
Plačilo varščine je pri večini javnih dražb osnovni pogoj za sodelovanje, še posebej, ko je predmet prodaje nepremičnina. Kot je razvidno iz vabila na javno dražbo, so morali dražitelji in morebitni predkupni upravičenci najkasneje do 11. decembra vplačati varščino, ki znaša 10 odstotkov izklicne cene.
Napovedana prodaja hostla je v zadnjem tednu dvignila veliko prahu, nestrinjanje z njo pa so nasprotniki – zbralo se jih je okoli 80 – danes še posebej glasno izrazili s protestom na Prešernovem trgu in pred mestno hišo. "Kapital in Mol, prste stran od avtonomnih prostorov," se je glasil napis na enem od transparentov, ki so jih prinesli s sabo. Protestniki pa so vzklikali tudi gesla "Zoki, spoki" in "Ljubljana ni podjetje".
Rogovci vdrli na prireditev za otroke in mlade
Protestniki so se najprej zbrali pred Magistratom in novinarjem blokirali vhod. Pridružili so se jim tudi protestniki za ohranitev nekdanje tovarne Rog, ki so pred občino prišli s svojimi, povsem drugačnimi zahtevami za ohranitev Roga. Izžvižgali so celo enega od pobudnikov za ohranitev Celice – slikarja Žiga Okorna.
Nato so se Rogovci odpravili v Mestni muzej, kjer je župan sodeloval na prireditvi, na kateri so podelili priznanja najuspešnejšim mladim raziskovalcem.
"Zbrali smo se zaradi konkretnega napada na AKC Metelkova mesto. Gre za očiten poskus postopne privatizacije in razprodaje tega avtonomnega prostora, ki pa je povezan s splošno politiko vsesplošne privatizacije lastnine in tajkunske politike župana," je povedal eden od protestnikov, ki se je predstavil kot Matjaž z Metelkove.
Ob tem je predstavil krovno izjavo kot odziv na razprodajo skupne lastnine in na po mnenju podpisnikov "tajkunsko politiko" ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Po njegovih navedbah so jo pripravili Anarhistična pobuda Ljubljana, Iskra, AKC Metelkova mesto in avtonomna Tovarna Rog. Slednja je po mnenju protestnikov prav tako "trn v peti oblastnikov".
Protestniki načrte mestne občine razumejo kot poseg v avtonomne prostore, ki, kot piše v tej skupni izjavi, "predstavljajo redke prostore svobodne misli in združevanja onkraj komercialne logike, kar več kot očitno moti mestne oblasti, zaradi česar se jih trudijo izkoreniniti, podrediti in sterilizirati ter tekom tega procesa tudi kaj zaslužiti".
Mol je z namero, da proda zemljišče, na katerem trenutno stoji Hostel Celica, po besedah enega od protestnikov – Mihe, "jasno naznanila začetek sovražnega napada na AKC Metelkova mesto". Ta se je v 24 letih delovanja po njegovem mnenju izkazal z ustvarjalnostjo, produktivnostjo, poštenostjo ter je dal mestu in regiji veliko več, kot jo da lahko kakšen zasebni hotelir.
V AKC Metelkova terjajo, kot je spomnil, da se prostore Celice, kjer je bil nekoč vojaški zapor, vrne v skupnostno upravljanje, nazaj tistim, "ki so jo v resnici prvič obranili leta 1993" ter vsem meščanom in meščankam.

Jankovićeva miselnost, da je mesto naprodaj, ima uničujoče posledice za vse nas, je še povedal protestnik Miha z Metelkove in sklenil: "Hočemo mesto za nas, ki tu živimo, za naše goste in tovariše, ne pa za turistično industrijo."
Ljubljanskemu županu se zdijo očitki protestnikov, da zagovarja zasebni kapital, nespodobni, še zlasti, ker Mol toliko vlaga v kulturo. "Mol namenja 11 odstotkov proračuna kulturi, saj je za nas investicija in ne strošek," je poudaril v izjavi medijem in ob tem izpostavil zdaj že dokončano Švicarijo ter prenovo Cukrarne in tudi Tovarne Rog, ki pa se je bodo lotili, ko bodo sodni postopki zaključeni.
Novinarskemu vprašanju, ali je pripravljen na dialog s predstavniki Tovarne Rog, Metelkove in Celice, se je čudil, saj želje po sestanku z njim na Mol glede načrtovane prodaje hostla niso izrazili. V Kulturno-umetniškem društvu Sestava so na Mol naslovili le odprto pismo, na katerega so odgovorili, je pojasnil. Kar pa se tiče "Rogovcev", "so imeli že toliko sestankov", zdaj se srečujejo na sodnih obravnavah.
Ker je bila javna dražba neuspešna, se bo treba do konca leta, ko se tudi izteče pogodba z najemnikom, odločiti, kako naprej, je še povedal župan.
'Hostel Celica potrebuje upravljalca z znanjem in izkušnjami'
V Zavodu Šouhostel, ki je dolgoletni upravljalec Hostla Celica, mnenijo, da so za upravljanje in nadaljevanje uspešne zgodbe hostla potrebna znanja in izkušnje na tem področju, ter da dejavnost mladinskega centra ne ustreza tako zgodovinski kot kulturni zgodbi hostla.
Za ponedeljkovo sejo mestnega sveta MOL je v drugi točki dnevnega reda napovedana obravnava predloga, da MOL dodeli Hostel Celica v upravljanje Javnemu zavodu Mladi zmaji. "Zavodu Šouhostel, ki je do sedaj upravljal s hostlom, se ta predlog zdi nerazumen vsaj v dveh točkah. Iz pobude mestnega svetnika je jasno razvidno, da predlog vključuje vzpostavitev prostočasne mladinske dejavnosti znotraj Hostla Celica. Ta dejavnost nikakor ne sodi v koncept objekta in bi pomenila degradacijo njegove zgodovinsko-kulturne vrednosti. Kar pa nas kot dosedanje upravljalce hostla še toliko bolj skrbi, je brezbrižen odnos do funkcije upravljalca hostla. Mestni svetnik je v svojem pojasnilu predloga v Dnevniku dne 14. 12. 2017 zapisal, da vodenje hostla ni kvantna fizika," so sporočili. Hostel Celica je prav posebna zgodba o uspehu na področju ne le ljubljanskega, ampak slovenskega turizma, pravijo. Da se je projekt razvil v uspešnega je bilo potrebno dobro upravljanje in tega je Zavod Šouhostel vedno zagotavljal. "Težko si predstavljamo, da bi Mol, ki je v zadnjih letih toliko naredila za razvoj turizma v Ljubljani, dopustila, da tak mednarodno uspešen hostel odda v upravljanje zavodu, ki nima potrebnih izkušenj in znanja za upravljanje ter želi v hostlu vzpostaviti mladinski center."
Na Molu so kot razlog za prodajo Hostla Celica navedli, da hotelirstvo ni primarna dejavnost občine. Če bi MOL predala upravljanje Hostla Celica Javnemu zavodu Mladi Zmaji, bi dosegla ravno nasprotno od tega, kar si želi, saj bi se vložek lastnika v objekt povečal, še menijo v Zavodu Šouhostel. Ta je zadnjih šestih letih Molu plačal najemnino v višini 519.843,43 evrov, investiral v opremo in zgradbo 166.343,12 evrov in porabil 218.844,87 evrov za redno vzdrževanje objekta. "Upravljanje Hostla Celica ne prinaša dobička, ki bi, kot predpostavlja svetnik, omogočal javnemu zavodu samofinanciranje. Prej nasprotno, saj bi nepodkovano in slabo upravljanje Hostla povzročilo še višje stroške Mol zaradi financiranja dejavnosti in manjše prihodke iz naslova najemnine."
Zavod Šouhostel si želi podaljšanje pogodbe in dolgoročni najem Hostla Celica. Kot pravijo, verjamejo, da s konstruktivnim dialogom z lastnikom hostla, Molom, lahko dosežejo dogovor, kako nadaljevati zgodbo enega najuspešnejših hostlov na svetu.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.