Vlada v četrtek na seji še ne bo sprejela proračuna za leto 2014, saj ga želi prej, v petek, predstaviti Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS). Proračunska seja bo tako v ponedeljek, predsednica vlade pa bo na sprejetje proračuna v DZ vezala zaupnico, je nocoj v pogovoru na nacionalni televiziji povedala premierka Alenka Bratušek.
Znova je poudarila, da kriznega davka ne bo, glede davčnih blagajn pa je povedala, da bodo te uvedli, če ne bo učinkov od novega sistema, ki preprečuje brisanje računov. Vendar so tako davčne blagajne kot tudi sistem za preprečevanje brisanje računov le orodje. Oboje se lahko izigrava, zato je pomemben nadzor, je dejala. Dodala je, da je Davčna uprava RS julija in avgusta opravila 14.000 akcij, vendar zaenkrat ne more predstaviti rezultatov teh akcij.
Premierka je pred tem pojasnjevala svoje načrte v državnem zboru. Dejala je, da je treba poiskati ukrepe, ki bodo najmanj negativno vplivali na rast in hkrati omogočili konsolidacijo javnih financ. Odgovarjala je na vprašanje poslanca NSi Jožefa Horvata, ki ga je zanimalo, kako sprejema zahteve v dokumentu Kisik za gospodarstvo, v katerem so gospodarska, obrtniška in trgovinska zbornica z združenjem delodajalcev in združenjem Manager vladi poslali svoje zahteve.
Pojasnila je, da bo vlada letos evalvirala učinke pokojninske reforme in reforme trga dela. "Če rezultati ne bodo takšni, kot ste jih napovedali v vaši vladi, se bo treba pogajati na novo," je opozorila in dodala, da se pripravlja tudi zdravstvena reforma, ki bi morala biti v doglednem času na poslanskih mizah.
Poslanec Horvat je premierki priporočil, da bi k reševanju krize v Sloveniji iskreno povabila tudi opozicijo. Bratuškova je dejala, da načrtuje sestanek z opozicijo še pred predstavitvijo rebalansa proračuna.
Konkretni rezultati boja proti sivi ekonomiji od julija so optimistični
V odgovoru na vprašanje poslanca SD Matjaža Hana o boju proti sivi ekonomiji je dejala, da so inšpektorji opravili 14.000 pregledov, vlada pa na uradne rezultate še čaka. Neuradni rezultati kažejo na optimizem, če pa bodo uradni slabi, bo vlada po besedah premierke uvedla davčne blagajne.
Glede posebnega računalniškega programa, ki je bil uveden z začetkom julija, je poudarila, da so v poletnih mesecih inšpektorji spremljali predvsem gostinske dejavnosti, dejavnosti pa bodo nadaljevali tudi na drugih področjih.
Ob tem je poudarila, da so tako davčne blagajne kot program samo orodje inšpektorjev, da lahko izvajajo nadzore, eden od ukrepov pa bo tudi povečanje pooblastil inšpektorjev. "Tu je veliko prostora za nove javnofinančne prihodke. Tudi ta del boja proti sivi ekonomiji lahko pripomore k hitrejši in lažji konsolidaciji javnih financ," je prepričana premierka.
"Z bojem proti sivi ekonomiji mislimo maksimalno resno. Nov zakon o delu na črno naj bi bil sprejet do konca leta, predvidene so odškodnine za črne gradnje, poostren nadzor pri črni sečnji lesa, nadzor pri varni in kakovostni hrani in drugi ukrepi," je pojasnila Bratuškova.
So ukrepi vlade edina rešitev?
Poslanec Franc Bogovič (SLS) je Bratuškovo vprašal, ali resnično misli, da so ukrepi, ki jih trenutno izvaja vlada oz. jih napoveduje na področju financ in gospodarstva, edina možna in sprejemljiva rešitev. Zanimalo ga je tudi, kako naj bi ti ukrepi koristili gospodarstvu.
Bratuškova je Bogoviča spomnila, da je avgusta državni proračun izkazoval presežek. Brezposelnost se je tudi zaradi aktivne politike zaposlovanja znižala za 7600 ljudi, izvoz je v letošnjem letu narasel za 2,3 odstotka, je dodala.
Pojasnila je, da smo ena zadnjih evropskih držav, ki je dvignila davek na dodano vrednost, ga spomnila, da si večina prebivalcev po javnomnenjskih anketah želi združevanja občin, in tudi po oceni vlade bo to prineslo za občane nekaj dobrega.
Pokojninska blagajna je stabilna
Na vprašanje poslanca SDS Marka Pogačnika je poudarila, da je pokojninska blagajna "absolutno stabilna", in znova dejala, da vlada ne načrtuje dodatnih posegov v pokojnine. Zanikala je tudi, da bi predlagani zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH) ogrozil pokojninsko blagajno.
Poslanec Pogačnik je v svojem vprašanju ocenil, da je stanje pokojninske blagajne "kritično". Še posebej je izrazil zaskrbljenost zaradi predlaganega zakona o SDH, ki naj bi pokojninski blagajni odtegnil sredstva iz naslova Kapitalske družbe (Kad). Po njegovih besedah stanje še poslabšujeta proračunska politika vlade in stanje v gospodarstvu.
Premierka je zanikala možnost, da bi rešitve, ki jih prinaša predlagani zakon o SDH, kakor koli načele stabilnost pokojninske blagajne. Po njenih besedah zakon predvideva, da se v primeru pripojitve vse pravice in obveznosti Kada, tudi tiste, ki so povezane s pokojninsko blagajno, prenesejo na SDH.
Spomnila je, da je njena vlada že zagotovila dodatnih 140 milijonov evrov za ohranitev stabilnosti financiranja pokojninske blagajne. Tako je pokrila finančno luknjo v blagajni, za katero je odgovorna prejšnja vlada, pojasnjuje premierka. Opozorila je tudi, da zakon o SDH še vedno usklajujejo, zato so tudi še vedno mogoče spremembe.
Poslanci so še pred vprašanji dnevni red seje DZ razširili s točko o predlogu novele zakona o finančnih zavarovanjih. Na pobudo SDS so se izrekli tudi o odločitvi kolegija predsednika DZ, da se novela zakona o javnih skladih obravnava po skrajšanem postopku. Večina je glasovala proti skrajšanemu postopku, zato danes začne teči rok za vložitev zahteve za uvedbo rednega postopka obravnave novele.
KOMENTARJI (1105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.