Slovenija

Z Ruplom o meji s Hrvaško

Ljubljana, 15. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zunanji minister Rupel je na seji OZP zatrdil, da slovenska vlada ni spremenila stališča do reševanja vprašanja meje s Hrvaško.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

V odgovoru na več poslanskih vprašanj v zvezi z njegovim nedavnim srečanjem s hrvaškim kolegom Miomirjem Žužulom je Dimitrij Rupel pojasnil, da za Slovenijo vodilo ostaja sporazum Drnovšek-Račan, vendar se Slovenija ne boji niti arbitraže, čeprav je minister prepričan, da spričo okoliščin dogovor o tem pred koncem leta ne bo mogoč.

Zunanji minister je dejal, da je s takšnim stališčem seznanil hrvaškega kolega in mu tudi povedal, da bo v primeru arbitraže o meji Slovenija vztrajala pri tem, da je predmet arbitraže sporazum o meji, ki sta ga parafirala tedanja premiera Janez Drnovšek in Ivica Račan. Hrvaška stran se namreč zavzema za to, da bi bila predmet arbitraže le meja na morju, vendar Slovenija, kot je poudaril Rupel, ne bo pristala, da se omenjeni sporazum anulira.

Po besedah zunanjega ministra obstajajo tri možnosti glede reševanja vprašanja meje, namreč dokončanje postopka v zvezi s sporazumom Drnovšek-Račan, arbitraža, pri čemer mora biti njen predmet prav ta sporazum, tretja možnost pa je, da strani zadevo pustita odprto in počakata na boljše čase. Povedal je še, da ga kolegi iz Evropske unije in zveze Nato pogosto sprašujejo, kdaj bo Slovenija končno uredila odprta vprašanja s Hrvaško. Nerešeno vprašanje meje sicer po njegovem mnenju ne more vplivati na to, ali bo Slovenija čez dve leti postala polnopravna članica schengenskega sporazuma, na kar je opozoril poslanec ZLSD Aurelio Juri.

V odgovoru na vprašanje poslanca SDS Jožefa Jerovška, ali so stališča glede reševanja problemov s Hrvaško v vladi oziroma med njim in premierom Antonom Ropom usklajena, je zunanji minister dejal, da usklajevanje poteka. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je od Rupla zahteval odgovor v zvezi z izjavo hrvaškega ministra Žužula, da naj bi se strani že do konca leta dogovorili o tehničnih vidikih arbitraže. Kot je zatrdil Rupel, je Žužulu povedal, da pogovorov o arbitraži pred koncem tega leta ne bo mogoče začeti. Na Kacinovo vztrajanje je Rupel pojasnil, da s hrvaškim ministrom dogovora, o kakršnem je ta govoril, nista sprejela.

OZP se je v nadaljevanju seje iz ust turškega veleposlanika v Sloveniji Balkana Kizidelija seznanil s turškimi pogledi na združevanje Cipra. Kot je poudaril veleposlanik, si Turčija želi, da bi na referendumu 24. aprila obe strani glasovali za predlog generalnega sekretarja ZN Kofija Annana. Odbor je imel na dnevnem redu tudi več predlogov zakonov o ratifikaciji mednarodnih pogodb.

Anton Rop
Anton Rop FOTO: POP TV

Predsednik vlade in LDS Anton Rop je po današnji seji izvršnega odbora LDS komentiral tudi izjave zunanjega ministra Dimitrija Rupla po petkovem srečanju s hrvaškim zunanjim ministrom Miomirjem Žužulom, češ da sta s slednjim prvič govorila o možnosti začetka pogovorov o okviru, predmetu in kontekstu arbitraže o meji, kar bi bilo lahko pripravljeno do konca leta. Po Ropovih besedah so slovenska stališča jasna: "Sporazum Drnovšek-Račan je nekaj, kar je in bo vedno osnova za naša pogajanja s Hrvaško, tudi ko se razpravlja o morebitni arbitraži."

Rop sicer ne vidi povezave med Ruplovim pismom v zvezi s kandidaturo Zdenke Cerar za ministrico in po mnenju nekaterih Ruplovo "solo potezo" glede arbitraže v pogovorih z Žužulom, ki naj bi bila za nekatere vidne člane LDS "kaplja čez rob". Dejal pa je, da gre pri vprašanju meje s Hrvaško za razpravo, ki je "zelo pomembna z vidika pozicioniranja slovenske vlade in države".

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12