Izteče se namreč prehodno obdobje, v katerem si je Slovenija izpogajala nižjo obdavčitev za stanovanja. Višji DDV pa bo veljal le za stanovanja, ki niso del socialne politike.
DZ je novelo zakona o DDV sprejel oktobra, ko je v slovenski pravni red vnesel še nekatere druge evropske direktive s področja DDV.
Za prehodno obdobje, v katerem velja nižja stopnja obdavčitve stanovanjskih objektov za trg, se je Slovenija dogovorila ob vstopu v EU. Vse od tedaj so bile tako navedene novogradnje obdavčene z 8,5-odstotno stopnjo DDV. Z letom 2010 se, kot rečeno, prehodno obdobje ukinja in za stanovanjske objekte, ki niso del socialne politike, se bo uvedla splošna, 20-odstotna stopnja DDV.
V sklop socialne politike sodijo vsa stanovanja z uporabno površino do 120 kvadratnih metrov ter vse enostanovanjske hiše z uporabno površino do 250 kvadratnih metrov. Takšnih je po izračunih vlade malo. Kot je ob obravnavi zakona v DZ povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar, se bo nižja stopnja DDV tudi po novem letu ohranila za približno 95 odstotkov vseh stanovanjskih objektov v Sloveniji.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.