Lani je na Krasu izbruhnil največji požar v zgodovini Slovenije. Več kot dva tedna so se slovenski gasilci, pripadniki civilne zaščite, Slovenske vojske, Policije in drugi borili z ognjenimi zublji. Pomoč pa so na srečo dobili tudi iz tujine. Tako sta nam na primer takrat pomagala tudi kanaderja s Hrvaške in Italije ter več tujih helikopterjev.
Po pogasitvi požara so oblasti napovedale, da bodo okrepile naše enote za boj proti požarom. Zdaj pa je premier Robert Golob povedal nekoliko več informacij o tem, kaj lahko na tem področju pričakujemo.
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je namreč na seji državnega zbora premierja vprašal, kakšne ukrepe za boljšo pripravljenost na možne obsežne požare v naravnem okolju je na podlagi izkušenj iz lanskega leta že pripravila vlada. Golob mu je odgovoril, da se je lani kot ključno pokazalo pomanjkanje podpore iz zraka, ki bi zamejila požar in bi ga lažje oziroma hitreje pogasili na tleh.
Z dodatno opremo, ki je namenjena gašenju obsežnih požarov, so opremili center za zaščito pred požari v Sežani in Postojni. Uprava za zaščito in reševanje pa pripravlja državno oceno ogroženosti, na podlagi katere se bomo lahko na takšne dogodke preventivno pripravili. "Bojimo se, da jih bo dejansko zaradi podnebnih sprememb samo še več," je dejal premier.
Za helikopterje so nabavili vreče z večjo nosilnostjo, kot so bile na razpolago lani, pa tudi bistveno večje bazene za zajemanje vodje. Za vojaško letalo spartan pa so nabavili gasilski modul s prostornino 9000 litrov. "Letos bo tudi s preureditvijo sistema vzdrževanja poskrbljeno, da bodo v najbolj ogroženih mesecih dejansko vsa vozila, vsa plovila, zračna plovila na razpolago," je dejal.
Dodatnih 12 milijonov evrov za nove rešitve na področju varovanja pred požari in intervencij ob požarih
V pripravi je tudi razpis za nabavo štirih manjših namenskih letal. Njihov primarni namen bo, da hitro posredujejo in preprečijo, da bi se požar razširil, je dejal Golob. Prvi dve letali bosta nabavljeni iz kohezijskih sredstev, premier pa verjame, da bosta na razpolago že to požarno sezono.
V Sežani medtem poteka tudi posebno usposabljanje in izobraževanje, da bi v obdobju velike požarne ogroženosti imeli na razpolago tudi več gasilcev, ki se jih da hitreje vpoklicati. Vodijo tudi aktiven dialog z občinami, ki so bile prizadete v lanskem požaru.
Ministrstvo za obrambo je sredstva za raziskave in razvoj povečalo z dva na 12 milijonov evrov, prihodnje leto jih bo na 24 milijonov. Sredstva so namenjena slovenskim podjetjem za razvijanje novih rešitev na področju varovanja pred požari in intervencij ob požarih. "Na ta način želimo promovirati tudi slovensko gospodarstvo in slovenska podjetja, zelo uveljavljene podjetnike, da bodo najprej doma za naše potrebe razvijali rešitve, ki jih bodo lahko potem tržili po celem svetu," je dejal Golob. Te dni na Krasu sicer poteka obsežna akcija pogozdovanja, je še dodal.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.