Izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm je na današnji novinarski konferenci dejala, da se bo s predlagano pokojninsko reformo še povečala razlika med plačami in pokojninami. V ZSSS in v Sindikatu upokojencev Slovenije ocenjujejo, da bodo s pokojninsko reformo pokojnine nižje in bo vse več upokojencev revnih.
Z novim zakonom bodo po izračunih ZSSS pokojnine tako nizke, da bo večina upokojencev prisiljena zaprositi za socialnovarstveni prejemek, razlika med plačami in starostno pokojnino pa bo čedalje večja. Böhmova je na novinarski konferenci v Ljubljani izpostavila ugotovitev Fiskalnega sveta v letnem poročilu, da je vprašljivo doseganje cilja zagotavljanja primernih pokojnin.
"Reforma določa nadomestitveno razmerje med prvo pokojnino in zadnjo plačo v višini 60 odstotkov. To je nižje od primernega nadomestitvenega razmerja v višini 70 odstotkov, ki po merilih OECD še omogoča ohranjanje primernega življenjskega standarda ob upokojitvi. Zaradi nezadostnosti pokojnin iz drugega in tretjega stebra je lahko tveganje revščine starostnikov pereče vprašanje v prihodnosti," v poročilu ugotavlja Fiskalni svet, posvetovalno vladno telo.
Spremembe pokojninskega zakona so potrebne, vendar bi morale nastati s soglasjem socialnih partnerjev, menijo v Sindikatu upokojencev Slovenije. Reforma je po besedah predsednika sindikata Konrada Breznika neprijazna tako za delavce kot za upokojence. Nesprejemljive so, dodaja, tudi grožnje vlade, da bo z zavrnitvijo reforme prišlo do nižanja plač, pokojnin in socialnih transferov.
SDS: Sistem bo še bolj nepravičen
Sedanji pokojninski sistem postaja z reformo še bolj nepregleden, nestimulativen in nepravičen, ocenjujejo v poslanski skupini SDS. Po besedah poslanca Franceta Cukjatija bi bilo treba reformo sprejeti do leta 2015, vendar ne le s kozmetičnimi popravki, kot je ta, temeljiti pa bi morala na spodbujanju gospodarstva in zaposlovanja.
Zagovorniki pokojninske reforme se po besedah Cukjatija zatekajo k zavajajočim trditvam, pri čemer navaja tudi napovedi nižanja pokojnin, plač in socialnih transferov v primeru padca reforme.
Cukjati je na novinarski konferenci v DZ izpostavil predvidevanje vlade, da bi prvo leto z reformo prihranili 37 milijonov evrov. Toda če bi le zaposlili 10.000 brezposelnih, ki bi prejemali 1000 evrov plače neto, vplačevali prispevke in ne bi prejemali socialnih transferjev, bi pridobili okoli 60 milijonov evrov letno, zagotavlja poslanec.
SDS vztraja na uvedbi osebnega pokojninskega računa. Po besedah Cukjatija so predlagali, da bi vsak upokojenec ne glede na delovno dobo prejel 200 evrov, ostanek v pokojninski blagajni pa bi se podelil glede na vplačane prispevke posameznika. To bi bil skoraj enak prihranek "kot je optimistični obračun vlade" s sprejetjem reforme.
Na vprašanje, zakaj reforme ni sprejela že prejšnja vlada, pa Cukjati odgovarja, da je tedaj šele začel veljati sedanji zakon, v pokojninski blagajni pa še ni bilo takega primanjkljaja.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.