Pogajanja med sindikati javnega sektorja in vlado je zmotil predlog zaostritve pogojev za upokojevanje. Sindikati so že začeli groziti z referendumom, na koncu pa sta se "sprti" strani vendarle dogovorili, da bo vlada umaknila dopolnilo, ki spreminja pogoje upokojevanja, s čimer so se dolgotrajna pogajanja o predlaganih varčevalnih ukrepih vlade tudi zaključila.
Po besedah vodje vladne pogajalske skupine in ministra za delo Andreja Vizjaka je koalicija dopolnilo vložila zato, ker so iskali prihranke zaradi vseh približevalnih predlogov, na katere je vlada pristala na področju socialne in družinske politike. Čeprav vladna stran meni, da je dopolnilo vsebinsko in strokovno utemeljeno, pa so ga po Vizjakovih besedah pripravljeni umakniti iz zakona, a se bodo o tem pogajali v okviru socialnega sporazuma. Ne želijo namreč, da bi bila to točka, zaradi katerega bi padel celotni paket varčevalnih ukrepov, je dejal.
Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je po koncu pogajanj dejal, da je pokojninsko dopolnilo igralo v današnjih pogajanjih dominantno vlogo, saj so "praktično vsi sindikati v tej državi zahtevali brezpogojni umik tega člena kot predpogoj zapiranja stavkovnega dogovora".
Dopolnino je predvidevalo, da se do konca leta 2014 črta uveljavljanja študijske dobe in vojaškega roka, moški pa si tudi ne bi mogli znižati upokojitvene starosti zaradi vzgoje in skrbi za otroka. S tem bi se tudi zvišala starostna meja za upokojitev. V proračunu naj bi tako privarčevali okoli 27 milijonov evrov na letni ravni.
'Izredno resen, grob in enostranski poseg'
Takoj po najavi pokojninskega dopolnila so se odzvali tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), kjer so posege v Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju označili za grobe. Predsednik svobodnih sindikatov Dušan Semolič je tako poslance pozval, naj predlaganega amandmaja ne sprejmejo oziroma naj ga umaknejo. V nasprotnem primeru bi namreč vložili ustavno presojo, v zadnji vrsti pa bi se poslužili tudi referenduma.
Semolič je opozoril, da leto dni po referendumski zavrnitvi pokojninske reforme ni mogoče spreminjati upokojitvenih pogojev. "Spreminjanje pogojev za upokojevanje ni bilo vključeno v vsebino, ki je bila predmet dialoga med vlado in sindikati," je poudaril. "Takšen predlog, ki je prišel v ponedeljek, nas je presenetil," je dodal.
Kršenje referendumske zakonodaje?
Že na parlamentarnem odboru za izredno sejo državnega zbora je nekatere opozicijske poslance zanimalo, ali je spremembe pokojninske zakonodaje dopustno spreminjati glede na to, da lani sprejeta pokojninska reforma ni bila potrjena na referendumu. Poslanka SD Andreja Črnak Meglič je opozorila, da gre pri ''mini pokojninski reformi'' za kršenje zakona o referendumu. Direktor za delovna razmerja in pravice iz dela Peter Pogačar je poslancem nato odgovoril, da glede tega ni nobene bojazni, saj nobena od rešitev, ki je predlagana, v omenjeni reformi ni bila predlagana.
KOMENTARJI (351)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.