
O tem, ko so v začetku junija začele veljati spremembe zakona o osnovni šoli, ki šolam med drugim dajejo večjo avtonomijo pri izbiri oblik diferenciacij, je danes stopil v veljavo še pravilnik o izvajanju diferenciacije pri pouku. Ta določa podrobnejše pogoje za njeno izvajanje.
Pravilnik določa, da se notranja diferenciacija izvaja od 1. do 9. razreda pri pouku vseh predmetov in pri drugih oblikah organiziranega dela tako, da učitelj diferencira delo z učenci glede na njihove zmožnosti.
Fleksibilna diferenciacija se izvaja tako, da se del pouka maternega jezika ter matematike in tujega jezika izvaja v homogenih učnih skupinah kot nivojski pouk, ki poteka na treh ravneh. Fleksibilna diferenciacija ni obvezna, lahko pa se izvaja v 4., 5., 6. in 7. razredu, in sicer v posameznem ali vseh razredih ter pri posameznem ali vseh treh omenjenih predmetih.
V 8. in 9. razredu pa lahko šole pouk pri teh treh predmetih organizirajo z razporeditvijo učencev istega razreda v heterogene učne skupine, s hkratnim poučevanjem dveh učiteljev, kot nivojski pouk v homogenih učnih skupinah na treh ravneh zahtevnosti ali kot kombinacijo vseh treh omenjenih oblik diferenciacije.
Pravilnik med drugim določa še, da odločitev o izvajanju oblik diferenciacije za naslednje šolsko leto sprejme svet šole na ravnateljev predlog najkasneje do 31. maja. Pred tem mora pridobiti mnenje učiteljskega zbora in sveta staršev.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.