V slovenski javnosti je danes odjeknila novica, da nova koalicijska pogodba prinaša dodatne obdavčitve zdravstvenega zavarovanja. Nova vlada bi tako slovenskim zavarovalnicam naložila 6,5-odstotni davek na promet od zavarovalnih poslov, poročajo Finance.
Trenutno so omenjenega davka oproščene vse zavarovalnice, ki v svoji ponudbi nudijo državljanom dopolnilno zdravstveno zavarovanje. To so zavarovalnice Adriatic Slovenica, Vzajemna in Triglav.
V koalicijski pogodbi namreč piše, da "bodo zakonsko spodbudili neprofitno izvajanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, profitno pa bo postalo zavezano plačilu davka na promet od zavarovalnih poslov“. Potrebno pa naj bi bilo preučiti tudi možnost, da bi dopolnilno zdravstveno zavarovanje nudil tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje RS (ZZZS).
V primeru, da bo koalicijska pogodba sprejeta v celoti, bi najverjetneje sledilo, da vse tri omenjene zavarovalnice pričnejo plačevati davek. Kar pa bi za državljane pomenilo, da bi bili njihovi računi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje višji.
ZZZS bi se izognil obdavčitvi, najverjetneje pa tudi Vzajemna, saj je organizirana kot vzajemna zavarovalnica. To pomeni, da ni organizirana kot običajna profitna delniška družba, saj so njeni lastniki zavarovanci sami. Vzajemna in ZZZS bi se lahko izognila plačilu davka z izgovorom na neprofitnost.
Adriatic Slovenica: V nasprotju z javnim interesom
"Stavek v prvem predlogu koalicijske pogodbe 'da bomo zakonsko spodbudili neprofitno izvajanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, profitno pa bo postalo zavezano plačilu davka na promet od zavarovalnih poslov' je težko razumeti, ker je to dejansko že uresničeno. Ali je bilo morda mišljeno kaj drugega pod 'neprofitno izvajanje dopolnilnega zavarovanja', pa v tem trenutku lahko odgovori le predlagatelj,“ so za 24ur.com sporočili iz zavarovalnice Adriatic Slovenica. Opozorili so tudi, da je bil davek v dopolnilnem zavarovanju ukinjen s 1.3. 2006 zaradi t.i. javnega interesa, saj bi se premija podražila za vse zavarovance za najmanj 6,5 odstotka. "Da bi se ponovno uvedel davek, bi bilo torej v nasprotju z zakonskim javnim interesom,“ menijo v AS.
Davek na promet od zavarovalnih poslov (DPZP) se namreč plačuje za vsa zdravstvena zavarovanja, katerih trajanje je krajše od 10 let, razen dopolnilnega. Davek je vračunan v premijo, ki jo plača zavarovanec, odvede pa ga zavarovalnica. Davek znaša 6,5 % na premijo. Vsa nadstandardna zavarovanja, tako dodatna, vzporedna in nadomestna, so profitna zavarovanja in jih lahko ponujajo vse zavarovalnice ne glede na njihovo statusno obliko (delniške družbe, vzajemne), so za 24ur.com razložili v AS.
"Zaradi taistega javnega interesa je zakon uvedel tudi druge omejitve pri izvajanju, zaradi katerih težko govorimo o profitnosti tega zavarovanja: višino premije kontrolira pooblaščeni aktuar in Agencija za zavarovalni nadzor, polovica dobička se mora uporabiti izključno za izvajanje tega zavarovanja. Zaradi javnega interesa je bila uvedena tudi izravnalna shema in enaka premija za zavarovance iste zavarovalnice. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje torej že deluje po izrazitem solidarnostnem principu in se v taki ureditvi lahko smatra za neprofitno," opozarjajo v AS.
'Konflikt interesov'
"ZZZS je od leta 1992 do 1999 že ponujal zasebna zdravstvena zavarovanja, vendar je bilo z zakonsko ureditvijo leta 1999 ločeno izvajanje obveznega in prostovoljnega zavarovanja, nosilec obveznega zavarovanja ne more izvajati poleg obveznega tudi dopolnilnega in drugih zdravstvenih zavarovanj. Razlogov je bilo več, predvsem gre za konflikt interesov, kar nazadnje čuti zavarovanec," odgovarjajo v zavarovalnici AS na vprašanje, kako komentirajo, da bo morda ZZZS ponujala dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.