
Kot je znano, so se koalicijski partnerji v koalicijski pogodbi zavezali, da bodo posebno pozornost namenili trajnemu in vključujočemu dialogu z nevladnimi organizacijami in njihovi vključitvi v oblikovanje javnih politik. Po Golobovem mnenju je bil torej z današnjim srečanjem storjen prvi korak "k temu, da skupaj začnemo naslavljati konkretne probleme".
Dodal je, da so bili nekateri koraki preko dela v Državnem zboru že izpeljani, vzpostavitev dialoga s civilno družbo pa bo vodila k temu, da bomo vsi skupaj živeli v boljši družbi, kjer bomo bolj vključeni in bolje povezani. Po mnenju predsednika vlade je vloga nevladnih organizacij na mnogih področjih neprecenljiva, predvsem v primerih, ko ljudje prihajajo v življenjske stiske zaradi neživljenjskih predpisov - takih težav uradniki na ministrstvih ne morejo zaznati pravočasno, skupaj s civilno družbo pa bo to mogoče, je pojasnil predsednik vlade.
Po Golobovih besedah so se dogovorili, da bo vlada s civilno družbo poskušala po področjih delovati tudi preventivno, dialog bo sprožen, preden bo zakon šel v proceduro. Vlada se bo z nevladnimi organizacijami ponovno sestala še pred počitnicami.
Po besedah ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik je cilj, da skupaj z nevladnimi organizacijami vzpostavijo sistemsko sodelovanje, preko katerega bodo lahko nevladne organizacije dostopale do vlade in do državne uprave v fazi identificiranja težav in snovanja rešitev. Napovedala je tudi pripravo dveh strategij, in sicer strategijo nevladnih organizacij do leta 2030 in strategijo za prostovoljne organizacije.
Filip Dobranić iz inštituta Danes je nov dan je ocenil, da je sodelovanje na osi vlada-nevladne organizacije "definitivno boljše, kot je bilo prej". Poudaril je, da nevladne organizacije zdaj prvič dobivajo poziv vlade k sodelovanju, kar bo zahtevalo ne le spremembo delovanja vlade in parlamenta, temveč tudi spremembo delovanja nevladnih organizacij.
"Pozitivno je, da smo prišli do dialoga z vlado, kako se bo vse skupaj nadaljevalo, pa bomo videli," je po sestanku v imenu gibanja Zdrava družba poudaril Gregor Kos. Med ključnimi izzivi je izpostavil sprejemanje zakona o nalezljivih boleznih, aktivnosti v povezavi s svetovno zdravstveno organizacijo in financiranje civilne družbe.
Generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije in zastopnica Mreže za otrokove pravice Breda Krašna je izrazila zadovoljstvo, da se je današnjega sestanka tako kmalu po volitvah udeležil predsednik vlade, v čemer vidi znamenje, da vlada prepoznava pomembnost nevladnih organizacij.
"Naša želja je, da nas vlada in ministrstva čim prej vključijo v pripravo nove zakonodajo, za katerokoli področje se bo pripravljalo. Ne želimo si, da bi se dogajalo tako, kot v preteklosti, da o spremembah zakonodaje sploh nismo bili obveščeni ali pa smo zanjo izvedeli tik, preden je bila v odločanju v državnem zboru," je poudarila.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.