"Leto 2021 prinaša vrsto zahtevnih carinskih in davčnih sprememb, povezanih z uvozom pošiljk z blagom na območje EU. Hkrati se v naslednjem letu zaostrujejo pravila pošiljanja pošiljk z blagom pod okriljem Svetovne poštne zveze. S 1. januarjem 2021 tako stopa v veljavo zahteva Svetovne poštne zveze, po kateri sta za vse pošiljke z blagom obvezna elektronski zajem vseh podatkov pred pošiljanjem ali najkasneje ob sprejemu pošiljke v prenos ter izmenjava podatkov med poštnimi operaterji," so zapisali na Pošti Slovenije.
Po novem bodo morale biti vse pošiljke, ki vsebujejo blago in jih bomo poslali izven območja EU, opremljene z obrazcem, ki vsebuje podrobnejši opis vsebine pošiljke. Obrazec eCN23 lahko z vnosom podatkov o pošiljki kreirate sami na tej povezavi. Obrazec lahko natisnete sami ali pa izberete možnost, da vam ga natisnejo na poštnem okencu (za to potrebujete zgolj potrditveno kodo, ki jo pridobite skupaj z obrazcem).
Zato se spreminjajo tudi cene, in sicer so bistvene spremembe vezane na vsebino pošiljk. Pisemske storitve bodo po novem razdeljene na dve skupini, in sicer na pošiljke, ki vsebujejo dokumente in korespondenco, ter na pošiljke, ki vsebujejo blago.
Blago bodo lahko uporabniki kljub temu še vedno pošiljali v paketnih pošiljkah, pošiljkah Hitre pošte ter poslovnem vrednostnem pismu.
Mednarodno pismo do 50 gramov, ki ga želimo poslati prednostno, trenutno stane 2,37 evra, s 1. januarjem 2021 pa bo pismo, ki vsebuje kar koli, kar ni papir, in ima do 250 gramov, postalo t. i. blagovno pismo brez sledenja. Za pošiljanje v države EU bomo tako odšteli 4,27 evra, za pošiljanje v ZDA pa na primer 5,31 evra (brez DDV).
Blagovno pismo s sledenjem (do 250 gramov), ki ga bomo želeli poslati v države EU, nas bo stalo 7,12 evra, za pošiljanje v druge evropske države bomo odšteli 6,84 evra (brez DDV), v ZDA in Kanado pa 9,21 evra (brez DDV). Trenutno pismo s sledenjem, ki vsebuje blago (do 500 gramov), za ostali svet (torej države izven EU) stane 6,83 evra brez DDV, s 1. januarjem 2021 pa bo blagovno pismo za ZDA in Kanado, če teža ne bo presegla 250 gramov, stalo 9,21 evra.
Pošta Slovenije je zapisala, da bodo z navedenimi spremembami zadostili zahtevam Svetovne poštne zveze. "V kolikor obveze ne bi izpolnili, bi prišli v situacijo, ko bi se pošiljke po prispetju v naslovno državo lahko zavrnile, pri čemer bi stroške vračila morala kriti Pošta Slovenije," so zapisali v odgovoru na novinarsko vprašanje.
V obrazložitvi dodajajo še, da se ne spreminjajo cene za prenos pošiljk, temveč storitve, ki so vezane na prenos blagovnih pošiljk. "Cene so odvisne od terminalnih stroškov in stroškov transporta do naslovnih držav in so tako stroškovno naravnane ter konkurenčne drugim ponudnikom prenosa mednarodnih blagovnih pošiljk. Pri stroškovni določitvi cen so še posebej pomembni tokovi pošiljk, pri čemer se v primeru pošiljanja večjih deležev količin pošiljk v države z višjimi terminalnimi stroški, posledično poviša tudi povprečna cena," so zapisali.
Z uvedbo že omenjenega obrazca eCN 23 za države EU pa Pošta zagotavlja uporabnikom tudi pošiljanje pošiljk, ki vsebujejo naprave z dopustnimi litijevimi baterijami in ostale dopustne izjeme v zračnem prometu pošte, kar doslej ni bilo mogoče.
Očitek, da se je slovenska pošta tako uvrstila med najdražje v Evropi, na Pošti Slovenije zavračajo, češ, da so cene konkurenčne drugim ponudnikom prenosa mednarodnih blagovnih pošiljk.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.