Vlada razmišlja, da bi dvignila DDV, in sicer osnovno stopnjo DDV bi z 22 zvišali na 24, znižano pa z 9,5 na 10 odstotkov. Trenutne stopnje so v veljavi od 1. julija 2013, ko so ju dvignili z 20 in z 8,5. Takrat je premierka Alenka Bratušek dejala, da bo ta dvig povprečno družino na mesec stal le od dva do tri evre. A premierka je takrat mislila le na hrano in brezalkoholne pijače, a družina ima še veliko več (nujnih) življenjskih stroškov.
Tokrat o ocenah na vladi ne govorijo. Na ministrstvu za finance so skopi s pojasnili, saj so dejali le, da bo odločitev sprejela vlada in da ''o finančnih učinkih in trajanju morebitnih ukrepov je zato v tem trenutku še preuranjeno govoriti''.
Po podatkih iz leta 2012 je povprečna družina vsak mesec porabila 1.604 evrov, od tega 1.400 za nujne življenjske potrebščine, samo za hrano pa skoraj 230 evrov za hrano. Kot so poročali v oddaji 24UR, bo družina zaradi vnovične spremembe mesečno v proračun prispevala okoli 20 evrov oziroma nekoliko manj, če predvidevamo, da prodajalci bremena ne bodo prevalili le na potrošnike.
Primerjava z drugimi državami
Če bo vlada splošno stopnjo res okrepila za dve odstotni točki na 24 odstotkov, bo Slovenija med petimi državami EU z najvišjo stopnjo. Višjo stopnjo bodo imele Hrvaška, Danska in Švedska (25 odstotkov) ter Madžarska (27 odstotkov).
Na drugi strani ima najnižjo osnovno stopnjo DDV Luksemburg, kjer velja 15-odstotni DDV, sledi Malta (18 odstotkov) in Ciper ter Nemčija z 19 odstotki.
KOMENTARJI (452)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.