Geodetska uprava RS (Gurs) je v preteklih dneh uspešno končala prenos podatkov iz starega v novi državni koordinatni sistem, povezljiv z evropskim in svetovnim koordinatnim sistemom. Sloveniji je to uspelo med prvimi v Evropi. Gurs bo sicer še do leta 2021 zagotavljal podatke v obeh koordinatnih sistemih.
Projekt Transformacija v novi koordinatni sistem je bil del programa projektov eProstor. Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril generalni direktor Gursa Anton Kupic, je šlo za izjemno zahteven prenos podatkov, ki bo omogočil pravilno prikazovanje velike količine digitalnih prostorskih podatkov ter njihovo uporabo in medsebojno povezljivost znotraj Slovenije in širše.
"Izboljšave bodo omogočile elektronsko poslovanje v postopkih pridobitve gradbenega dovoljenja, priprave prostorskih aktov in evidentiranja nepremičnin. Aktivnosti bodo olajšale življenje vsem uporabnikom prostorskih podatkov," je dejal državni sekretar za področje prostora na ministrstvu za okolje in prostor Aleš Prijon.
Slovenija je z uvedbo novega državnega koordinatnega sistema, ki temelji na evropskem, sledila zahtevam in priporočilom evropske direktive, resolucije ZN o geoprostorskih podatkih in vsakodnevnim potrebam.
Prijon je ob tem spomnil, da je vlada že pred 15 leti sprejela strategijo osnovnega geodetskega sistema "in s tem začrtala svojo usmeritev k medopravilnosti, povezljivosti in dostopnosti do prostorskih podatkov".
Več o novem prostorskem sistemu.
Po zaključenem prenosu podatkov so zdaj na vrsti lastniki in upravljavci drugih prostorskih podatkov, je poudaril Kupic in priporočil, naj transformacije izvedejo z orodji, ki jih Gurs ponuja brezplačno. Brezplačno ponujajo tudi strokovno pomoč in podporo.
Uporabniki bodo lahko do konca leta 2021 dostopali do podatkov v obeh koordinatnih sistemih, a Gurs poziva, naj vsi čim prej preidejo na novi sistem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Izračun in primerjava koordinatnih sistemov
Koordinate piranske Punte v novem koordinatnem sistemu (D96/TM) so:
e 387.755,26 n 44.379,41
Koordinate piranske Punte v starem koordinatnem sistemu (D48/GK) so:
y 388.128,15 x 43.892,58
Kot v brošuri o transformaciji v novi koordinatni sistem navedli na Gursu, lahko opazimo, da se koordinate iste točke med obema sistemoma ne razlikujejo veliko – nekaj sto metrov. "Ta relativno 'majhna' razlika nam preprečuje, da bi zgolj na osnovi koordinat točk ugotovili, za kateri koordinatni sistem gre. Zato je zelo pomembno, da se na ravni države izbere trenutek, do katerega bo izvedena transformacija vseh prostorskih podatkov iz starega v novi koordinatni sistem in po katerem se bo v meritvah in prikazovanju rezultatov uporabljal samo še novi koordinatni sistem."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Priprave za izvedbo transformacije zbirk so potekale od začetka leta 2018, sama transformacija pa je bila uspešno izvedena v času od 4. januarja do 21. januarja 2019, so pojasnili na današnji predstavitvi projekta.
Čas je bil za 'modernizacijo'
Stari državni koordinatni sistem je veljal 70 let. Kot je pojasnil Klemen Medved z Gursa, temelji na izmerah iz časa Avstro-Ogrske, zato ima strokovno gledano več pomanjkljivosti. "Glavna razlika med starim in novim sistemom je v tem, da je novi enoten za celotno Evropo in skladen na mednarodni ravni. Tako omogoča enostavno povezljivost vseh geolociranih podatkov," je dodal.
Ena od zanimivosti je tudi ta: izhodiščna točka starega koordinatnega sistema je bila določena še v času, ko je naše ozemlje pripadalo avstro-ogrski monarhiji. Nahaja se na hribu Hermannskogel v bližini Dunaja. Kot referenčna ploskev je bil določen Besslov elipsoid, utemeljen leta 1841.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.