Počitnic je konec, za okoli 175.700 osnovnošolcev in 75.000 dijakov se znova začenja resno delo. 22.300 otrok se bo s šolskim življenjem srečalo prvič. Med njimi so tudi Rebeka, Klara, Neža in Jure Prošt, četverčki iz vasi Borovak v zasavskem hribovju. In prav zaradi njih je bilo v podružnični šoli Podkum, ki jo bodo obiskovali, danes še posebej slovesno.
Kako je potekal njihov prvi šolski dan, si lahko pogledate v galeriji:

Vozniki, pazite na otroke
Šole po Sloveniji so torej po dveh mesecih počitka znova odprle vrata. To pa pomeni tudi, da je na cestah več otrok, zato voznike pozivamo, naj bodo na v prometu še toliko bolj pozorni.
Na to danes opozarjajo številni prostovoljci, ki bodo otroke in starše usmerjali po čim varnejši poti, voznike pa s svojo navzočnostjo opominjali, da je treba voziti previdno. Svojo navzočnost v prometu bodo povečali tudi policisti, ki bodo v prvih šolskih dneh pogosteje kot sicer preverjali hitrost, uporabo varnostnega pasu, prevoz otrok, upoštevanje pravil o prednosti na prehodih za pešce in tehnično brezhibnost vozil za prevoz otrok.
"Ravno k varnosti pa lahko največ prispevajo predvsem vozniki, ki naj v izogib nesrečam na vseh cestah in v vseh krajih prilagodijo hitrost vožnje veljavnim omejitvam in jo še zmanjšajo na šolskih poteh; dosledno naj upoštevajo pravila o prednosti; pešcem vseh starosti naj omogočijo varno prečkanje ceste; izogibajo naj se nevarnim in nepotrebnim prehitevanjem ter hitenju; na delih cest, kjer ni pločnikov in hodijo otroci, pa naj vozijo še posebej previdno in strpno. Od tega je namreč najbolj odvisno, kako varni bodo otroci na šolskih poteh!" je ob tem zapisal predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos.

Tako boste pripomogli k uresničitvi Vizije 0: nič umrlih in hudo poškodovanih otrok na šolskih poteh, ki so si jo zadali na Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP). Ob začetku šolskega leta pripravljajo vrsto preventivnih akcij, med drugim so med počitnicami pregledovali šolske poti in urejali prometno signalizacijo. Ob tem opozarjajo, da velja nov prometni znak šolska pot, ki je v primerjavi s starimi bolj razigran in tudi bolj opazen.
Prometna varnost otrok
"Otroci spadajo med najranljivejše udeležence v prometu, zato je skrb za njihovo varnost ena najpomembnejših nalog vseh, ki sodelujejo in oblikujejo prometnovarnostni sistem," ob tem udeležencem v prometu na srce polagajo v agenciji.
Priporočila staršem in drugim odraslim, da poskrbijo za varnost otrok: 1. Mlajši otrok (do 7. leta starosti, pa tudi kasneje v zahtevnejših ali novih prometnih situacijah) potrebuje spremstvo odraslega. 2. Prvošolci in drugošolci morajo imeti obvezno rumeno rutico in kresničko skozi celo šolsko leto. 3. Otroci naj uporabljajo načrtovane šolske poti, s katerimi se seznanijo v šoli in v sodelovanju s starši. 4. Otroka odrasli poučimo in vzgajamo, katera šolska pot je varnejša in kako ustrezno varno ravna. 5. Otrok hodi po pločniku, ali ob levem robu cestišča, če ni pločnika, cesto prečka samo na označenem prehodu za pešce ali pri zeleni luči na semaforju, ter vedno preveri (levo-desno-levo) ali je pot prosta. 6. Starejši otroci naj poskrbijo za svojo vidnost ter upoštevanje prometnih predpisov, ter naj ne uporabljajo mobija v prometu. 7. Otroci morajo biti med vožnjo vedno pripeti z varnostnim pasom in glede na višino (do 150 cm) nameščeni v ustrezen otroški varnostni sedež. 8. Na šolskem prevozu otroci sedijo vsak na svojem sedežu pripet z varnostnim pasom ter torbico na tleh poleg sebe. 9. Na kolesu morajo imeti otroci obvezno kolesarsko čelado, saj bistro glavo varuje čelada. 10. otrokom smo s svojim ravnanjem zgled, zato poskrbimo, da smo vedno pripeti, strpni in skrbni do drugih udeležencev v prometu. |

Kaj lahko storite starši?
Na AVP staršem priporočajo, naj z otrokom šolsko pot ponovno prehodijo, se z njim pogovorijo, ga učijo in mu pokažejo, tudi z lastnim zgledom, ustrezno ravnanje. Otroci, ki bodo uporabljali organiziran šolski prevoz, morajo poznati pravila, na primer da sedijo vsak na svojem sedežu in so med vožnjo vedno pripeti. Vsi prvošolci in tudi starejši otroci, če je prometna situacija bolj zahtevna, potrebujejo spremstvo odrasle osebe, otroci v prvem in drugem razredu osnovne šole pa morajo nositi rumeno rutico, ki označuje, da so začetniki v prometu in naj bodo zato drugi udeleženci v prometu še bolj skrbni. V primeru slabe vidljivosti morajo otroci na sebi nositi tudi odsevnike, kresničke ali druge odsevne materiale (oblačila in podobno).

Težava, na katero pozabljamo
Na Inštitutu za politike prostora pa opozarjajo na drug, pogosto pozabljen vidik vsakodnevne poti v šolo. Zaradi različnih razlogov je ta vedno bolj odvisna od avtomobilov, kar ni dobro ne za zdravje otrok ne za okolje, poudarjajo. Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS tudi zaradi tega otroci vedno manj časa preživijo zunaj, zaradi česar močno naraščajo debelost in z njo povezane bolezni, zmanjšujejo pa se gibalne sposobnosti osnovnošolcev. Zato so na inštitutu že konec preteklega šolskega leta pričeli z akcijama Bicivlak in Pešbus, s katerima so spodbujali varno kolesarjenje in pešačenje v vrtec in šolo. Otrokom je ideja všeč predvsem zato, ker je jutranja pot s sovrstniki mnogo bolj zabavna kot vožnja s starši, staršem pa zato, ker so razbremenjeni jutranjega prevažanja v šolo. Učitelji so po končanem pilotnem projektu ugotavljali, da so otroci, ki so se pridružili Pešbusu ali Bicivlaku, v šolo prihajali boljše volje in so prvo uro tudi lažje sledili pouku kot tisti, ki so jih starši pripeljali z avtomobilo, so se z izvirno akcijo, ki poteka v okviru projekta Zdrav šolar, pohvalili na inštitutu.
Bravo, malčki!
Slovenski politiki prvi šolski dan že tradicionalno preživijo med šolarji. Tako sta premier Miro Cerar ter ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič obiskala učence na Osnovni šoli Livada v Ljubljani, kjer se šola več kot 300 otrok iz 32 različnih držav. Ustavila sta se v tako imenovani pripravljalnici, posebni skupini, ki jo obiskujejo priseljenski otroci, da se privadijo na slovenski jezik in navade. Ob obisku so se že znali sami predstaviti, povedati, koliko so stari in od kod prihajajo. V sosednji učilnici se je 12 begunskih otrok ravno učilo, kaj so nadpomenke, ko sta se jima za nekaj minut pridružila premier in ministrica. Šola sicer v prihodnjih dneh pričakuje nove vpise otrok iz azilnega doma.
V prostorih šole delujeta tudi francoski vrtec in osnovna šola, ki ju obiskuje 85 otrok, bodisi v Sloveniji živečih Francozov, bodisi Slovencev, ki so živeli v Franciji, pa tudi otroci drugih narodnosti. Cerar in Makovec Brenčičeva sta obiskala tudi njih. "V naši družbi moramo še naprej biti strpni, moramo si pomagati, a tudi tisti iz drugih kulturnih okolij se morajo postopno vključiti v našo družbo, da bodo tukaj lahko normalno živeli," je dejal premier.
Cerar se je ob priložnosti spomnil tudi svojega prvega šolskega dne, ki je zanj bilo veliko doživetje. "Bil je občutek pričakovanja in negotovosti, a sem se v prihodnjih dneh zelo dobro ujel s sošolci, tako da sem rad hodil v šolo," je povedal. Upa, da bodo take občutke imeli tudi današnji prvošolčki. In ker imamo po njegovih besedah tako kakovostne šole kot učitelje, verjame, da bodo učenci v tem šolskem letu zelo napredovali.

Letos več prvošolčkov kot pretekla leta
Prvošolčkov je okoli 22.300, medtem ko je v preteklem šolskem letu šolo prvič obiskovalo 21.807 učencev, leto poprej pa 21.625. Število osnovnošolcev sicer narašča že od šolskega leta 2011/12, a bo po pričakovanjih že v naslednjem šolskem letu začelo znova upadati, saj se od leta 2010 število rojstev znova zmanjšuje, piše na spletni strani Sindikata vzgoje in izobraževanja (SVIZ).
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.