Po opravljeni preiskavi vzroka nesreče v podjetju Teol 26. januarja, ko je prišlo do izpusta dušikovih oksidov v okolico, so zaradi preprečitve možnosti tovrstnih nezgod v prihodnje iz obratovanja izločili mešalnik, na katerem se je nesreča pripetila.
Preiskava vzroka nastanka nezgodnega dogodka je pokazala, da se je v mešalniku izdelovalo čistilno sredstvo za prehrambno industrijo na bazi 58-odstotne dušikove kisline. Do nesreče je prišlo zaradi strojeloma, saj se je odlomil krak mešala na varjenem delu in udaril v notranji plašč mešalnika ter poškodoval emajl notranjega plašča mešalnika.
Na mestu poškodbe je dušikova kislina reagirala z jeklom, iz katerega je izdelan mešalec. Kislina je razjedla plašč, kar je povzročilo vdor hladilne vode iz vmesnega prostora - med zunanjim in notranjim plaščem mešalnika - v posodo. Vdor vode je povzročil povečevanje vsebine in nato prelivanje s hladilno vodo pomešanega čistilnega sredstva iz polnilne odprtine po delovnem prostoru. Razlivanje po jeklenem podestu, ki je nameščen poleg mešalne posode, je povzročilo kemično reakcijo, zaradi katere so se sproščali dušikovi oksidi, ki so se dvignili v ozračje.
"Ob tem dogodku nihče od zaposlenih in udeležencev intervencije ni bil poškodovan, izpust pa tudi ni ogrozil okoliškega prebivalstva. Proizvodnja je že naslednji dan stekla normalno, nesreča pa je povzročila za dva milijona tolarjev škode", so sporočili iz skupine Sava, katere sestavni del je podjetje Teol.
Možnost nezgode z nevarnimi snovmi pa se bo na območju Teola še bistveno zmanjšala oziroma v celoti odpravila, saj bodo v letošnjem letu ukinili proizvodnjo etoksilatov. Kot nadomestno proizvodnjo načrtujejo postavitev obrata za predelavo rastlinskega olja v pogonsko gorivo – biodiesel.