Vegradovi delavci se soočajo z novimi težavami. Potem ko so včeraj na svoje račune dobili denar iz jamstvenega in preživninskega sklada, so jim banke odtegnile denar z računov. Razlog: neplačani obroki kreditov. Sicer pa gre za obroke, ki jim jih je že Vegrad odtegoval od plač, a jih ni nakazoval na račune bank, pri katerih so delavci imeli odobrene kredite, poroča današnji Dnevnik.
Je pa Čater odkrito dejal, da ne verjame, da bo kdo za te nepravilnosti odgovarjal. Meni namreč, da bo prej obsojen in zaprt nekdo, ki bo ukradel eno kuro ali burek, kot pa tisti, ki si je protipravno prilastil milijone. Ob tem je izrazil obžalovanje, da je v naši državi tako, kot je.
Niso pa le krediti težave, Čater nam je povedal, da je podjetje delavcem na plačilnih listah odtegovalo tudi zneske za nezgodno zavarovanje, razne članarine, prispevke za vzajemno pomoč in podobno, a ta denar nikoli ni prišel na pravi naslov. Zato se Čater sprašuje: Kje je ta denar? Kje je končal? Na katerih računih in v katerih žepih?
Dejal je, da veliko delavcev sploh ni vedelo, da Vegrad njihovega kredita ne nakazuje bankam. Dolgo so verjeli plačilnemu listu, na katerem je bilo zapisano, da je kredit odveden od plače. Nato pa ni bilo več niti plač. "Banke pa so storile, kar so morale. Usedle so se na njihove račune in to je to,“ je dejal Čater in dodal, da se pač ti delavci niso "znašli kot nekateri, ki bi odprli še en račun in se tako izognili obveznostim“. "To so pošteni ljudje," je dodal.
Kaj bo pa Durs naredil?
Na opeharjene delavce pa preži še ena težava: davčna uprava. Dacarji bodo namreč pri obračunavanju davkov upoštevali tiste podatke, ki jim jih je poslalo vodstvo Vegrada. A kaj, ko teh plač, ki so na papirjih prikazane, delavci niso nikoli videli, se sprašujejo tudi novinarji Dnevnika.
Čater meni, da bi tu lahko posredovala stečajna upraviteljica Alenka Gril, a meni, da je zdaj že prepozno. Tako, da so pozvali delavce, da ko dobijo obvestila Dursa, naj se zberejo, saj bodo skupaj spisali popravke, ki jih bodo posredovali Dursu.
Sicer je Čater izrazil zadovoljstvo z delom Grilove, dodaja pa, da se postopki vlečejo. Kar pa je razumljivo, saj se mora Grilova prebiti skozi kup dokumentov, neporavnanih računov in papirjev, ki bi morda lahko dokazali nepravilnosti, ki so se dogajale v podjetju.
Čater je za 24ur.com še dejal, da bo do konca tedna znana usoda delavcev, ki živijo v samskih domovih. Sestali se bodo namreč z Grilovo, ki bo razložila, kaj je v tem času uspela urediti za delavce, ki so ostali brez služb, pošteno zasluženega denarja in pravic.
Poziv ministru Zalarju
Nevladna in humanitarna organizacija Slovenska filantropija je na ministra za pravosodje Aleša Zalarja naslovila poziv, da se izplačane plače s strani jamstvenega sklada izvzamejo iz rubeža.
"Problem nastane, ko Jamstveni sklad RS nakaže na račun delavca neizplačane plače za tri mesece, praviloma z enkratnim nakazilom. Ker je to enkratno nakazilo, ki se po ZIZ obravnava kot plača in se v skladu s 102. členom (oz. po 160. členu ZDavP) rubi do 2/3 oz. tako, da dolžniku ostane najmanj znesek v višini minimalne plače. Navedena zakona žal ne upoštevata dejstva, da delavci tri mesece niso prejemali plače in tako iz jamstvenega sklada dobijo tri plače v enem znesku. Če bi delavci plačo prejemali redno mesečno, bi kljub eventualni izvršbi na računu, dobili vsak mesec najmanj znesek v višini minimalne plače, tako pa dobijo eno plačo namesto treh. Menimo, da bi morala biti izplačila neizplačanih plač, izplačana s strani Jamstvenega sklada RS, v celoti izvzeta iz rubeža (101. člen Zakona o izvršbi in zavarovanju in 159. člen Zakona o davčnem postopku), saj so nakazana za obdobje treh mesecev in, kolikor je nam znano, nikoli ne presegajo trikratnika minimalne plače. Pozivamo vas, da delavcem, ki niso po svoji krivdi na robu preživetja, omogočite vsaj minimalno eksistenco in po hitrem postopku sprejmete dopolnitev zakona oz. najdete kakršno koli drugo ustrezno rešitev, ki bo v korist oškodovanim,“ je zapisano v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.