Zavod za zaposlovanje brezposelnih ne bo spodbujal k malemu delu, temveč bo to prostovoljna odločitev, ki bo brezposelnim omogočala stik s trgom dela in dodatni zaslužek, je na vladi poudarila direktorica zavoda Lučka Žižek. Pričakuje, da bo malo delo prineslo več rednih zaposlitev, kar pomeni tudi več delovnih mest za brezposelne.
Na Zavodu za zaposlovanje in tudi v direktoratu za zaposlovanje na ministrstvu za delo ocenjujejo, da se bo z zakonom o malem delu že v prvem letu odprlo okoli 10.000 delovnih mest, več kot 5000 predvidoma le v gostinski dejavnosti. To pomeni, da bo več delovnih mest tudi za brezposelne, sta v sklopu predreferendumske kampanje o malem delu poudarili Žižkova in direktorica direktorata za trg dela in zaposlovanje Damjana Košir. S tem sta odgovorili tudi na vprašanje, za koliko bi se lahko dejansko znižalo število brezposelnih zaradi malega dela.
Nasprotniki sicer opozarjajo, da novih delovnih mest zaradi malega dela ne bo, slednje so napovedali tudi v javni upravi, kjer po nekaterih podatkih dela okoli 20 odstotkov vseh delovno aktivnih študentov. Koširjeva pa zagotavlja, da številni delodajalci že napovedujejo redne zaposlitve, saj dela, ki ga sedaj za polni delovni čas dela en študent, ne bodo mogli nadomestiti s tremi malimi delavci, kot bi kazalo zaradi omejitev. Direktorica direktorata izpostavlja še, da bodo brezposelni, ki bodo opravljali malo delo, ohranili status brezposelnega in tudi vse ugodnosti iz tega. Dobili bodo možnost dodatnega legalnega zaslužka, pridobivanja delovnih izkušenj in delovne dobe, je poudarila.
V podmladku Nove Slovenije, Mladi Sloveniji, se z navedbami Lučke Žižek ne strinjajo. Označili so jih za zavajajoče in neosnovane. Kot so opozorili, primeri iz tujine kažejo, da je malo delo najbolj prizadelo prav brezposelne osebe. Po njihovem mnenju bodo brezposelni "večni mali delavci", redna zaposlitev pa se jim bo oddaljila. Vladi zato očitajo, da brezposelnim namesto redne zaposlitve in s tem možnosti normalnega in kakovostnega življenja ponuja "neko malo delo".
Ministrstvo za delo v predreferendumski kampanji po mnenju ŠOS grozi z izgubo štipendij
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je ogorčena nad izjavo Zorana Kotolenka z ministrstva za delo, da v primeru neuveljavitve zakona o malem delu ne bo dovolj denarja za štipendije. To je po njihovem mnenju laž, saj državne in Zoisove štipendije niso odvisne od izida referenduma, ker se financirajo iz državnega proračuna.
Kot so sporočili iz ŠOS, s takšnimi "populističnimi izjavami" ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve zavaja javnost, saj se iz koncesijske dajatve iz malega dela ne bodo (so)financirale vse štipendije, ampak samo kadrovske, ki jih podeljuje Javni sklad za razvoj kadrov in štipendiranje. "To pomeni, da mora država zagotoviti sredstva za štipendije iz državnega proračuna, torej te štipendije niso v nobeni meri vezane na izid referenduma o zakonu o malem delu," zatrjujejo v ŠOS.
Že zdaj velja, da se iz naslova občasnega in začasnega dela dijakov in študentov namenjajo sredstva za sofinanciranje le kadrovskih štipendij, navaja ŠOS in opozarja, da je ostalo nepodeljenih okoli 31 milijonov evrov iz koncesijske dajatve in čakajo na računu javnega sklada za razvoj kadrov.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.