Velik igralniški projekt, ki ga na Goriškem načrtujeta družbi Hit in Harrah's Entertaiment, zeleno luč pa mu je prižgala tudi vlada, ima lahko za lokalno okolje dolgoročne negativne posledice, zato bi o tem svoje mnenje morali povedati tudi prebivalci, so prepričani v Goriškem društvu za kakovost bivanja. Tako od županov novogoriške, šempetrsko-vrtojbenske, renško-vogrske in ajdovske občine zahtevajo, da do konca septembra razpišejo posvetovalne referendume, sicer bo s postopki začela civilna iniciativa.
Goriško društvo za kakovost bivanja, ki že dalj časa opozarja na negativne učinke igralništva, zlasti na zasvojenost z igrami na srečo, je svojo pobudo za razpis referenduma o projektu megazabavišča predstavilo na sredini večerni novinarski konferenci. Po besedah predsednice društva Lucije Mozetič je 750 milijonov evrov vreden projekt škodljiv tako z gospodarskega vidika kot zaradi posledic na družbo, saj na Goriškem ni dovolj brezposelnih, ki bi zasedli predvidenih 3000 novih delovnih mest.
Tudi prizadeti morajo odločati
"Pri tako pomembni odločitvi, kot je izgradnja megazabavišča, ki prinašala usodne posledice ne le naši, ampak tudi naslednjim generacijam, bi morali imeti možnost odločanja tudi prizadeti. Mislim, da bi bila dolžnost občin, da pozovejo ljudi na referendum. Če občine k temu ne bodo želele pristopiti, bo civilna iniciativa sama sprožila pobudo in izvedla referendum," je stališče društva predstavila zdravnica in novogoriška mestna svetnica Nada Gortnar.
Z večjo dostopnostjo iger na srečo se poveča delež odvisnikov od iger na srečo med bližnjimi prebivalci, zlasti v oddaljenosti do deset kilometrov od igralnice, pa tudi delež odvisnikov med zaposlenimi, je opozorila Gortnarjeva. "Največji odvisniki od igralništva so politiki," pa je dodal član društva Vinko Torkar, po čigar besedah nameravata investitorja projekt megazabavišča najverjetneje uresničiti na zemljiščih, ki jih že imata v lasti.
V Evropi so v dveh primerih odvisniki od iger na srečo že uspešno iztožili, podobnih tožb pa naj bi bilo vse več. "Če pa bo odvisnost med zaposlenimi v igralništvu pristala med poklicnimi boleznimi, in upravičeno lahko pričakujemo, da se bo to zgodilo, bomo imeli tak družbeni problem, kot ga poznamo pri tožbah zaradi azbestoze," je še poudarila Gortnarjeva.
Pobudnikom za razpis lokalnega referenduma o projektu megazabaviča se je pridružil tudi gospodarstvenik Radovan Grapulin, sicer podpredsednik upravnega odbora severnoprimorske območne gospodarske zbornice. Kot je pojasnil, projektu ne nasprotuje, če bi država igralniški koncesijski denar namenila regijskemu razvojnemu skladu v okviru projekt In-Prime.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.