Slovenija

Z referendumom do celotnih vlaganj

Ljubljana, 21. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik DZ Borut Pahor je določil rok za zbiranje 40.000 potrebnih podpisov za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom novele zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.

Predsednik upravnega odbora Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje Darko Fras, ki je pobudo za razpis referenduma vložil v DZ, je ob tem povedal, da so takšno odločitev pričakovali in da bodo v združenju aktivno pričeli s zbiranjem podpisov. Fras opozarja, da je junija dokončno uzakonjeni način vračanja prekomernih telekomunikacijskih vlaganj nepravičen, saj predvideva le od 20- do 40-odstotno vračilo, odvisno od obdobja, v katerem so bile pogodbe sklenjene.

V primeru, da bodo pobudniki za razpis referenduma zbrali 40.000 podpisov in da bo referendum uspel, bodo imeli upravičenci pravico do vračila vlaganj ne glede na datum sklenitve pogodbe s predniki Telekoma Slovenije in samoupravnimi interesnimi skupnostmi in sicer v celoti, ne le od 20 do 40 odstotkov, ki so sedaj določeni prav glede na datum sklenitve pogodbe. Med drugim bo morala vlada, v primeru sprejetja referenduma, z vračili pričeti v roku enega meseca po prvem vplačilu kupnine od privatizacije državnega deleža v Telekomu Slovenije.

Podpisi se lahko začnejo zbirati 23. oktobra

Fras je pobudo za razpis referenduma v DZ vložil v petek. Potem, ko so v DZ ugotovili, da so izpolnjeni vsi pogoji, je predsednik DZ določil datum za zbiranje podpisov. Ti se lahko pričnejo zbirati v sredo 23. oktobra, zadnji dan pa je 6. december, ko je po zakonu že potrebno vložiti zahtevo za razpis referenduma.

Referendumsko vprašanje, na katero bomo volilci odgovarjali, če bo predlagateljem uspelo zbrati 40.000 potrebnih podpisov, se glasi: "Ali naj se z zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje uredi vprašanje upravičencev do vračila vlaganj tako, kot je predlagano, in sicer da bi imeli upravičenci pravico do vračila vlaganj ne glede na datum sklenitve pogodbe s predniki Telekoma Slovenije in samoupravnimi interesnimi skupnostmi; da se plačani znesek po pogodbi, ki predstavlja vlaganje v telefonske centrale, medkrajevne vode in krajevna telefonska omrežja, v celoti povrne v denarnih sredstvih; da se začne vračati upravičencem v roku enega meseca po prvem vplačilu kupnine od privatizacije državnega deleža v Telekomu Slovenije."

Združenje je uveljavitev zakona o vračanju prekomernih vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje že skušalo preprečiti takoj po njegovem sprejetju, maja letos, pri čemer je že napovedovalo tudi vložitev referendumske pobude. Odložilni veto je omenjeni zakon je nato konec maja izglasoval državni svet, vendar pa ga je DZ med vnovično presojo 18. junija z zahtevano večino 46 poslancev dokončno sprejel.

Kot predvideva junija sprejet zakon, naj bi več kot 150.000 vlagateljem, predvsem z manj razvitih in demografsko ogroženih območij Slovenije, ki so v obdobju od leta 1974 do začetka leta 1995 za telefonski priključek plačali več kot ostali, povrnili od 20 do 40 odstotkov vloženih sredstev. Po izračunih vlade bi za to potrebovali približno osem milijard tolarjev, začetek izvajanja zakona pa je vezan na privatizacijo Telekoma Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10