Na ministrstvu za infrastrukturo so zavrnili pobudo koprskega, piranskega in izolskega župana za izvzetje obalne hitre ceste iz vinjetnega sistema. Po njihovih ugotovitvah so po zakonu obvezne vinjete na vseh cestah v upravljanju Družbe za avtoceste (Dars).
Obvezna je tudi uporaba vinjete na odseku hitre ceste mimo Kopra, vendar je Dars iz načela prijaznosti do lokalnih uporabnikov, ki gredo na ali zapuščajo hitro cesto na zadnjem uvozu Semedela, omogočil, da se lahko po nekaj metrih hitre ceste lahko peljejo brez vinjete. "Če bi se dosledno držali črke zakona, bi morali predmetni uporabniki že sedaj pred vstopom na hitro cesto na vozilo na predpisan način namestiti veljavno vinjeto," so sporočili z ministrstva za infrastrukturo. Poudarjajo, da bi bila v nasprotnem primeru kršeni načeli enakosti pred zakonom in prepovedi kakršne koli diskriminacije, "saj bi bili prebivalci posameznega območja privilegirani in ne bi plačevali cestnine za uporabo ceste, ki sicer izpolnjuje vse zakonske pogoje".
Župana sta predlagala tudi prenos lastništva obalne glavne ceste Žusterna–Izola po dokončanju predora Markovec na koprsko in izolsko občino, kar na ministrstvu načeloma podpirajo, saj bo odsek obstoječe državne ceste nadomeščen z dograditvijo hitre ceste skozi predor Markovec, pri čemer je potrebno upoštevati zakonodajo. Obenem bi morali občini zagotoviti drugo vzporedno cesto, ki bo sposobna prevzeti promet zlasti v primeru prometne nesreče ali drugega izrednega dogodka na hitri cesti skozi predor Markovec, so poudarili.
Čeprav bo za predor Markovec obvezna vinjeta, se bo uporabnikom, za katere že sedaj ni bila zahtevana uporaba vinjete za vožnjo med Koprom in Izolo, omogočil enak način dnevne migracije z ustrezno cestno navezavo na obstoječo obalno glavno cesto, ki bo predana v promet hkrati s predorom Markovec. "To pa pomeni, da je prenos lastništva obalne glavne ceste, ki ga ministrstvo sicer podpira, med drugim tudi neločljivo povezan z vprašanjem zagotavljanja vzporedne državne necestninske cestne povezave za potrebe zlasti dnevne migracije lokalnega prebivalstva," so dodali.
Župani opozarjajo, da ni cestnine za avtobuse in tovornjake
Istrski župani so ogorčeni, saj se po njihovem mnenju ministrstvo in država sprenevedata. Poudarili so, da je bila gradnja predora Markovec načrtovana, da bi se z novo hitro cesto sprostil zelo pomemben del slovenske obale, ki bi se ga namesto za cesto namenilo potrebam prebivalcev slovenske Istre in širše Slovenije. ''Predlagali smo tudi, da bi še vedno očitno slab sistem vinjet obstajal na določenih odsekih, ne pa na odseku med Koprom in Izolo ter dalje proti Luciji, še posebej, ker se hitra cesta danes ''konča sredi ničesar'', kar bodo občutili vsi, ki bodo vozili po njej. Če smo bili v Istri do sedaj med konci tedna in v poletnih mesecih priča zastojem, vemo, da bo z odprtjem predora zastojev bistveno več,'' so opozorili.
Po njihovih ocenah ne zdrži argument o kršenju načela enakosti. ''Spomnimo, da vsi vozniki osebnih vozil plačujemo cestnino od Kozine proti Kopru, ne plačujejo pa cestnine vozniki tovornjakov in avtobusov, ravno tako ne plačuje cestnine ves tranzitni tovorni promet na relaciji Trst-hrvaška Istra.'' Pozvali so k uvedbi pravičnejšega cestninskega sistema. Zahtevajo ohranitev in pridobitev obalnega prostora, ne pa dodatnega obremenjevanja lokalnih cest.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.