V polemično debato o dvigu minimalne plače se je vključila tudi generalna direktorica osrednjega združenja gospodarstvenikov Sonja Šmuc in v osrednjem dnevniku nacionalne televizije izustila: "Nekdo, ki sedaj prejema 700 evrov, bo sedaj ocenjen, kot da je na minimalni plači. Torej ustvarjamo deželo bogatih revežev."
'Številka 700 evrov in beseda 'bogat' ne gresta v isti stavek'
Da bo zaradi 60 evrov na mesec več kakorkoli bogata, si verjetno težko predstavlja pomočnica v kuhinji Tadeja Javornik, ki za 570 evrov na mesec že 26 let dela v vrtcu Ledina. Takole je svoj delovnik za 24ur Fokus opisala v začetku leta: "Enih 850 obrokov vsega skupaj. Vedno je ves čas delo. Enkrat malo več, drugič malo manj. Vmes je tiste pol ure pavze na dan. Mogoče včasih malo več, za kakšno kavico in to je vse."
Številka 700 evrov in beseda "bogat" ne gresta v isti stavek, se strinja tudi Anita Ogulin, ki se vsak dan srečuje s težkimi usodami otrok, katerih starši z minimalnimi dohodki komaj shajajo. Humanitarka, ki se skozi projekta Botrstvo in Veriga dobrih ljudi verjame, da je šlo za lapsus: "Jaz verjamem, da je to besedni lapsus. Ne more biti drugače. 636 evrov je prag preživetja. 700 evrov ne določa bogastva. Nikakor."
Sindikalna centrala: Izjava Šmucove je neprimerna, nedostojna in ponižujoča!
Še ostrejši so bili v glavni sindikalni centrali: "Izjava generalne direktorice Gospodarske zbornice Sonje Šmuc, da dvig minimalne plače na 700 evrov pomeni ustvarjanje dežele "bogatih revežev" je neprimerna, nedostojna in ponižujoča!"
Od Šmucove so zahtevali tudi opravičilo. Prva dama GZS danes poudarja, da je želela le opozoriti na neprimernost dvigovanja plač z vladnimi dekreti in vse manjše razmerje med minimalno in povprečno plačo.
"V vsakem podjetju najbolj določa to, kako visoke so lahko plače, trg sam. Koliko lahko na trgu zaslužiš," pojasnjuje Šmucova.
Šmucova: Opravičilo najverjetneje ni potrebno, je pa potrebno pojasnilo
Z očitno stisnjenimi zobmi pa vendarle stopa korak nazaj: "Opravičilo najverjetneje ni tisto, ki je potrebno. Potrebno je pa pojasnilo. Če se pa kdo čuti osebno prizadetega - torej ne sindikati, ampak kdo od delavcev, ki je bil zaradi tega prizadet - v tem primeru se pa lahko vsakemu in v vsakem primeru opravičim."
Že pred leti se je podobno grdo zareklo tudi tedaj še premieru Borutu Pahorju, češ da s 3000 evri plače ne more preživeti. Sledil je pogrom javnosti, ki je v primeru socialne neobčutljivosti dobro plačanih vplivnežev vedno upravičen.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.