Do konca mandata tako nameravajo na ministrstvu za v parlamentarni postopek predložiti še predlog zakona o policijskih pooblastilih. Ta je po Hojsovih besedah tik pred končno uskladitvijo in ga bodo vložili, če se bo izkazalo, da ima zadostno podporo med koalicijskimi strankami.
Hojs je v izjavi za medije po koncu razprave, ki je trajala nekaj več kot 16 ur, sicer ocenil, da je enako kot v odgovoru na interpelacijo tudi ob zagovoru zavrnil vse očitke. Po njegovih besedah si je slovenska javnost lahko ogledala, kaj pomeni imeti v vladi stranke Koalicije ustavnega loka (KUL). Po njegovi oceni slednje namreč prinašajo "blatenje, laži, nesodelovanje, izključevanje, protestnike, ki mečejo granitne kocke in podobno".
Državljani bodo na aprilskih državnozborskih volitvah tako lahko ocenili, ali "se splača podpreti to opcijo, ki je danes ponujala, kar je ponujala, ali pa se splača podpreti opcijo, ki je trenutno na oblasti in dela v dobro vseh državljank in državljanov".
Kot je še zatrdil, predvidenih 17 ur za razpravo ni bilo potrebnih. Ob tem je še poudaril, da je bil tudi, ko je po opozorilu podpredsednice DZ Tine Heferle, naj ne je v dvorani DZ, to zapustil, deležen očitkov. A kot je povedal v zagovor, je ocenil, da je veliko bolj pomembno, da je v dvorani prisoten in posluša razpravo.
Hojs se je zagovarjal že drugič
Hojs se je sicer v DZ zagovarjal že drugič v tem mandatu. Prvo interpelacijo je uspešno prestal septembra lani. Kot je ocenil, pa je današnja razprava ob interpelaciji potekala na "veliko bolj kulturnem nivoju", kar po njegovem mnenju kaže na napredek v DZ. Kljub temu pa po njegovih besedah tako nizkega nivoja DZ v zgodovini samostojne Slovenije še ni bilo.
Na glasovanju o interpelaciji notranjega ministra je njegov odhod podprlo 44 poslancev LMŠ, SD, Levice, SAB, NeP in Ivan Hršak iz DeSUS-a. Kot je Hojs zatrdil po uspešno prestani interpelaciji, je takšen rezultat pričakoval, saj da Hršaka ni prepričal že ob samem obisku v poslanski skupini, kar se očitno ni spremenilo niti po današnjem zagovoru. "Zato pa so poslanci, da se odločajo po svoji vesti," je še ob tem ocenil Hojs.
Za razrešitev ministra bi sicer predlagatelji morali zbrati 46 glasov. 37 poslancev SDS, SMC in NSi je bilo proti. Poslancev SNS in narodnosti ob glasovanju ni bilo v dvorani. Robert Polnar se je vzdržal.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.