Sekcija avtoprevoznikov pri obrtni zbornici, ki združuje kar 6000 članov, je za 25. januar napovedala stavko. Z več tisoč tovornjaki nameravajo blokirati avtocestni križ. Če bodo zares stavkali, čakajo Slovenijo zastoji neslutenih razsežnosti.
S takim načinom protesta pa se vsi v panogi ne strinjajo. V prostovoljni avtoprevozniški zbornici namreč menijo, da je stavka politično motivirana, številne zahteve pa nespametne. Predsednik zbornice Emil Milan Pintar je kot takšno označil zahtevo, naj vlada ukine plačevanje cestnine, če do sredine drugega leta ne uredijo elektronskega cestninjenja za tovornjake. To bi namreč pomenilo, da bi drugi prevozniki zatrpali slovenske ceste. Čeprav pravijo, da se država do njih obnaša mačehovsko, se na zbornici ne strinjajo niti z načinom protesta. Menijo namreč, da bi bilo veliko bolje, če bi ostali doma, zaradi pomanjkanja dobrin pa bi ljudje kmalu na lastni koži občutili, kako pomembni so.
Sicer pa bi več časa dali tudi ministru za promet Radovanu Žerjavu, za katerega trdijo, da se trudi rešiti njihove težave bolj kot njegovi predhodniki. Ob tem Pintar kolege, ki zagovarjajo stavko, obtožuje soliranja. V obrtni zbornici so nad njegovimi izjavami presenečeni.
Če bodo avtoprevozniki grožnjo uresničili, bodo odprli stavkovni val, kakršnega Slovenija še ni doživela. Že 30. januarja bo delo protestno prekinilo 150 tisoč zaposlenih v javnem sektorju, od učiteljev, policistov, javnih uradnikov in carinikov do ljudi na javni radioteleviziji. Teden dni kasneje pa naj bi Slovenijo ohromila splošna stavka v zasebnem sektorju. Kot je ob napovedi stavke napovedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, so se tako odločili zaradi vse večjih podražitev, pa tudi zato, ker se pogajanja z delodajalci o zvišanju plač ne premaknejo z mrtve točke. Stavkalo naj bi več 100 tisoč ljudi.
Minister za javno upravo Gregor Virant je zaradi napovedi stavke v javnem sektorju zaskrbljen. Kot je dejal, je treba stavkovni val preprečiti. Ta bi namreč ohromil Slovenijo in močno prizadel gospodarstvo. S podobnimi pozivi se mu je pridružil tudi premier Janez Janša, ki je vse sodelujoče v pogajanjih pozval, naj imajo v mislih obči interes, ne le lastnega. Po njegovih besedah nič ne pomaga, "da si izborimo za dva odstotka višjo plačo in s tem pospešimo inflacijo, ki ta dva odstotka hitro poje".
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.