Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je predstavila predlog sprememb protitobačnega zakona. Nova zakonodaja med drugim predvideva večja opozorila o škodljivosti kajenja na cigaretni embalaži, prepoved tobačnih izdelkov z aromami, višje globe za nedovoljeno oglaševanje in licenciranje za prodajalce tobačnih izdelkov.
Spremembe zakonodaje sledijo evropski direktivi o zmanjšanju učinkov tobaka, pa tudi nacionalni resoluciji, "s katero smo si zadali cilj, da bomo zmanjšali posledice zaradi kajenja," je v uvodu novinarske konference povedala ministrica. Cilj te resolucije je, da bi bilo manj kot 5 odstotkov vseh prebivalcev Slovenije kadilcev.
Eden prvih ukrepov bodo slikovno-besedilna zdravstvena opozorila na embalaži cigaret, ta opozorila pa bodo vsebovala tudi informacije o načinih za opuščanje kajenja, je pojasnila ministrica. Opozorila bodo morala prekrivati dve tretjini sprednje in zadnje strani cigaretnih škatlic in bodo morala biti na vrhnjem robu škatlic.
V roku največ dveh let načrtujejo uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke, s čimer želijo doseči zmanjšanje privlačnosti tobačnih izdelkov. Kot je opozorila ministrica, se namreč tobačna industrija usmerja predvsem na mlade, da jih pridobijo v kadilske vrste, v Sloveniji pa je danes največja težava porast kajenja med dekleti in mladimi mamicami.
Z implementiranjem evropske direktive naj bi Slovenija uvedla tudi prepoved dajanja na trg tobačnih izdelkov z aromami in izdelkov z dodatki, kot so vitamini, zelišča ali poživila, ki ljudem na prvi pogled dajejo lažno slutiti, da je taka cigareta manj škodljiva od običajne.
Z novo zakonodajo bo celovito urejeno tudi področje elektronskih cigaret in novih tobačnih izdelkov. Prepovedana bo tudi prodaja tobaka in tobačnih izdelkov prek spleta.
Licence za prodajo tobaka in prepoved prodaje prek spleta
Prodajalci bodo morali pridobiti posebno licenco, če bodo želeli prodajati tobak. Licenčnina za prodajo tobaka bi znašala približno 200 evrov za vsako prodajno mesto, je pojasnila ministrica.
Da potrebujemo novo zakonodajo, je ministrstvo ugotovilo tudi zaradi številnih kršitev prepovedi prodaje cigaret mladoletnim osebam. Z uvedbo licenc računajo, da bi se stanje izboljšalo – saj bodo lahko kršiteljem licence odvzeli in jim s tem onemogočili prodajo tobaka. Licence za prodajo tobaka že poznajo v Avstriji in na Finskem.
Popolnoma bo prepovedano vsakršno oglaševanje cigaret, tudi na prodajnih mestih. Ti ne bodo smeli biti vidni. Prav tako bo prepovedana promocija in sponzoriranje tobačnih in povezanih izdelkov. Prodajalci namreč po ugotovitvah tržnega inšpektorata sedanjo delno prepoved množično kršijo. Tobačnih izdelkov pa se ne bo smelo prikazovati niti v medijih, denimo tudi v resničnostnih šovih.
Uvedba tobačnega centa in prepoved kajenja v avtomobilih ob prisotnosti mladoletnih oseb
Za najbolj učinkovit ukrep odvračanja od kajenja se je pokazal dvig cen tobačnih izdelkov. Zato zakon predvideva tudi dvig trošarin oziroma možnost uvedbe t.i. tobačnega centa, ki bi se namenjal za programe ozaveščanja o škodljivosti kajenja.
Končni izračuni višine tobačnega centa še niso opravljeni, je danes pojasnila Kolar Celarčeva. Ali bo to pol evra ali evro, bo še predmet razprave. Ta denar se bo po njenih besedah zbiral ločeno od državnega proračuna in uporabljal namensko za programe preprečevanja in zmanjševanja škode zaradi kajenja.
Zakonodaja bo prepovedala tudi kajenje v zasebnih vozilih v prisotnosti mladoletnih oseb. "Kajenje v avtomobilih se bo nadzorovalo tako, kot se nadzoruje uporaba mobilnega telefona. Pristojnosti za tovrsten nadzor bodo imeli samo policisti," je dejala Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje.
Pričakovani učinki zakonodaje?
Težko je napovedati, za koliko bo upadlo število kadilcev, je dejala Kerstin Petričeva. A podatki iz drugih držav kažejo, da so ti ukrepi število kadilcev zmanjšali vsaj za 5 odstotkov.
K temu je sicer pripomoglo tudi zmanjšanje števila prodajnih mest in posledično manjša dostopnost tobačnih izdelkov.
Nevladne organizacije: To je korak v pravo smer
Gre za zelo napreden predlog sprememb zakonodaje, pravijo v Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija in Mladinskem združenju za alkoholno in tobačno politiko.
"Tobak je glavni preprečljivi razlog smrti v Sloveniji in ubije dva od treh njenih uporabnikov. Je tudi edina dobrina, ki vsebuje tako veliko število rakotvornih snovi, približno sedemdeset, in se še vedno prodaja na vsakem koraku kot sredstvo namenjeno človeškemu uživanju. Kljub temu, da ima država dokazano skoraj štirikrat več stroškov s posledicami kajenja, kot prihodkov od davkov in trošarin, smo na odgovor države na absurd, ki našo državo že dolgo pelje v pogubo, čakali skoraj desetletje," pravi Jan Peloza iz Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija.
Slovenija se bo s tem pridružila številnim državam v Evropski uniji in drugod po svetu, ki so že uvedle strožje ukrepe proti tobaku, dodajajo v Mladinskem združenju za alkoholno in tobačno politiko.
V teh državah se je, kot je dejala predsednica združenja Nina Rogelj, "že kmalu po njihovi uvedbi zmanjšal delež kadilcev in zamaknil začetek kajenja med otroci in mladostniki. Uspeh strožje zakonodaje, ki ni uperjen proti kadilcem, ampak proti tobačni industriji, je viden predvsem v zmanjšanju črne trgovine s tobakom."
Kot je dodala, o pozitivnih učinkih stroge zakonodaje poročajo iz Irske, Velike Britanije, Poljske, Južnoafriške republike, Avstralije in še nekaterih drugih držav. Tam opažajo tudi napredek pri zmanjšanju pojavnosti različnih bolezni med prebivalstvom in porastu učinkovitih programov za preprečevanje kajenja med mladimi, še poudarja Rogljeva.
"Če je kdo, ki bo pri teh ukrepih oškodovan, je to večmiljardna tobačna industrija, ki na račun davkoplačevalcev uživa elitno in brezsramno življenje, tlakovano s krstami prezgodnje umrlih zavedenih kadilcev in neozaveščenih nekadilcev," je še dodal Peloza.
Četrtina odraslih Slovencev je kadilcev
V Sloveniji kadi približno četrtina odraslih prebivalcev. Leta 2007 sprejeta novela zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov je Sloveniji prinesla prepoved kajenje v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih ter uvedla tudi kadilnice. Sprva je omejitev kajenja prinesla upad v deležu kadilcev, ki pa se je kmalu vrnil na tistega iz časov pred sprejemom novele.
Kot pravijo na ministrstvu, se je v zadnjem času sicer zmanjšala razširjenost kajenja med mladostniki, starimi 11, 13 in 15 let, kar pripisujejo podražitvam tobačnih izdelkov v zadnjih letih, prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih ter izvajanju preventivnih programov s strani javnih institucij in nevladnih organizacij. Opozarjajo pa, da še vedno vsak dan kadi vsak deseti petnajstletnik.
Škodljivi vplivi kajenja na zdravje so dokazani, kajenje je med dejavniki tveganja za nekatere vrste raka, možgansko kap, srčno-žilne bolezni in kronične pljučne bolezni. Omejevanje porabe tobaka je zato pomemben javno zdravstveni izziv. Tako ministrstvo s spremembami zakona načrtuje številne ukrepe prav za opozarjanje potrošnikov o škodljivosti kajenja.
KOMENTARJI (706)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.