Na današnji seji sveta Desus je Ljubo Jasnič odstopil z mesta predsednika stranke DeSUS, poroča N1. Kot je pojasnil, so razlogi za to zdravstveni in osebni, kaplja čez rob pa so bili očitki, ki so nanj leteli v zadnjem času, med drugim tudi na račun prodaje strankine nepremičnine v središču Ljubljane. Zagotovil je, da iz stranke ni odnesel niti centa in da ne bo dovolil, da bi ga prikazovali kot "največjo barabo".
Spomnimo, decembra lani je Jasnič napovedal, da na kongresu stranke DeSUS, ki bi moral biti ta mesec, ne bo kandidiral, ker meni, da morajo stranko prevzeti mlajše sile. Po njegovem mnenju bi stranka tudi morala zamenjati ime, saj bi tako lahko spet postala zanimiva za upokojence. Jasnič je zatrdil tudi, da bo stranko svojemu nasledniku predal v dobrem finančnem stanju, saj so prodali 200 kvadratnih metrov veliko stanovanje na Kersnikovi 6 v Ljubljani in s tem pokrili dolgove. Koliko so iztržili, ni želel razkriti. "Ni bilo druge poti kot prodati nepremičnino. Stranka DeSUS je s tem prosta vseh bremen in ostalo je še dovolj denarja za preživetje do naslednjih volitev," je dejal.
Po informacijah N1 naj bi odstopil tudi generalni sekretar stranke Bojan Potočnik.
Začasni predsednik stranke naj bi zdaj postal Anton Rifelj iz Mozirja, začasni podpredsedniki pa Drago Kocbek, Milena Vrenčur in Silvo Grdešič. Strankin kongres naj bi bil po informacijah N1 aprila, ko naj bi legitimirali danes postavljeno začasno vodstvo, januarja prihodnje leto pa bo sledil redni kongres.
Jasnič je vodenje stranke prevzel junija 2021. DeSUS, ki je bila vse od leta 1996 parlamentarna stranka, je na državnozborskih volitvah podprlo 0,66 odstotka volivcev, stranki pa tako ni uspel preboj v parlament. Jasnič je tedaj ponudil svoj odstop, ker naj bi bilo to ob doseženem volilnem rezultatu "higienično". Izvršni odbor njegovega odstopa ni sprejel in je Jasniču izrekel zaupnico.
DeSUS je bila v DZ prvič izvoljena leta 1996, odtlej je bila s svojimi poslanci ves čas zastopana v DZ in bila s kratkim predahom leta 2000 tudi del vseh vladnih koalicij. Svoj najboljši rezultat je stranka dosegla na volitvah leta 2014, ko je osvojila 10 poslanskih mest. Na volitvah leta 2018 je ta rezultat prepolovila, po burnem dogajanju v stranki v zadnjih letih pa je DeSUS konec mandata pričakala precej oslabljena.
V letu in pol so v stranki trikrat izbirali predsednika, po izstopu stranke iz vlade Janeza Janše pa se trenja v stranki niso umirila, del članstva se je stranko odločil zapustiti, med vodstvom in strankino poslansko skupino se je zaradi poslanske podpore predlogom vlade večkrat zaostrilo. Med kandidati DeSUS na tokratnih volitvah tako ni bilo nobenega od poslancev, ki so bili na listi stranke izvoljeni na prejšnjih volitvah.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.