Kriza v Venezueli je postala eminentno notranjepolitično vprašanje. Potem ko je Levica zagrozila, da je pod vprašajem nadaljnja podpora vladi Marjana Šarca, če vodjo venezuelske opozicije in predsednika parlamenta Juana Guaidoja prizna za voditelja države, vlada v četrtek ni odločala o predlogu zunanjega ministra Mira Cerarja, ki je vladi predlagal, naj to stori. Na tem stališču zaenkrat trdno stoji le SMC, v LMŠ še kalkulirajo, SD pa meni, da bi se moral o tem predlogu izreči državni zbor.
Venezuela je povsem na tleh. Dnevno jo zapušča na tisoče ljudi, ki ne zdržijo več v državi, kjer minimalna plača znaša šest evrov, za nakup osnovnih živil pa potrebuješ 164 minimalnih plač. Izvoljeni predsednik Nicolas Maduro, ki je državo pripeljal na rob, se ne želi odreči svojemu položaju, čeprav po nedavni raziskavi kar 90 odstotkov prebivalstva živi v revščini, 60 odstotkov pa jih priznava, da se zbujajo lačni, saj si ne morejo privoščiti hrane. Zato bežijo.
Doslej je Guaidoja za začasnega predsednika priznala večina držav Evropske unije. O tem, kaj naj stori Slovenija, sta v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila poslanec Levice Miha Kordiš in poslanec SMC Igor Zorčič.
"Eno od temeljnih osnov, po katerih bi morala delovati slovenska politika, je nevmešavanje v notranje zadeve drugih držav, zlasti v primeru Venezuele, kjer je zgodba očitno interesno pogojena. ZDA se želijo polastiti naftnih zalog v Venezueli, tako, kot so se v drugi polovici 20. stoletja pogosto vmešavale v notranje zadeve držav Latinske Amerike – od Čila do Nikaragve z državnimi udari, ekonomskimi blokadami in tako naprej," je Kordiš odgovoril na vprašanje, zakaj je (ne)priznanje Guaidoja za Levico tako pomembno, da so pripravljeni razmisliti o nadaljni podpori vladi.
Zorčič mu je odvrnil, da je z zaprtimi očmi lahko govoriti o interesih ZDA. "Če pa odpremo oči, pa vidimo, da ogromno ljudi trpi. Tri milijone se jih je izselilo iz države. Na mizi imamo situacijo nekega predsednika, ki je zmagal na nedemokratičnih, netransparentnih volitvah in predsednika državnega zbora oz. njihove narodne skupščine, ki pravi, da ima na podlagi njihove ustave možnost prevzeti te predsedniške funkcije do novih volitev. Evropa in cel razviti zahodni svet ga podpira – zato, da izvede nove volitve in nič drugega."
Na vprašanje, ali torej Levica podpira diktatorja in je proti revnim ljudem, je Kordiš odvrnil: "Prav nasprotno. Spodbujamo miroljubno rešitev, vse sprte strani se morajo usesti za skupno mizo in najti rešitev, kako državo popeljati iz krize. Trenutno je Maduro, ki je bil mimogrede legitimno izvoljen, tisti, ki edini poziva na dialog znotraj države, medtem ko opozicijska desnica to zavrača. Ne moremo pristati na trditve, da so za intervencijo v Venezueli kakršnikoli humanitarni interesi ali interesi po demokraciji, ko je svetovalec za nacionalno varnost v Beli hiši John Bolton pred kamero gladko dejal, da gre za nafto. Ne za demokracijo. Za nafto."
"Zdaj mi manjka samo še to, da me kolega Kordiš prepriča, da je slika ljudi, ki bežijo iz Venezuele, inscenirana v Hollywoodu. Pa ni. Na žalost," je odvrnil Zorčič.
Kordiš pa je nadaljeval: "SMC je s Cerarjem na čelu konsistentno zaviral priznanje Palestine, pa vemo, da se tam dogaja genocid nad zatiranjem naroda s strani Izraela! Vemo, da slovenska vlada z zunanjim ministrom Cerarjem na čelu nima težav s Savdsko Arabijo, velikim ameriškim prijateljem, ki se gre vojno v Jemnu, ki ne pozna volitev in ki je pred nekaj meseci kar ubila novinarja. Tukaj se pa ne intervenira."
Zorčič mu je odvrnil, da to ni res, in da ne gre za primerljive zgodbe. "Če bomo na tem primeru slepomišili in se ne bomo poenotili, je zunanja politika Evrope lahko samo nek mit. Potem ne bo niti priznanja Palestine niti drugih pomembnih političnih vprašanj, ki bi jih lahko skupaj reševali na ravni EU."
Gre za geostrateško igro moči in strateške resurse, zelo podobno, kot je šlo v Libiji, Iraku, Siriji, je še ocenil Kordiš. "Imperialistične ZDA so šle v izvažanje demokracije, a dejansko vse, kar so izvozile, je beda – v Libiji imamo trenutno cvetočo trgovino s sužnji, v Siriji se zaključuje šestletna vojna, zelo podobno se obeta v Venezueli kot posledica zunanjepolitičnega vmešavanja ZDA s svojimi politično-ekonomski interesi."
Na vprašanje, ali v SMC res podpirajo ameriške interese, je Zorčič odvrnil: "Mi se v prvi vrsti pridružujemo evropskim državam, ki so začasno priznale predsednika skupščine Venezuele, ne pridružujemo se Ameriki, njihovim interesom ali interesom koga drugega."
Za konec je voditelj oddaje Uroš Slak Kordiša vprašal, ali je vprašanje Venezuele res tako pomembno, da je Levica zanj pripravljena odreči podporo koaliciji.
"Imperializem je kategorično nesprejemljiv in tukaj ne bomo pristali na nobeno rešitev, v kateri bi šla Slovenija v priznanje posledic ameriških državnih udarov. Najprej je treba razčistiti, koliko se pri vprašanju o Venezueli sploh lahko pogovarjamo o kakršnih koli koalicijah. Imamo kroge okoli SD, ki pravijo, da bi Slovenija s priznanjem Guaidoja simbolično priznala ameriški državni udar, na drugi strani imamo SMC, ki se je postavil na izrazita stališča ameriškega imperializma, tako da mislim, da Levica tukaj ni edina spremenljivka."
Zorčič je vmes pripomnil, da so to "bedarije", nato pa izrazil upanje, da se jim bo znotraj koalicije vseeno uspelo poenotiti. "Očitno bomo med zadnjimi od evropskih držav, ki se bodo odločile za ta korak in s tem bomo dali pomemben signal – ne samo Evropi, ampak celotnemu svetu."
KOMENTARJI (760)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.