Med uničujočimi poplavami, ki so se začele v noči s 3. na 4. avgust, so se nemudoma aktivirale sile za zaščito, reševanje in pomoč, ki so sodelovale tudi pri odpravljanju posledic, na terenu jih je bilo med 2000 in 8000. Podatki vlade kažejo tudi, da so veliko solidarnost s prizadetimi pokazali tudi ostali prebivalci: z donacijami sta Rdeči križ in Slovenska karitas zbrala že več kot 4,5 milijona evrov, na poseben donacijski račun države pa se je steklo več kot 250.000 evrov.
Vlada je takoj po poplavah sprejela sklep, da prebivalcem na prizadetih območjih nameni 10 milijonov evrov humanitarne pomoči, ki so namenjeni za oskrbo z osnovnimi življenjskimi potrebščinami za tiste, ki so bili najbolj prizadeti.
Rdeči križ in Slovenska karitas do 28. avgusta zbirata izpolnjene obrazce prosilcev za t. i. prvo humanitarno pomoč. Dodeljena sredstva bodo namenjena neposredno prizadetim prebivalcem, višina bo odvisna od stopnje škode. Vloge se lahko oddajo tudi na občinah, v katerih so prosilci utrpeli škodo.
Sredstva se izplačujejo v manjših zneskih in so, kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, namenjena denimo za nadomestitev poplavljenega hladilnika ali ozimnice in podobno.
V pripravi je še en paket pomoči, ki bo namenjena temu, da se lahko ljudje "vsaj približno postavijo na noge". Vlada namreč pripravlja nov interventni zakon. Tisti, ki so jih poplave najbolj prizadele, bodo v skladu z interventnim zakonom v prvem paketu prejeli sedemkratnik minimalnih življenjskih stroškov v enkratnem izplačilu, je napovedal Mesec. Po pojasnilih ministrstva gre za dvig cenzusa izredne denarne socialne pomoči. Posameznik lahko namreč zdaj petkrat na leto prejme pomoč v višini minimalnih življenjskih stroškov, prizadeti v poplavah pa bodo lahko zdaj dobili sedemkratnik v enkratnem znesku.
"Za štiričlansko družino z dvema zaposlenima staršema in dvema mladoletnima otrokoma to znaša sedem krat 1639 evrov v enkratnem znesku." Za samsko osebo pa to pomeni sedem krat 465. Sredstva bodo prejeli vsi, ki so jih poplave prizadele in ne le tisti, ki so že prejemniki socialnih transferjev, obljublja Mesec. Točne zneske oz. sheme pomoči bodo z ministrstva še posredovali.
Vlada naj bi predlog zakona oblikovala v četrtek, nato pa naj bi bil že prihodnji teden potrjen v državnem zboru. Tako bi lahko začel veljati s septembrom.
Premier Robert Golob pa je v ponedeljkovi oddaji 24UR ZVEČER na naši televiziji, v kateri je gostoval skupaj z vodjo opozicije Janezom Janšo, za danes napovedal tudi sestanek s predstavniki bank in zavarovalnic. Kot je dejal, sta tako finančni kot zavarovalniški sektor "soudeležena v tej katastrofi tako ali drugače in ljudje so zelo odvisni od njiju".
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.