
Novela zakona o medijih, ki jo je vlada pripravila za prvo obravnavo v državnem zboru, bo zagotovila pogoje za medijski pluralizem in uskladila področje s pravim redom Evropske unije.
Novela je nujno potrebna zaradi usklajevanja s spremembami zakonodaje s področja telekomunikacij in uskladitve z zakonodajo, ki ureja dostop do informacij javnega značaja, je povedala ministrica za kulturo Andreja Rihter. Po njenih besedah je cilj zakona med drugim izboljšati sistem podeljevanja soglasij za pridobivanje več kot 20–odstotnega lastninskega deleža v izdajateljskih medijih zaradi namena ohranjanja medijskega pluralizma.
Predlog sicer ne zajema določil o omejevanju na področju distribucije, saj je ministrstvo namreč ugotovilo, da je položaj na področju distribucije tiskanih dnevnikov v Sloveniji zelo specifičen.
Lažje do informacij javnega značaja?

Novela prinaša tudi ureditev dostopa do javnih informacij za medije in ureditev pravice do pritožbe v primeru pridobivanja informacij javnega značaja, pri čemer se sklicuje na zakon o dostopu do informacij javnega značaja. S tem novela določa primernejše roke za medije, je prepričana Rihtarjeva. Spreminjajo se tudi določila, ki veljajo za dostop medijev do informacij, ki kot takšne ne veljajo za informacije javnega značaja, vendar jih lahko mediji kljub temu zahtevajo od javnih oseb na podlagi ustavne pravice državljanov do obveščenosti. Omenjene informacije so javne osebe dolžne posredovati, v kolikor to ne pomeni kršitve varovanja osebnih podatkov. "Novo besedilo tako določa sodobnejšo dikcijo, hkrati pa določa roke za medije in zavezance za posredovanje informacij, ker se je glede na veljavno zakonodajo v praksi pokazalo kot večja pomanjkljivost," je povedala Rihterjeva.
Glede harmonizacije določil o doseganju programskih kvot s pravnim redom EU pa spremembe zakona bolje opredeljujejo derogacijo oz. razveljavitev izpolnjevanja programskih kvot za tiste televizijske izdajatelje, katerih program je namenjen lokalnemu občinstvu. Derogacija sicer izhaja iz 9. člena direktive EU o televiziji brez meja, po katerem lokalnim televizijam ni potrebno izpolnjevanje programske kvote. Sedanji zakon o medijih so po razlagi Evropske komisije hipotetično dopuščale, da so derogacije upravičene tudi regionalne televizije, kar je za komisijo nesprejemljivo.