V lenarškem vrtcu so februarja za dobro tretjino povišali cene. ''Starši smo za podražitev izvedeli šele po prejetih položnicah. Uvrščen sem v šesti razred, kar pomeni, da plačam 60 odstotkov ekonomske cene vrtca. Januarja sem plačal 160 evrov, februarja pa kar 226 evrov. Kot javni uslužbenec imam iz dneva v dan nižjo plačo, življenjski stroški pa so iz dneva v dan višji. Tako velika podražitev je v tem kriznem času absolutno previsoka. Bojim se, da bo marsikomu poglobila socialno stisko,'' je zapisal oče, katerega otrok obiskuje lenarški vrtec.
Župan Lenarta Janez Kramberger je za 24ur.com pojasnil, da cen vrtca niso spreminjali od maja 2007, zato je bil cenejši kot v okoliških občinah. Cene so želeli dvigniti že lani, vendar so počakali, zdaj pa je občinski svet na podlagi izračunov sprejel dvig cen. ''Pred podražitvijo je bil vrtec zelo poceni,'' je pojasnil. Ne zanika, da gre za 37-odstotno povišanje, ''ampak standard, ki ga nudimo v vrtcu, upravičuje ceno''.
Starši so razporejeni v osem plačilnih razredov. ''V najvišjem je 18 od 236 staršev, vsi ostali plačujejo manj,'' je poudaril župan Kramberger. Zaveda se, da so številni izgubili službe, nekaterim odpuščanja še grozijo, ''ampak ko se stanje na novo vzpostavi, lahko starš dobi novo odločbo, s katero se njegov razred spremeni, zato plača manj''. ''Nobeno povišanje ni priljubljeno, ampak tako smo ocenili. Nekateri starši sistem tudi krepko izkoriščajo, ko prijavljajo minimalne plače, čeprav so dobro situirani, za otroke pa plačujejo najmanj," je še opozoril.
Lenarški vrtec ima 11 oddelkov, prav toliko vzgojiteljic in nekaj več kot 190 otrok. Prenovili so zunanjost, del notranjosti, načrtujejo tudi prizidek za šest oddelkov, ki naj bi ga začeli graditi še letos.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.