V UKC Ljubljana je to že prejšnji teden storil en zdravnik, drugi pa še ne, v Mariboru pa je bilo vrnjenih 29 soglasij.
Delo po slovenskih bolnišnicah se je počasi začelo vračati na stare tire. Sporazum med vlado in Fidesom je začel veljati v petek, danes pa so zdravniki začeli množično vračati soglasja za delo prek polnega delovnika.
V Ljubljani že pripravili urnike
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) v Ljubljani imajo predstojniki posameznih kliničnih oddelkov že pripravljene urnike za vrnitev na način dela, ki je veljal pred umikom soglasij. Vendar pa je dinamika uveljavljanja "starega" načina dela odvisna od tega, kako hitro bodo posamezni zdravniki spet podali soglasja, so pojasnili v UKC Ljubljana. Pojasnili so, da danes novih soglasij za delo prek rednega delovnega časa niso dobili, so pa dodali, da je delo danes potekalo podobno kot v času pred umikom soglasij. Sicer je že pretekli teden soglasje za nadurno delo vrnil en zdravnik ljubljanskega kliničnega centra. To bi lahko bila tudi posledica tega, da zdravniki verjetno še niso dobili obrazcev za vrnitev soglasij.
V Mariboru pričakujejo vrnitev soglasij vseh zdravnikov
V UKC Maribor pričakujejo, da se bo delo vrnilo na stare tire konec tedna oziroma v začetku prihodnjega tedna. Sicer pa pričakujejo, da bodo soglasja vrnili vsi zdravniki, ki so jih 1. septembra umaknili. "Ko bomo imeli natančne podatke o vseh odpadlih posegih, bomo lahko predvideli, koliko časa bo potrebnega, da odpovedane operacije nadoknadimo. Enako velja za vprašanja o poslovni škodi, ki nam jo je umik soglasij povzročil," so še zapisali v odzivu za medije.
Od skupaj 277 zdravnikov jih je soglasje umaknilo 180. Tu je verjetno pomemben podatek, da jih dežura okoli 210. Soglasje je zaenkrat vrnilo 29 zdravnikov.
Delo danes poteka še po urnikih, torej v izmenah in bo tako ostalo, dokler soglasja ne bo vrnilo tolikšno število zdravnikov, da bi bilo mogoče delo organizirati drugače, pojasnjujejo v zavodu. Doslej je namreč soglasja spet podpisalo še premalo zdravnikov, da bi lahko spremenili urnike dela.
Tudi v Celju, Slovenj Gradcu in Izoli vračanje soglasij
Iz Celja so nam sporočili, da so zjutraj soglasje vrnili trije zdravniki. 1. septembra je soglasje sicer umaknilo 154 zdravnikov, kar je okoli 90 odstotkov vseh, ki tudi dežurajo. Še pred dogovorom med vlado in sindikatom je soglasje vrnilo 7 zdravnikov, zdaj pa so ga vrnili še trije. Sicer pričakujejo, da bo soglasje vrnila večina zdravnikov.
Tudi v Slovenj Gradcu so zdravniki že vrnili sedem soglasij. Skupaj jih je sicer umaknilo 75, a v bolnišnici pričakujejo, da bodo zdravniki po dogovoru zopet pristali na nadurno delo. Iz Splošne bolnišnice Izola pa so sporočili, da je vračanje soglasij v teku in da delo v bolnišnici poteka nemoteno.
Na Jesenicah že danes normalizirano stanje
V jeseniški bolnišnici so se dogovorili, da bo od danes naprej delo potekalo normalno oziroma tako, kot je potekalo pred umikom zdravniških soglasij. Kot je pojasnila strokovna direktorica bolnišnice Sandra Tušar, so se se v bolnišnici dogovorili, da bo predstavnik Fidesa v njihovi bolnišnici danes zjutraj šel iskat preklice zdravniških soglasij tja, kjer so deponirana, in jih potem vrnil vsakemu zdravniku.
V Novem mestu zdravnikom poslali dopis in obrazec
V vodstvu Splošni bolnišnici (SB) Novo mesto so danes zdravnikom poslali dopis in obrazec, s katerim lahko posamezen zdravnik spet poda soglasje za delo preko polnega delovnega časa. Koliko zdravnikov bo znova podpisalo soglasja, direktorica novomeške bolnišnice Mira Retelj še ne more oceniti, pričakuje pa, da jih bo soglasje znova podala večina. A končna številka bo jasna šele čez nekaj dni. Retljeva še dodaja, da bi delo v hiši težko organizirali, če zdravniki ne bi spet podpisali soglasij za delo preko polnega delovnega časa.
V Murski Soboti še nihče ni vrnil soglasja
Iz SB Murska Sobota pa so sporočili, da se od dogovora ministrstva za zdravje in zdravniškega sindikata Fides zaenkrat še nič ni spremenilo in še nihče od zdravnikov, ki je preklical svoje soglasje za delo za več kot 48 ur na teden, ponovnega soglasja še ni dal.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.