Daleč največji dobavitelj električne energije gospodinjstvom v letu 2023 je bil GEN-I. Njihov tržni delež je znašal 36 odstotkov. Danes so tudi najbolj konkretno odgovorili na vprašanje, kakšno ceno bodo marca zaračunali svojim odjemalcem. "V družbi GEN-I predvidevamo, da bomo dobavitelji za prihodnje obdobje po ukinitvi regulacije lahko svoje redne cenike ustrezno znižali ter da ti ne bodo ostali na ravni trenutno objavljenih rednih cenikov iz obdobja pred regulacijo cen."
Kdaj bodo objavili nov cenik, niso razkrili, prav pomanjkanje informacij pa moti Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS). "Dejansko je ta strošek za potrošnika prevelika negotovost. Prav je, da potrošnik ve, koliko bo plačal za neko storitev, ki jo mesečno plačuje," je do neznank pri ceni energije kritična generalna sekretarka ZPS Jasmina Bevc Bohar.
Potrošniki se trenutno lahko naslonimo zgolj na cene, ki so jih dobavitelji objavili v oktobru in so v povprečju še enkrat višje od cen, ki jih je z regulacijo določila država. Volatilnost cen na položnicah potrošnike obenem odvrača od vlaganja v obnovljive vire, opozarjajo na ZPS. "V investicije gremo zavestno, vemo, da bomo nekaj vložili in bomo na dolgi rok plačevali manj. In če potrošnik živi v negotovem okolju, kjer se zadeve ves čas spreminjajo, potem težko načrtuje," še opozarja Bevc Boharjeva.
Večina dobaviteljev miri, da bodo nove cene objavili pravočasno. Nekateri tudi na februarskih položnicah. Večina pravi, da bodo cene nižje od objavljenih v oktobru.
Vprašanje ostaja – za koliko. Povprečna cena elektrike zadnjih sedem dni za Slovenijo je na evropski borzi znaša približno 140 evrov za megavatno uro, če bi se ta cena prelila na položnice, pomeni, da bi bila cena električne energije 75 odstotkov višja od regulirane cene.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.