Predsednik DeSUS Karel Erjavec je po seji izvršnega odbora stranke dejal, da bodo poslanci upokojenske stranke enotno glasovali za zaupnico vladi. "Člani DeSUS smo odgovorni ljudje in se zavedamo, kaj bi se zgodilo, če ne bi dali podpore vladi," je dejal Erjavec. Poudaril je, da nočejo poglabljanja politične krize.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je poudaril, da glasovanje za zaupnico ne pomeni nujno podpore zgolj predsedniku vlade, temveč celotni vladi. Dokler bodo v DeSUS lahko uresničevali koalicijsko pogodbo, bodo vlado podpirali, je dodal Erjavec. Kot je pojasnil, je po pogovoru z gospodarstveniki, strokovnjaki in tudi nekaterimi udeleženci na sobotnih delavskih demonstracijah prišel do zaključka, da bo bolje, če vlado podprejo. Med glavnimi razlogi je Erjavec navedel tudi odgovornost pred prevzemom predsedovanja EU in sprejetje proračunov za leti 2008 in 2009.
'DeSUS ni glasovalni stroj'
Erjavec je odgovoril tudi na očitke predsednika vlade Janeza Janše, ki je DeSUS med drugim očital, da vodja njene poslanske skupine Žnidaršič večinoma glasuje proti zakonskim predlogom vlade. "Predsednik vlade ne more pričakovati, da bo DeSUS glasovalni stroj te koalicije," je dejal in pojasnil, da podpirajo zakone iz koalicijske pogodbe in zakone, ki so dobri za ljudi. Ne podpirajo pa zakonov, ki niso v skladu z programom stranke, kot je na primer paket vojnih zakonov, je poudaril Erjavec.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je dodal, da bo vlado podprl, ne glede na njegova prej izrečena mnenja in ne glede na obtoževanja, da je glavni krivec za nastale razmere. "Glasovanje o zaupnici vlade ni zgolj podpora predsedniku vlade, temveč celotni vladi," je dejal.
Žnidaršič je še ovrgel očitke predsednika vlade, da bi bil on tisti, ki ogroža delovanje te vlade. Izjavo je ocenil kot nepotrebno diskvalifikacijo. Dejal je še, da je bila Janši očitno podana napačna analiza, iz katere je sklepal, da Žnidaršič glasuje pretežno proti zakonskim predlogom vlade. To analizo zavrača in pravi, da je leta 2006 glasoval za 86 odstotkov vseh vladnih predlogov, leta 2007 pa za 78 odstotkov vseh vladnih predlogov.
Erjavec je dodal še, da je bil nad predlogom predsednika vlade za glasovanje o zaupnici vladi presenečen, saj meni, da Janša te zaupnice ne potrebuje. Dodal je še, da je verjetno Janša podal ta predlog iz drugih razlogov, "morda tudi zaradi včerajšnjega kongresa SLS". Tudi vsi ostali poslanci DeSUS so dejali, da je bil sklep o glasovanju zaupnici vladi sprejet soglasno in da jih veseli, da so v stranki možni tudi kompromisi.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.