in pametno," svetujejo. Ob tem izpostavljajo tudi posebno previdnost pri vožnji v jesenskih in zimskih razmerah.
"V tem času so zaradi dežja in snega ceste pogosto mokre in spolzke, na vozišču so večje količine odpadlega listja, vidljivost zmanjšuje megla, nižje temperature pa prinašajo poledico. Dan je vse krajši, zato je vidljivost še slabša. Ključnega pomena za vse udeležence v prometu je, da so dobro vidni in s tem tudi bolj varni, kar še posebej velja za pešce in kolesarje," sporočajo iz AVP
Ob tem vse voznike motornih vozil pozivajo tudi k pravočasni menjavi pnevmatik, saj 15. novembra nastopi obdobje obvezne uporabe zimske opreme. "Za varno vožnjo v zimskih razmerah so prav ustrezne pnevmatike ključnega pomena, ob tem pa naj vozniki ne pozabijo na vožnjo, ki je prilagojena trenutnim vremenskim razmeram in pogojem. Agencija bo na podlagi trenutnih razmer še okrepila preventivne aktivnosti na področju izboljšanja prometne varnosti."
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.