Nedavno potrjen interventni zakon, ki predvideva odvzem 200 medvedov iz narave, ter nato še napad medvedke na 80-letno žensko v naselju Vrh nad Želimljami razdvajata slovensko javnost.
Na eni strani so tako kmetje, ki jim zveri čedalje pogosteje plenijo črede in so konec aprila pred Ministrstvom RS za okolje in prostor (MOP) z ostanki zadnjega pokola domačih živali celo protestirali proti "slabemu gospodarjenju s populacijo rjavega medveda in volka", ter prebivalci (predvsem ruralnih) območij z največjo gostoto medvedov in volkov, pri katerih je občutek varnosti omajan.
Na drugi strani pa na spletu kroži kup peticij in pozivov proti odstrelu, nekaterim lovcem naj bi celo grozili. Na družbenih omrežjih so se pojavili tudi namigi, da odobren odstrel vodi v razcvet tako imenovanega lovskega turizma, ki da bi populacijo zveri pri nas zdesetkal. Zagovorniki živali se ob tem največkrat sprašujejo, kdo in na kakšen način bo tedaj živali plenil.
Lovski turizem pri nas že leta, zanimajo se predvsem Avstrijci in Nemci
Ne gre sicer zanikati, da se lovski turizem čedalje bolj razvija tudi pri nas. "Tuji lovci - največkrat so to Avstrijci in Nemci - nas pred začetkom sezone povprašajo, ali bi se dalo upleniti kakšnega medveda, obenem pa lovske družine iščejo 'kupce' njihovih storitev," za 24ur.com razlaga Maks (priimek hranimo v uredništvu), ki ima že tri leta podjetje, ki deluje kot posrednik. Letno pri nas gostijo tako okoli deset tujih lovcev, sodelujejo pa s petimi lovskimi družinami.
Morajo pa zainteresirani pred samim začetkom slovenski strani zagotoviti vso zahtevano dokumentacijo - torej ustrezna potrdila in dokazila o opravljenih izpitih, orožni list ..."Ne more priti kar vsak in vsepovprek streljati," pravi sogovornik in dodaja, da se lovi po gozdovih Notranjske in Kočevja.
In kako takšen 'lovski izlet' sploh poteka? "Gosta, s katerim smo se pred tem dogovorili glede ponudbe, navadno sprejmemo v Ljubljani in ga nato pospremimo do lovske družine, s katero bo sodeloval. Ti mu dodelijo slovenskega lovca, s katerim se nato odpravita v lovišče in žival uplenita; mi pa mu organiziramo tudi namestitev," pojasnjuje Maks. Takšen izlet po navadi traja okoli tri dni.
Je pa treba uplenitev plačati lovski družini, cene so po besedah sogovornika usklajene z Lovsko zvezo Slovenije (LZS). Za medveda, težkega do 100 kilogramov, mora lovec tako odšteti 2500 evrov, če žival tehta več kot 150 kilogramov pa tudi 6000 evrov ali več. Plačati morajo tudi če medveda zadanejo, a ga strel ne ubije in ta zbeži (1500 evrov), za vsak zgrešen strel pa 600 evrov. "Na tak način se nekako skuša preprečiti, da se lovec ne potrudi, in da žival upleni, tako kot treba," še pravi Maks, ki sicer ocenjuje, da nedavno sprejeti interventni zakon ne bo imel nikakršnega vpliva na povečanje števila njihovih gostov. "To je stvar Slovenije, na lovski turizem pa prihajajo tujci, ki naših razmer ne poznajo."
Odstrel medvedov v obliki tako imenovanega lovskega turizma je pri nas sicer popolnoma dovoljen in v skladu z zakoni. "Če gre za odstrel zveri znotraj odobrene kvote, pod nadzorom lovcev in po izvedenem odstrelu Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), ni nobenih težav," je za 24ur.com pojasnil Rok Černe iz ZGS, trenutno vodja projekta LIFE Lynx, zadnja tri leta pa tudi koordinator projekta LIFE DINALP BEAR.
Lovske družine se lahko tako denimo odločijo, da bodo žival iz narave odvzeli sami ali pa z 'gosti'. "Navadno podjetja, ki organizirajo takšen lov, stopijo v stik z lovskimi družinami, ki so jim znotraj odobrene kvote za odstrel pripravljene odstopiti žival," razlaga Černe in dodaja, da pa je važno, da uplenjena žival spada v predpisano kategorijo. "Ko se žival ustreli, jo mora nato obvezno pregledati nekdo iz ZGS, ki preveri ustrezno težnostno kategorijo, opravi biometrične meritve (teža, velikosti šap, trupa …) in odvzame vzorce za genetske in starostne analize."
Kam z uplenjeno zverjo?
Je pa meso medveda (pa tudi divjega prašiča) lahko okuženo s tako imenovano trihinelo, a je – tako Černe – ta relativno redka, testi so enostavni, ko se meso toplotno obdela, pa se uniči. Kljub temu se preventivno vzorce praviloma posreduje na ustrezne analize.
LZS: Nad obsegom lovnega turizma ni pregleda
"Lovska zveza Slovenije nima pristojnosti za določanje cen, kontroliranje in vodenje evidenc na področju lovnega turizma," pa so nam kasneje pojasnili na zvezi in dodali, da so imeli pred časom objavljen informativni cenik (od tod tudi cene za ulov medveda, kot jih navaja Maks). O lovnem turizmu - tako na zvezi - odloča vsaka lovska družina oziroma upravljavka lovišča, ki ga izvaja v skladu z veljavno zakonodajo.
"Sicer pa lovni turizem večinoma poteka v Loviščih s posebnim namenom v okviru Zavoda za gozdove Slovenije. Slovenija je ena redkih držav v Evropski uniji, kjer tujec ne potrebuje posebnega dovoljenja za lov, zato nad obsegom lovnega turizma oziroma števila lovskih gostov ni pregleda."
LZS je zato večkrat, ob spremembi Pravilnika o lovski izkaznici, predlagala, da se uvede tudi lovska izkaznica za tujce oziroma lovce-goste in tako zagotovi pregled nad lovom.
"V Sloveniji smo dosegli visoko raven sobivanja s prostoživečimi živalskim vrstami (zvermi). Zaradi zadnjih odločitev se je javno mnenje spremenilo in zlasti na podeželju postavljajo prebivalci upravičene zahteve po odvzemu osebkov rjavega medveda in volka," še pravijo na zvezi in dodajajo, da mora biti varnost ljudizagotovljena že po Ustavi RS. "Z neaktivnim upravljanem populacij zveri, torej z neizvajanjem odstrela delamo zverem medvedjo uslugo, ker zaradi njihovega hitrega povečevanja številčnosti prihaja do vse pogostejših pritiskov v urbana okolja in na domače živali."
Nas je pa na drug vidik predvidenega odvzema zveri iz narave opozoril bralec Peter Zalar, pred leti tudi sam aktiven lovec, ki pa ga je leta 2007 napadla medvedka in ga hudo poškodovala. "Napad sam je sicer trajal okrog 15 sekund, a mi je zlomila vrat in me močno pogrizla," pripoveduje Zalar, ki je od takrat tetraplegik. "Lovci niso dobili dovoljenja za odstrel medvedke v Vrhu nad Želimljali, dobili so ukaz. Lov je nevaren in v nasprotju s splošnim prepričanjem ne drži, da lovci komaj čakajo, da lahko streljajo medvede. Počno le, kar jim je naloženo in tako delajo javno dobro."
Zmotile so ga tudi globe oziroma kazni, ki čakajo lovce, če uplenijo napačno žival. "Medveda se lovi ponoči, pri nas pa je prepovedana uporaba nočnih optik in umetne svetlobe. Torej mora lovec ponoči, ko je temno kot v rogu, na 50 ali več metrov oceniti, koliko medved tehta, in če se zmoti za pet kilogramov plačati kazen. Lovci mi pravijo, da v kolikor jih čakajo takšne kazni, sploh ne bodo odšli na lov." Po njegovih besedah lovci, razen tveganja, namreč ne bi imeli nič. "Kožuhi v poletnih mesecih niso uporabni in to, kar se zdaj zganja, je kriminal nad medvedi," še sklene sogovornik.
KOMENTARJI (454)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.