Pred 10 leti je prvič v javnost prišel nakup medicinske opreme, pri katerem so se pojavili močni sumi spreg, mahinacij, dogovarjanj, kupčkanj, kršitev zakona o javnih naročilih, tudi dokumentacija je izginila.
Spomnimo
Kupili so 38 operacijskih miz, cena je bila 5 milijonov evrov. Preplačane naj bi bile kar za polovico, torej 2,5 milijona evrov naj bi šlo v žepe, ampak sodišče tega nikoli ni moglo dokazati.
Podjetje Medicoengineering, ki je te mize dobavilo, jih zdaj tudi servisira, in sicer za velike denarje. Iz dokumenta o oddaji naročila izhaja, da gre za 771.000 evrov vreden posel – vzdrževanje 39 operacijskih miz in 2 prelagalnih miz proizvajalca Maquet.
Prihodnja tri leta jih bodo enkrat letno pregledali, zamenjali dele in dvakrat letno še funkcionalno in vizualno pogledali. Vsako mizo za 18.000 evrov. Zgolj za primerjavo – redni preventivni vzdrževalni servis za mobilno operacijsko mizo Trumpf Saturn stane klinični center 500 evrov.
V. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec je pred mesecem in pol za Preverjeno že zatrdil, da se v kliničnem centru lobijem ogibajo z modelom, če se na razpis prijavi samo en ponudnik, posumijo, da je lahko nekomu pisan na kožo, zato takšne razpise praviloma razveljavijo. Ob tem povejmo še dejstvo, da je Vrhunec kot v. d. generalnega direktorja javnega kliničnega centra nastopal v promocijskem filmu zasebnega podjetja Medicoengineering, v katerem vsi hvalijo prenovo hematološkega oddelka.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.