Vlada se je odločila za humanitarno pomoč prizadetim v zahodni sudanski pokrajini Darfur nameniti 30,2 milijona tolarjev oziroma 126.000 evrov.
Sredstva bo namenila za skupni projekt konzorcijsko organiziranih slovenskih humanitarnih organizacij v okviru pobude Svet za Darfur za humanitarno pomoč v begunskem taborišču Hamdia v zahodnem Darfurju.
V omenjenem konzorciju so zbrane organizacije Rdeči križ Slovenije, Slovenska Karitas, Unicef Slovenija in Ustanova Skupaj.
Srečanje sprtih v Sloveniji?
Slovenski predsednik Janez Drnovšek je medtem predlagal, da bi se sprte sudanske strani še ta konec tedna srečale v Ljubljani. Podrobnosti, kje in kdaj naj bi do srečanja prišlo, še niso znane.
Kot je dejal na novinarski konferenci, je pripravil nov predlog za rešitev krize v sudanski pokrajini Darfur v 16 točkah in predlagal srečanje sprtih sudanskih strani v Sloveniji.
To po njegovih besedah ni več okvirni mirovni sporazum, temveč predlog mirovnega sporazuma, ki ga je že posredoval sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju in uporniškim skupinam v Darfurju.
Po Drnovškovih besedah sedaj tečejo prizadevanja, da bi to vprašanje razrešili tako politično kot logistično, pri čemer je za pomoč pri prevozu prosil Združene narode.
Predsednik je izrazil upanje, da bodo v Slovenijo prišli tako predstavniki sudanske vlade kot predstavniki vseh treh uporniških skupin v Darfurju - Sudanske osvobodilne armade, Gibanja za pravičnost in enakost ter Sudanskega osvobodilnega gibanja, povabil pa je tudi predstavnika šejkov iz Darfurja. Predstavnikov mednarodnih organizacij ni vabil.
O novem razvoju dogodkov v reševanju krize je Drnovšek v pismu obvestil generalnega sekretarja ZN Kofija Annana in Evropsko unijo ter predsednike držav stalnih članic Varnostnega sveta ZN. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je vlada odobrila pomoč humanitarnim organizacijam, ki sodelujejo v projektu Svet za Darfur.
Težke varnostne okoliščine
Krhek mir v Darfurju, ki so ga dosegli v začetku leta 2005, neprestano ogrožajo naraščajoči konflikti oziroma nepredvidljive in težke varnostne okoliščine. V začetku januarja letos pa so se varnostne razmere še poslabšale. Po oceni ZN je stopnja ogroženosti na petih območjih zahodnega Darfurja takšna, da ogroža delovanje humanitarnih organizacij.
Varnost v koridorju Zalingei, kjer se tudi nahaja taborišče Hamdia, je po oceni ZN še takšna, da humanitarnim delavcem zaenkrat omogoča njihove dejavnosti. Organizacije, ki so aktivne v tem predelu (med njimi so Unicef, Mednarodni odbor Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter Karitas International) nadaljujejo izvajanje pomoči notranje razseljenim osebam. Še posebej pozornost namenjajo zagotavljanju pitne vode in ustreznih sanitarij, zagotavljanju zdravstvene zaščite, prehrane in aktivnosti za zaščito otrok ter za izvajanje šolskega pouka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.