O tem, da naj bi Slovenija želela graditi plinski terminal v Kopru, je v ponedeljek govoril podtajnik pri italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia, ki je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa dejal, da je slovenska stran dala to vedeti italijanski strani. Podrobnosti ni pojasnil, je pa dejal, da naj bi Slovenija nasprotovala gradnji podmorskega plinovoda, ki bi žaveljski terminal povezoval s plinsko centralo v Vilešu v Furlaniji, saj naj bi se zavzemala za gradnjo plinovoda na kopnem.
Po pisanju današnjega Il Piccola in Primorskega dnevnika pa je za Menio slovenski veto na žaveljski terminal popolnoma neupravičen in neprimeren, saj naj bi Ljubljana želela preprečiti italijanske načrte, po drugi pa si na tihem prizadeva za koprski terminal. Dnevnik Il Piccolo trdi, da obstaja nepodpisan dokument oziroma tako imenovani "no paper", ki vsebuje predlog ekipe slovenskih tehnikov in politikov, ki so se v zadnjih mesecih ukvarjali s tem vprašanjem. Po pisanju Il Piccola naj bi Slovenija zahtevala, da se Italija odpove gradnji morskega terminala sredi Tržaškega zaliva, naj pa ne bi nasprotovala gradnji kopenskega terminala pri Žavljah, če bi se gradil z uporabo najboljših možnih tehnologij in če bi znižali vpliv na okolje na najmanjšo stopnjo ter če bi Italija ne nasprotovala morebitni gradnji slovenskega plinskega terminala v Kopru.
Ministrstvo: Nobenega dokumenta ni
Na ministrstvu za okolje in prostor pravijo, da so s pisanjem dnevnika seznanjeni in da z dokumentom, kot ga omenja italijanski časnik, niso seznanjeni. Kot dodajajo na ministrstvu, je slovenska vlada o plinskih terminalih nazadnje razpravljala na svoji redni seji 10. junija, sklepi pa so znani in ostajajo nespremenjeni: ministrstvo za okolje in prostor mora do 30. septembra letos pripraviti dokument za predhodni postopek pred Evropsko komisijo, ki je obvezni korak za začetek postopka pred Evropskim sodiščem glede kršitev Italijanske Republike zaradi čezmejnih vplivov na okolje predvidenih plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in njegovem obalnem območju. Prav tako je vlada ministrstvu naložila, da skupaj z vsemi pristojnimi ministrstvi in vladnimi službami do konca septembra pripravi scenarij oz. izhodišča za pogovore z Italijo o vseh večjih energetskih, prometnih in drugih projektih, tako na italijanski kot slovenski strani severnega Jadrana in njegovega obalnega območja, ki bi lahko imeli pomembne čezmejne vplive na okolje.
Popovič: V Ljubljani so očitno 'znoreli'
Proti terminalu v Kopru se je v sredinem pogovoru za Il Piccolo spet zavzel koprski župan Boris Popovič, po čigar besedah naj bi v Ljubljani "znoreli", medtem ko krajevni predstavnik naravovarstvene organizacije WWF Dario Predonzan v sporočilu za javnost zahteva, naj se omenjeni "no paper" dokument, če seveda obstaja, objavi, saj gre za zelo pomembno zadevo, o kateri mora biti javnost seznanjena. WWF po poročanju Primorskega dnevnika očita italijanskemu ministrstvu za okolje protislovna stališča in tudi manipuliranje podatkov, vendar je tudi Slovenija dolžna, da svoji javnosti pojasni stališča o teh vprašanjih. Il Piccolo danes piše še, da naj bi na slovenskem ministrstvu za okolje v zvezi z vsebino omenjenega dokumenta vladala velika zadrega.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.