Javnomnenjska raziskava Vox populi, ki jo opravlja Ninamedia, kaže, da delo vlade kot neuspešno ocenjuje že kar 78,6 odstotka državljanov, kar je 0,3-odstotne točke več kot v januarju. Delo vlade pa podpira 17,5 odstotka anketirancev, kar je sicer 1,6-odstotne točke več kot januarja. V zadnjem letu se je delež nezadovoljnih povečal za tretjino, v primerjavi z letom 2009 pa jih je kar dvakrat več.
Sodelujoči v raziskavi so z ocenami od ena do pet ocenjevali tudi delo politikov. Najbolj priljubljen politik ostaja predsednik države Danilo Türk, ki je v primerjavi s prejšnjim mesecem dobil praktično enako oceno (3,57), na drugem mestu je evropski komisar Janez Potočnik, ki pa je pridobil slabe tri desetinke (3,56). Tretji je predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec, ki je pridobil malenkost več kot Potočnik, četrta je obrambna ministrica Ljubica Jelušič, peti pa je predsednik SLS Radovan Žerjav.
Sledijo še minister za zdravje Dorjan Marušič, predsednik DZ Pavel Gantar, ljubljanski župan Zoran Janković, minister za razvoj Mitja Gaspari, evropski poslanec Jelko Kacin, poslanec SD Miran Potrč, minister za šolstvo in šport Igor Lukšič in evropski poslanec Lojze Peterle. Na 14., 15. in 16. mestu so se zvrstile tri ministrice. Najvišje je notranja ministrica Katarina Kresal, za njo je ministrica za gospodarstvo Darja Radić, nato pa je še ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. 17. je predsednik SNS Zmago Jelinčič, nato pa sledita predsednika največjih parlamentarnih strank. Premier in predsednik SD Borut Pahor je na 18. mestu in je v primerjavi s prejšnjim mesecem malo pridobil, sledi pa mu predsednik SDS Janez Janša, ki je v primerjavi z januarjem malo izgubil. Za njima je na lestvici še predsednik Zaresa in minister za visoko šolstvo Gregor Golobič. Na repu lestvice pa sta poslanca SDS Andrej Vizjak in Branko Grims.
SDS še vedno najbolj priljubljena
Če bi bile volitve danes, bi največ glasov prejela Janševa stranka SDS. Volilo bi jo 19,3 odstotka volivcev, na drugem mestu bi bili Socialni Demokrati, ki bi dobili 10,3 odstotka glasov, tretji bi bil DeSUS s 8,8-odstotno podporo, četrti SNS, ki bi ga volilo 4,8 odstotka vprašanih, sledijo pa še LDS, SLS in Zares. LDS bi dobila 4,6 odstotka glasov, SLS 4,2, Zares pa le 2,2 odstotka glasov, kar je pol odstotka manj kot pretekli mesec. V primerjavi z januarjem je največ pridobila stranka DeSUS, ki bi dobila 1,8 odstotka več glasov, največ pa je izgubila stranka SDS, kar 2,4-odstotne točke. 21,5 odstotka vprašanih jih je dejalo, da se trenutno ne morejo odločiti, koga bi volili, 22,1 odstotka pa se volitev ne bi udeležilo.
KOMENTARJI (970)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.